Podatek o źródła, certyfikat rezydencji podatkowej, umowa o zapobieganiu podwójnego opodatkowania – co warto wiedzieć w celu uniknięcia zapłaty dodatkowej daniny?
Certyfikat rezydencji podatkowej jest to dowód stanowiący potwierdzenie, że dana osoba lub firma mieszka lub ma siedzibę na terenie określonego państwa i opłaca tam podatki.
Certyfikat rezydencji podatkowej w UK – w jaki sposób uzyskać?
Certyfikat rezydencji wydawany przez właściwy organ administracji podatkowej danego kraju powinien zawierać datę wydania oraz datę ważności, która wskazuje na jaki czas potwierdzona została rezydencja podatkowa.
Dokument potwierdzający rezydencję podatkową spółki Limited wydawany jest przez urząd HM Revenue & Customs. Certyfikat rezydencji spółki LTD można pozyskać drogą elektroniczną. W tym celu wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na stronie HM Revenue & Customs.
Ile jest ważny certyfikat rezydencji spółki LTD?
Tak jak już zostało wspomniane certyfikat rezydencji dla spółki Limited wydawany jest na ściśle określony czas. Jeżeli natomiast na dokumencie nie został zamieszczony okres jego ważności to uznaje się, że jest on ważny przez dwanaście miesięcy licząc od daty wydania. Warto zatem zwrócić uwagę, aby na dokumencie została wskazana data ważności, w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni o ubieganie się o kolejny certyfikat za rok.
W jaki sposób certyfikat rezydencji spółki LTD pozwoli uniknąć zapłaty podatku u źródła?
Pojęcie certyfikatu rezydencji podatkowej wiąże się ściśle z podatkiem u źródła, którego celem jest zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych. Podatek u źródła odnosi się do transakcji międzynarodowych, a sama danina potrącana jest z wynagrodzenia.
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania przychodu między poszczególnymi krajami, zawierane są umowy międzynarodowe o zapobieganiu podwójnego opodatkowania. Polska zawarła taką umowę z UK (Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).
Na podstawie tej umowy spółka LTD może zastosować zwolnienie z podatku u źródła, ale tylko wówczas, gdy dowiedzie że posiada siedzibę i opłaca podatki w Wielkiej Brytanii, czyli uzyska certyfikat rezydencji podatkowej w UK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikat rezydencji podatkowej jest jedynym dokumentem stanowiącym podstawę do zwolnienia z pobrania i odprowadzenia podatku u źródła.
Czy podatek u źródła odnosi się do każdej zagranicznej transakcji?
Nie do każdej transakcji zawieranej z zagranicznym kontrahentem wymagany będzie certyfikat rezydencji podatkowej w celu uniknięcia zapłaty podatku o źródła. Taki obowiązek występuje jedynie w odniesieniu do niektórych przychodów. Spółki LTD sprzedające swoje usługi firmom zarejestrowanym w Polsce, aby nie płacić podatku u źródła będą potrzebować certyfikatu rezydencji podatkowej w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych m.in. z tytułu:
- praw autorskich lub praw pokrewnych;
- świadczenia usług księgowych, doradczych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR;
- przekazania know-how.
Certyfikat rezydencji podatkowej będzie zatem potrzebny wyłącznie w odniesieniu do ściśle określonych transakcji, nie każde usługi świadczone na rzecz zagranicznych kontrahentów wymagają uiszczenia podatku u źródła.
Polski Ład 2022
W ramach zmian, które wejdą w życie w ramach tzw. Polskiego Ładu, wprowadzona zostanie możliwość korzystania z kopii certyfikatów rezydencji podatkowej, niezależnie od wartości dokonywanej płatności.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 ust. 1n Ustawy o CIT miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych może zostać potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym. Zmiana ta jest z pewnością korzystna dla płatników i znacznie ułatwi polskim podmiotom realizację obowiązków płatnika.
Powyższy przepis wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. i będzie miał zastosowanie do płatności dokonywanych od tego dnia.