O autorze
Brytyjsko - polska kancelaria podatkowa, oferująca autorskie rozwiązania optymalizacji podatkowej w oparciu o ponad dwunastoletnie doświadczenie na połączonych rynkach Wielkiej Brytanii i Polski.

Oferta firmy obejmuje pełen zakres usług od momentu założenia np. brytyjskiej spółki limited, poprzez miesięczne rozliczenia pracowników oraz dyrektorów po rozliczenie roczne włącznie. Firma oferuje kompleksowe usługi księgowe dla firm brytyjskich jak również pracowników i kadry zarządzającej.

W Admiral Tax pracują tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni specjaliści z dziedziny księgowości i usług podatkowych, doskonale znający realia prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Eksperci Admiral Tax chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo, firma przejmuje na siebie pełen kontakt z urzędami. Nawet osoby, które nie znają języka angielskiego mogą za pośrednictwem Admiral Tax korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego systemu prawno – podatkowego.

Kancelaria Admiral Tax

Startupy z Wielkiej Brytanii pozyskały najwięcej środków od venture capital

Admiral Tax
Admiral Tax Shutterstock
Rok 2017 był rekordowy dla startupów z Wielkiej Brytanii pod względem pozyskanego finansowania zewnętrznych inwestorów. W artykule wyjaśnimy dlaczego spółka w Wielkiej Brytanii to nie tylko lepsze warunki do rozwoju biznesu, ale także większe szansę na pozyskanie finansowania do dalszego rozwoju biznesu.


Startupy w Wielkiej Brytanii z największym finansowaniem w Europie

Posiadanie spółki w Wielkiej Brytanii to nie tylko prestiż oraz szansa rozwoju na globalnym rynku. Wg danych opublikowanych przez PitchBook, fundusze venture capital zainwestowały w 2017 niemal 3 miliardy funtów w spółki zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Jest to wzrost o prawie 100% (1,63 miliarda funtów w roku 2016). Największa część z tych środków, bo prawie 80% (2,45 miliarda funtów) zasiliła startupy technologiczne. Największe inwestycje dotyczyły m.in. Improbable (£391 mln), Deliveroo (£364 mln) oraz Truphone (£255 mln). Kwota pozyskanych środków przez firmy z Wielkiej Brytanii przekracza 4-krotnie kwotę zebraną przez niemieckie startupy (£694m).


Kraj Łączna kwota pozyskanych środków (£)
Wielka Brytania 2.99 mld
Niemcy 694.49 mln
Francja 667.63 mln
Szwecja 418.87 mln
Holandia 279.14 mln
Hiszpania 192.87 mln
Finlandia 128.62 mln
Irlandia 123.06 mln
Dania 62.21 mln

1,34 mld funtów pozyskały startupy z branży fintech (m.in. TransferWise (£211 mln), Funding Circle (£81.9 mln) oraz Monzo (£71 mln)). Kolejną grupą startupów, które otrzymały znaczące finansowanie były firmy związane z AI, bo aż 488 mln funtów (wzrost z 232 mln funtów w 2016 roku).


Wg raportu Admiral Tax najwięcej firm zarejestrowanych przez polskich przedsiębiorców zagranicą jest właśnie w Wielkiej Brytanii (61%). Najczęstszym powodem skłaniającym polskich przedsiębiorców do przeniesienia działalności za granicę jest wysoki poziom biurokracji i brak przejrzystego prawodawstwa w Polsce. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Admiral Tax.


Spółka w Wielkiej Brytanii - korzyści dla startupu

Powołanie spółki Limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) jest bardzo proste. Dzięki pomocy firmy księgowej możemy powołać spółkę nawet w 24 godziny, bez konieczności wychodzenia z domu – całym procesem zajmą się doradcy, wliczając w to także adres rejestracyjny dla firmy w prestiżowej lokalizacji. Rejestracja spółki w Wielkiej Brytanii to dla startupu szansa rozwoju na globalnym rynku.

Brytyjski system podatkowy można określić jako prosty i przejrzysty – przedsiębiorca dzięki dużej liczbie ulg i zwolnień może legalnie prowadzić działalność, płacąc niewielkie podatki (19% CIT, w 2019 roku stawka ma zostać obniżona do 17%). Każda spółka musi powołać minimum jednego Dyrektora – może nim być dowolna osoba, także właściciel spółki. Każdy Dyrektor może wypłacić w ramach wynagrodzenia do 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych) w skali roku bez jakiegokolwiek podatku. To wszystko możliwe, dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, która zwiększana jest każdego roku w Wielkiej Brytanii. Udziałowiec spółki Limited nie płaci podatku od otrzymanych dywidend, o ile ich wartość nie przekracza 2000 funtów rocznie. W ten sposób udziałowiec, który jest jednocześnie dyrektorem spółki, może uniknąć zapłaty podatku od zarobków równych 13 850 funtów rocznie (pensja 11 850 funtów + dywidenda 2000 funtów).

Dodatkowo brytyjski urząd skarbowy (HMRC) zachęca firmy do inwestowania w badania i rozwój poprzez system ulg i zwolnień podatkowych. Mając na uwadze niewielką biurokrację i warunki do prowadzenia biznesu tworzone przez brytyjski rząd - nic dziwnego, że startupy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii wiodą prym pod względem pozyskanego finansowania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby