O autorze
Jestem ekspertem ds. Funduszy unijnych w firmie GAEU Consulting Sp. z o.o. Posiadam pięcioletnie doświadczenie w obszarze pozyskiwania funduszy unijnych (programy krajowe i międzynarodowe), rozliczania i zarządzania projektami… i naprawdę lubię to robić!

Czym zajmuje się w firmie GAEU Consulting? Identyfikacją odpowiednich mechanizmów wsparcia projektów Klienta, oceną konkurencyjności projektów pod względem kryteriów oceny obowiązujących w zidentyfikowanych programach, przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, który wyróżnia się na tle konkurencji metodologią przedstawienia kontekstu, celów i rezultatów projektu, pomocą i wsparciem w bieżących kontaktach z instytucją finansującą, pomocą w procesie zarządzania, rozliczania i sprawozdawczości projektów, nadzorem nad przygotowaniem wniosków o płatność oraz załączników do wniosków o płatność, monitoringiem postępu merytorycznego i finansowego, weryfikacją osiągniętych wskaźników rezultatu projektu oraz przygotowaniem raportu końcowego. Ukończyłam również studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami, co przydaje się przede wszystkim w opracowywaniu aplikacji projektów badawczo-rozwojowych, gdzie odpowiednia metodyka zarządzania projektem jest aspektem kluczowym, warunkującym końcowy sukces. Wszystko to w naszej firmie, jesteśmy w stanie przeprowadzić w różnych językach: szwedzkim, angielskim, polskim i innych, jeżeli jest taka potrzeba.

Fundusze unijne nie muszą być nudnym tematem, przekonacie się Państwo o tym czytając moje teksty,

Zapraszam!

Prawdziwe fundusze unijne dla startupów, a nie jakieś podrabiańce!

Temat startupów przewija się od kilku miesięcy dosyć intensywnie. Dotychczas traktowany po macoszemu z każdej możliwej strony, teraz stał się modny, „wow tak bardzo top”. Z żalem muszę przyznać, że kwestia marnego finansowania jest również spowodowana pominięciem kwestii wspierania finansowego i merytorycznego startupów w poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013. Nie wiadomo skąd przekonanie, że przysłowiowy Janusz, który założył biznes w 1990 roku i dzięki swojej smykałce do interesów zdołał rozbudować firmę do 8 pracowników, z czego 6 jest na umowę zlecenie, lepiej zagospodaruje fundusze unijne, niż młody/a innowator/ka, z przełomowym pomysłem, umiejętnościami i głową na karku. A jednak, ktoś tam na górze pomyślał, że być może gospodarka polska mogłaby oprzeć się na czymś więcej niż świadczenie usług koparką zakupioną z funduszy UE lub szlifowanie frezarką! Ostatecznie z tego rozumowania urodziło się kilka ciekawych koncepcji i konkursów dedykowanych bezpośrednio startupom.


Kasa z funduszy unijnych dla starupów, a Ty i tak powiesz, że to photoshop

Niedawno opublikowany został raport „Polskie Startupy Raport 2015”, sporządzony przez Fundację Start up Poland. Wynika z niego, że 60% z nich finansuje się z własnych środków, a tylko 23% skorzystało z funduszy unijnych (polecam artykuł Polskie startupy w większości finansują się wyłącznie z własnych pieniędzy. To hamuje ich innowacyjność). Jeżeli startupy próbują uśpić czujność Instytucji Zarządzających tego typu konkursami… to tak, właśnie ją uśpiły. Obecnie są otwarte ciekawe konkursy, a w planach jest kilkanaście kolejnych. Warto, zatem przygotować się do nich, bo widać konkurencja też śpi. O to, żeby startupy miały co jeść postarano się nie tylko w krajowych programach, ale również w regionalnych. Spójrzmy na poniższą listę:


- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
W III osi przewiduje się wsparcie innowacyjnych startupów. Tego typu działania realizowane będą z wykorzystaniem instrumentów kapitałowych (przy zaangażowaniu funduszy seed capital, funduszy venture capital lub aniołów biznesu) oraz instrumentów pożyczkowych (uzupełniających wsparcie kapitałowe), a także – w ograniczonym zakresie – dotacji (finansującej koszty usług doradczych związanych z pozyskaniem kapitału z rynków regulowanych i alternatywnych).

- Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020

Założenie w tym programie są bardzo kompleksowe, twórcy nie tylko postarali się o to żeby wesprzeć same startupy (działanie 1.1.2, otwarcie naboru w II kwartale 2016), ale również uruchomiono konkurs na stworzenie platform startowych dla tzw. IOBów, Instytucje Otoczenia Biznesu (Poddziałanie 1.1.1). Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Etap ten obejmuje wsparcie związane z wejściem produktu na rynek (pierwsza sprzedaż) i realizacją modelu biznesowego, opracowanego i przetestowanego w ramach Platformy startowej funkcjonującej na zasadach określonych dla Poddziałania 1.1.1.


- Regionalne Programy Operacyjne 2014-2020
Praktycznie w każdym z nich o ile niebezpośrednio to pośrednio (czyli nie wykluczając młodych firm) startupy mogą uzyskać wsparcie na rozwinięcie swojej technologii/usługi/produktu. Poziomy dofinansowania kształtują się według mapy pomocy regionalnej (tutaj mazowieckie startupy zapłaczą gorzkimi łzami). Za to na wschodzie najpewniej otworzy się kilkadziesiąt ciekawych firm.

- Horyzont 2020 – Instrument MŚP

Nie ma wykluczenia startupów w Intrumencie i takie młode firmy również otrzymują wsparcie w ramach tego mechanizmu. Dofinansowania są spore, bo 70% a nawet 100% w obszarze zdrowia. Co więcej w ramach Horyzontu można skorzystać ze wsparcia merytorycznego w procesie komercjalizacji swoich innowacyjnych produktów, usług, bądź technologii. Polecam wrócić do mojego pierwszego artykułu Hooryzont ma wielkie oczy .


WAŻNE: w każdym konkursie musicie mieć wkład własny!

Cho na solo…?

A po co? Po co się męczyć samemu, po co stawać do walki, jako jednoosobowa drużyna. Skorzystaj ze wsparcia ekspertów, inkubatorów, instytucji do tego przeznaczonych. Nie bój się pokazać swojego pomysłu, bo siedząc i czekając aż ktoś za darmo da Ci pieniądze, wejdziesz na rynek z produktem, który może jeszcze parę miesięcy temu był przełomowy… , a teraz nawet Janusz go ma.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź naszą stronę internetową www.gaeu.pl lub skontaktuj się bezpośrednio ze mną pod numerem telefonu +48 12 42 25 850 lub mail: agnieszka.biskup@gaeu.pl. Ze startupami współpracujemy na preferencyjnych warunkach, biorąc pod uwagę Waszą specyficzną sytuację.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy