Unia Europejska zobligowała giełdy kryptowalut do wprowadzenia regulacji zabezpieczających rynek cyfrowej waluty przed praniem brudnych pieniędzy oraz wykorzystaniem go do finansowanie działalności przestępczej i terrorystycznej. Większość podmiotów była gotowa na oficjalne wprowadzenie systemów bezpieczeństwa, niektóre już od dawna stosowały tożsame z wprowadzoną regulacją ogólne procedury.
Wszechobecny krzywdzący kontroling rządzących?
Można spotkać się z głosami, że wprowadzenie procedur bezpieczeństwa stosowanych na tradycyjnych rynkach finansowych to ograniczanie wolnego rynku, które spowoduje wycofanie kapitału zgromadzonego na giełdach i będzie katalizatorem upadku prowadzących je przedsiębiorców. Nie mniej jednak większość graczy, o ile nie wprowadziła wcześniej tego typu regulacji, to deklaruje szybkie dostosowanie się do nowych wymogów. Mniejsze giełdy, dla których dodatkowe koszty transakcji okazały się zbyt wysokie, informują o zakończeniu działalności lub przenoszą firmy do Panamy, gdzie rynek kryptowalut jest jeszcze nietknięty przez szkodliwe rządowe regulacje.
„Portal Money.pl straszy przedsiębiorców, podczas gdy większość firm dawno wdrożyło AMI i KYC. Wszyscy klienci Admiral Tax od dawna są dostosowani do nowych regulacji prawnych. Nie było aktów paniki czy ucieczek. Panama to jeden z oferowanych przez nas kierunków optymalizacji podatkowej, aczkolwiek dla branży kryptowalut nadal idealnym miejscem do rozwoju jest Malta” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Co ma się zmienić?
Przede wszystkim zostają wprowadzone procedury identyfikujące strony transakcji oraz badające częstotliwość i wolumen transakcji w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości, konkretnie chodzi o procedury KYC i AML.
KYC (Know Your Customer) – to procedura umożliwiająca weryfikację tożsamości uczestników transakcji. W ramach KYC monitorowane są podstawowe dane osobowe lub firmowe oraz wszelkie ich zmiany. W związku z zabezpieczeniem transakcji system wymaga także wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń do weryfikacji użytkowników.
AML (Anti Money Laundering) – jest zbiorem dyrektyw, często procedowanych w tle transakcji, które zostały wprowadzone w celu przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Monitorowane są wszystkie przepływy i cechy transakcji, w tym m.in. częstotliwość, powtarzalność, wartość. Szczególnym zainteresowaniem mogą cieszyć się transakcje z krajami objętymi embargiem gospodarczym lub innymi sankcjami.
Jak giełda kryptowalut to na Malcie
Wygląda na to, że aktualnie najlepiej do dojrzałego prowadzenia finansów w formie kryptowalut w Europie przygotowana jest właśnie Malta. Maltański rząd zamierza w perspektywie zrezygnować z drogiego klasycznego systemu walutowego i oprzeć rozliczenia w państwie wyłącznie na cyfrowym pieniądzu. Poza tym strategia rozwoju i pozyskiwania kapitału na Malcie opiera się o tworzenie przyjaznych warunków do prowadzenia wysoce innowacyjnych przedsięwzięć finansowych z system rozliczeń opartym na walutach cyfrowych. Warto mieć również na uwadze, że system podatkowy państwa jest przygotowany w taki sposób, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność tego typu rozważali ulokowanie swoich firm na Malcie w ramach szeroko pojętej optymalizacji podatkowej.
Wszystko wskazuje na to, że kroki podjęte przez maltański rząd to właściwy kierunek. Postawienie kropki nad i w kwestii bezpieczeństwa transakcji na kryptowalutach przez Parlament Europejski, to także kurs w kierunku poprawy bezpieczeństwa osób i firm korzystających z tego rodzaju rozwiązań. Można zatem zakładać, że przed mechanizmami blokchain i kryptowalutami rysuje się perspektywa szybkiego rozwoju. Możliwe, że dzięki wprowadzonym zabezpieczeniom użytkownicy, którzy nie akceptowali do tej pory tej formy rozliczeń zdecydują się z niej skorzystać.