Ustalenie prawidłowej rezydencji podatkowej osoby fizycznej nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza jeśli podatnik dużo podróżuje lub realizuje pracę zdalną z odległych zakątków globu. W artykule wyjaśnimy, czym w praktyce jest rezydencja podatkowa.
Mówiąc w sporym uproszczeniu, rezydencja podatkowa to miejsce, w którym podatnik zobowiązuje się do wypełnienia zobowiązań podatkowych. Pojęcie rezydencji podatkowej nie jest jednak tożsame z pojęciem obywatelstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obywatel USA, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii podlegał obowiązkom podatkowym w Polsce (miał polską rezydencję podatkową).
Rezydencja podatkowa a rozliczenia podatkowe
To właśnie rezydencja podatkowa ma kluczowe znaczenie w kontekście rozliczeń podatkowych. Jej prawidłowe ustalenie jest więc niezwykle ważne. Dlaczego? Posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w danym kraju sprawia bowiem, że wszystkie podatki podatnika (także te z dochodów uzyskiwanych za granicą) wpływają do rządowej kasy. Błędne określenie rezydencji podatkowej może więc narazić rząd na straty, a podatnika na wyjątkowe niekorzystne konsekwencje ze strony fiskusa. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dziś, w czasie pandemii COVID-19. Zwiększona popularność pracy zdalnej sprawiła bowiem, że wielu przedsiębiorców, freelancerów, a nawet etatowców zamieniło biurka w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu na te w odległych zakątkach globu.
Rezydencja podatkowa w świetle przepisów prawa
Kwestie rezydencji podatkowej określa art. 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego brzmieniem:
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
– posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
– przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Zobacz więcej: Najnowsza edycja kompleksowego poradnika “Brytyjska spółka limited bez tajemnic” jest już dostępna. E-book pobierzesz za darmo
Choć zapis o konieczności przebywania w Polsce przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym nie budzi większych wątpliwości, ten o centrum interesów osobistych i gospodarczych zdecydowanie może. Określenia brzmiące w sposób tak abstrakcyjny mogą rodzić bowiem ogrom wątpliwości Czy fakt, że podatnik prowadzi w Polsce gospodarstwo domowe, oznacza, że właśnie w tym kraju znajduje się jego centrum interesów osobistych? Czy zarejestrowana na terenie RP działalność gospodarcza pozwala spełnić wymóg centrum interesów gospodarczych? Jakie interpretować przepisy zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Finansów
Rezydencja podatkowa w interpretacji Ministerstwa Finansów
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów najważniejszym czynnikiem definiującym centrum interesów osobistych jest obecność w naszym kraju najbliższych osób: małżonka, partnera i/lub małoletnich dzieci. Co jednak w sytuacji, jeśli podatnik nie ma małżonka, partnera i dzieci? W takich okolicznościach decydującym argumentem jest prowadzenie gospodarstwa domowego oraz uczestnictwo w życiu towarzyskim, kulturalnym i politycznym w danym kraju.
Aby zapoznać się z przykładami dotyczącymi aktualnych interpretacji odwiedź BLOG ADMIRAL TAX