O autorze
Brytyjsko - polska kancelaria podatkowa, oferująca autorskie rozwiązania optymalizacji podatkowej w oparciu o ponad dwunastoletnie doświadczenie na połączonych rynkach Wielkiej Brytanii i Polski.

Oferta firmy obejmuje pełen zakres usług od momentu założenia np. brytyjskiej spółki limited, poprzez miesięczne rozliczenia pracowników oraz dyrektorów po rozliczenie roczne włącznie. Firma oferuje kompleksowe usługi księgowe dla firm brytyjskich jak również pracowników i kadry zarządzającej.

W Admiral Tax pracują tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni specjaliści z dziedziny księgowości i usług podatkowych, doskonale znający realia prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Eksperci Admiral Tax chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo, firma przejmuje na siebie pełen kontakt z urzędami. Nawet osoby, które nie znają języka angielskiego mogą za pośrednictwem Admiral Tax korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego systemu prawno – podatkowego.

Kancelaria Admiral Tax

Pracowałeś w Wielkiej Brytanii? Odzyskaj nadpłacony podatek!

www.shutterstock.com
Polacy wracają do kraju. Badanie przeprowadzone przez serwis Clicktrans.pl mówi, że w 2017 roku do Polski wróciło około trzykrotnie więcej Polaków niż z niego wyemigrowało. Odsetek osób powracających z Wielkiej Brytanii stanowi 50% wszystkich reemigrantów. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć niepewność co do losu Polaków na Wyspach po Brexicie oraz ogólny wzrost nastrojów antyimigranckich w Wielkiej Brytanii.


Bez względu na przyczyny, skłaniające do powrotu do kraju, należy pamiętać, że osoby pracujące w UK, mają po powrocie możliwość uzyskania zwrotu podatku od dochodów osiągniętych na Wyspach.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku?

Zwrot podatku przysługuje tym osobom, które w UK były zatrudnione na umowie o pracę (employee) i zapłaciły zbyt wysoką kwotę podatku, a to praktycznie zawsze ma miejsce w przypadku osób, które nie przepracowały pełnego roku podatkowego (od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego). Pracownicy w Wielkiej Brytanii, nie muszą się rozliczać z podatku, więc o nadpłacony podatek trzeba się ubiegać. Zwrot podatku mogą otrzymać także osoby, które były podwykonawcami CIS (subcontractor), ale w ich przypadku konieczność rozliczenia jest obowiązkowa tzn. muszą oni złożyć deklarację podatkową, niezależnie od tego czy należy im się zwrot czy nie. To samo dotyczy osób, które były samozatrudnione w Wielkiej Brytanii (self-employed) - muszą rozliczyć się z podatku, jeśli wyjechały w ciągu roku podatkowego. W ich przypadku nie będzie zwrotu podatku, chyba, że zapłaciły zaliczkę podatku lub dodatkowo pracowały na umowie o pracę.


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK "POWRÓT DO POLSKI"


Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku?


O zwrot można starać się po zakończeniu roku podatkowego – w UK trwa on do 5 kwietnia – a w sytuacji, w której ktoś wraca do Polski i nie zamierza już powrócić na Wyspy do końca danego roku podatkowego, także w jego trakcie. Po zakończeniu roku podatkowego można spokojnie znów podjąć pracę na Wyspach i starać się o zwrot podatku za rok poprzedni.

Do ilu lat wstecz można ubiegać się o zwrot podatku?

Przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii pozwalają o ubieganie się o zwrot podatku do pięciu lat wstecz. W praktyce oznacza, to że w tym roku można starać się o zwrot za maksymalnie za rok podatkowy 20013/2014.


Zwrot dla ‘subkontraktorów’ CIS

Każdy z podwykonawców zarejestrowanych do CIS może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku przy okazji rozliczenia rocznego działalności. Dzieję się tak gdyż wykonawca odprowadza w imieniu podwykonawcy 20 lub 30 procent podatku dochodowego bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jednak HMRC nie uwzględnia kosztów ponoszonych przez podwykonawcę, które obniżają podstawę opodatkowania. Dlatego przy rozliczeniu rocznym można od kwoty odprowadzonej zaliczki odjąć należną kwotę poniesionych kosztów i ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

KorzyściKwota, jaką można odzyskać, oczywiście nie jest stała. Zależy ona po pierwsze od wysokości uzyskanego dochodu, jak i nadpłaconego podatku. Niemniej jednak zawsze jest to taka suma pieniędzy, która zawsze przyda się zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce. Warto się o nią postarać, zwłaszcza że procedury wcale nie są skomplikowane.

Odzyskaj nadpłacony podatek.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili