O autorze
Brytyjsko - polska kancelaria podatkowa, oferująca autorskie rozwiązania optymalizacji podatkowej w oparciu o ponad dwunastoletnie doświadczenie na połączonych rynkach Wielkiej Brytanii i Polski.

Oferta firmy obejmuje pełen zakres usług od momentu założenia np. brytyjskiej spółki limited, poprzez miesięczne rozliczenia pracowników oraz dyrektorów po rozliczenie roczne włącznie. Firma oferuje kompleksowe usługi księgowe dla firm brytyjskich jak również pracowników i kadry zarządzającej.

W Admiral Tax pracują tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni specjaliści z dziedziny księgowości i usług podatkowych, doskonale znający realia prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Eksperci Admiral Tax chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo, firma przejmuje na siebie pełen kontakt z urzędami. Nawet osoby, które nie znają języka angielskiego mogą za pośrednictwem Admiral Tax korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego systemu prawno – podatkowego.

Kancelaria Admiral Tax

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Rozliczanie podatku od kryptowalut
Rozliczanie podatku od kryptowalut Shutterstock
Kryptowaluty przeżywają nieprawdopodobny wzrost popularności. Dynamiczny wzrost wartości poszczególnych wirtualnych walut w ostatnich miesiącach przełożył się na niezwykle wysokie zainteresowanie kryptowalutami. Wiele osób postanowiło zainwestować swoje pieniądze w zakup kryptowalut, co może skutkować koniecznością rozliczenia podatku. Mimo, że waluty są wirtualne, to zobowiązania podatkowe wobec Urzędów Skarbowych są jak najbardziej realne - podatek może wynieść nawet 32%. Przeczytaj jak najkorzystniej rozliczać podatek od kryptowalut.


Podatek od kryptowalut w Polsce

Osobom fizycznym handlującym kryptowalutami w Polsce grozi do 32% podatku. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży kryptowaluty oraz wymiany na inną kryptowalutę. Nie istnieją przepisy odnoszące się specyficznie do kryptowalut, więc zalecane jest stosowanie przepisów ogólnych i posługiwanie się interpretacjami Ministerstwa Finansów, które również nie są jednoznaczne. Jeszcze do końca ubiegłego roku Ministerstwo Finansów twierdziło, że opodatkowaniu podlega zamiana kryptowalut na waluty fiducjarne (FIAT) np. złotówki, dolary, euro. Ostatnia interpretacja Ministerstwa Finansów zakłada, że opodatkowaniu podlegają wszystkie transakcje dokonane na giełdzie - także zamiana kryptowalut (np. zamiana bitcoin na inne kryptowaluty - altcoiny, choć niejasne jest w jaki sposób podatnik miałby wykazać zysk z takiej transakcji). Dochody z kryptowalut dla osób fizycznych są rozliczane wg skali podatkowej - w zależności od poziomu dochodów opodatkowanie wynosi 18% lub 32% (próg zmienia się na wyższy przy kwocie przychodu ok. 85,5 tys. zł). W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej handel kryptowalutami możliwe jest opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym.


Podatek od sporadycznych transakcji na rynku kryptowalut należy uwzględnić w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2017 r. składanym do 30 kwietnia 2018. Przychód ze sprzedaży kryptowalut należy wpisać w rubryce 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), w rubryce 75 (koszty uzyskania przychodów) należy umieścić udokumentowany koszt zakupu kryptowalut, natomiast nie jest określone, jakie wydatki będą uznane przez urząd za uzasadnione. Potwierdzeniem operacji może być wyciąg elektroniczny z giełdy kryptowalut, na której dokonano kupna lub sprzedaży.


Osoby dokonujące dużej ilości transakcji na rynku kryptowalut zobowiązane są do założenia działalności gospodarczej i odprowadzania podatków (ZUS, CIT). Działalność związana z obrotem kryptowalutami klasyfikowana jest wg Polskiej Klasyfikacji Działalności jako ‘Pozostałe pośrednictwo pieniężne’ - kod 64.19.Z.

Podatek od kryptowalut w Wielkiej BrytaniiW Wielkiej Brytanii, dla celów podatkowych kryptowaluty są traktowane jak każda inna waluta obca. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu do tego jak kryptowaluty są traktowane w Polsce (nad Wisłą kryptowaluty są traktowane jak prawa ).
To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności.


Osoby indywidualne


Indywidualne osoby, które dokonują bardzo dużej ilości transakcji z wykorzystaniem kryptowalut, wykorzystując w tym celu własne środki lub osób trzecich są traktowane jako 'traderzy”, prowadzący działalność gospodarczą. Takie osoby zapłacą podatek dochodowy od zysku (Income Tax) wg skali podatkowej (20%, 40%, 45%). Każdy podatnik jest zwolniony z podatku do kwoty 11 500 GBP, czyli około 54 000 złotych (kwota wolna od opodatkowania w Wielkiej Brytanii).

Indywidualne osoby korzystające z kryptowalut w celach inwestycyjnych, dokonujący sporadycznych transakcji, które nie noszą znamion handlu i działalności gospodarczej, rozliczane są wg podobnych zasad co osoby nabywające waluty obce w celach inwestycyjnych - podatek w tym przypadku wynosi 10% lub 20% (Capital Gains Tax).

Spółki limited

W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut.

Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania, dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut


Istnieją rozwiązania podatkowe, dzięki którym inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego.

Jak dodaje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej kancelarii księgowo-podatkowej: "Obserwujemy wzrost zainteresowania optymalizacją podatkową dla rynku kryptowalut. Podejście polskiego fiskusa do kwestii kryptowalut wciąż jest bardzo niejasne, dlatego wielu inwestorów wybiera bardziej stabilne miejsca do rozliczania podatku jak np. Wielka Brytania. Nasze rozwiązania pozwalają także zredukować należny podatek dochodowy od sprzedaży kryptowalut do 0%".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby