O autorze
Jestem ekspertem ds. Funduszy unijnych w firmie GAEU Consulting Sp. z o.o. Posiadam pięcioletnie doświadczenie w obszarze pozyskiwania funduszy unijnych (programy krajowe i międzynarodowe), rozliczania i zarządzania projektami… i naprawdę lubię to robić!

Czym zajmuje się w firmie GAEU Consulting? Identyfikacją odpowiednich mechanizmów wsparcia projektów Klienta, oceną konkurencyjności projektów pod względem kryteriów oceny obowiązujących w zidentyfikowanych programach, przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, który wyróżnia się na tle konkurencji metodologią przedstawienia kontekstu, celów i rezultatów projektu, pomocą i wsparciem w bieżących kontaktach z instytucją finansującą, pomocą w procesie zarządzania, rozliczania i sprawozdawczości projektów, nadzorem nad przygotowaniem wniosków o płatność oraz załączników do wniosków o płatność, monitoringiem postępu merytorycznego i finansowego, weryfikacją osiągniętych wskaźników rezultatu projektu oraz przygotowaniem raportu końcowego. Ukończyłam również studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami, co przydaje się przede wszystkim w opracowywaniu aplikacji projektów badawczo-rozwojowych, gdzie odpowiednia metodyka zarządzania projektem jest aspektem kluczowym, warunkującym końcowy sukces. Wszystko to w naszej firmie, jesteśmy w stanie przeprowadzić w różnych językach: szwedzkim, angielskim, polskim i innych, jeżeli jest taka potrzeba.

Fundusze unijne nie muszą być nudnym tematem, przekonacie się Państwo o tym czytając moje teksty,

Zapraszam!

Prawdziwe fundusze unijne dla startupów, a nie jakieś podrabiańce!

Temat startupów przewija się od kilku miesięcy dosyć intensywnie. Dotychczas traktowany po macoszemu z każdej możliwej strony, teraz stał się modny, „wow tak bardzo top”. Z żalem muszę przyznać, że kwestia marnego finansowania jest również spowodowana pominięciem kwestii wspierania finansowego i merytorycznego startupów w poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013. Nie wiadomo skąd przekonanie, że przysłowiowy Janusz, który założył biznes w 1990 roku i dzięki swojej smykałce do interesów zdołał rozbudować firmę do 8 pracowników, z czego 6 jest na umowę zlecenie, lepiej zagospodaruje fundusze unijne, niż młody/a innowator/ka, z przełomowym pomysłem, umiejętnościami i głową na karku. A jednak, ktoś tam na górze pomyślał, że być może gospodarka polska mogłaby oprzeć się na czymś więcej niż świadczenie usług koparką zakupioną z funduszy UE lub szlifowanie frezarką! Ostatecznie z tego rozumowania urodziło się kilka ciekawych koncepcji i konkursów dedykowanych bezpośrednio startupom.


Kasa z funduszy unijnych dla starupów, a Ty i tak powiesz, że to photoshop

Niedawno opublikowany został raport „Polskie Startupy Raport 2015”, sporządzony przez Fundację Start up Poland. Wynika z niego, że 60% z nich finansuje się z własnych środków, a tylko 23% skorzystało z funduszy unijnych (polecam artykuł Polskie startupy w większości finansują się wyłącznie z własnych pieniędzy. To hamuje ich innowacyjność). Jeżeli startupy próbują uśpić czujność Instytucji Zarządzających tego typu konkursami… to tak, właśnie ją uśpiły. Obecnie są otwarte ciekawe konkursy, a w planach jest kilkanaście kolejnych. Warto, zatem przygotować się do nich, bo widać konkurencja też śpi. O to, żeby startupy miały co jeść postarano się nie tylko w krajowych programach, ale również w regionalnych. Spójrzmy na poniższą listę:

- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
W III osi przewiduje się wsparcie innowacyjnych startupów. Tego typu działania realizowane będą z wykorzystaniem instrumentów kapitałowych (przy zaangażowaniu funduszy seed capital, funduszy venture capital lub aniołów biznesu) oraz instrumentów pożyczkowych (uzupełniających wsparcie kapitałowe), a także – w ograniczonym zakresie – dotacji (finansującej koszty usług doradczych związanych z pozyskaniem kapitału z rynków regulowanych i alternatywnych).

- Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020

Założenie w tym programie są bardzo kompleksowe, twórcy nie tylko postarali się o to żeby wesprzeć same startupy (działanie 1.1.2, otwarcie naboru w II kwartale 2016), ale również uruchomiono konkurs na stworzenie platform startowych dla tzw. IOBów, Instytucje Otoczenia Biznesu (Poddziałanie 1.1.1). Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu rozwoju startupu – dotacja na początkową działalność firmy. Etap ten obejmuje wsparcie związane z wejściem produktu na rynek (pierwsza sprzedaż) i realizacją modelu biznesowego, opracowanego i przetestowanego w ramach Platformy startowej funkcjonującej na zasadach określonych dla Poddziałania 1.1.1.

- Regionalne Programy Operacyjne 2014-2020
Praktycznie w każdym z nich o ile niebezpośrednio to pośrednio (czyli nie wykluczając młodych firm) startupy mogą uzyskać wsparcie na rozwinięcie swojej technologii/usługi/produktu. Poziomy dofinansowania kształtują się według mapy pomocy regionalnej (tutaj mazowieckie startupy zapłaczą gorzkimi łzami). Za to na wschodzie najpewniej otworzy się kilkadziesiąt ciekawych firm.

- Horyzont 2020 – Instrument MŚP

Nie ma wykluczenia startupów w Intrumencie i takie młode firmy również otrzymują wsparcie w ramach tego mechanizmu. Dofinansowania są spore, bo 70% a nawet 100% w obszarze zdrowia. Co więcej w ramach Horyzontu można skorzystać ze wsparcia merytorycznego w procesie komercjalizacji swoich innowacyjnych produktów, usług, bądź technologii. Polecam wrócić do mojego pierwszego artykułu Hooryzont ma wielkie oczy .


WAŻNE: w każdym konkursie musicie mieć wkład własny!

Cho na solo…?

A po co? Po co się męczyć samemu, po co stawać do walki, jako jednoosobowa drużyna. Skorzystaj ze wsparcia ekspertów, inkubatorów, instytucji do tego przeznaczonych. Nie bój się pokazać swojego pomysłu, bo siedząc i czekając aż ktoś za darmo da Ci pieniądze, wejdziesz na rynek z produktem, który może jeszcze parę miesięcy temu był przełomowy… , a teraz nawet Janusz go ma.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź naszą stronę internetową www.gaeu.pl lub skontaktuj się bezpośrednio ze mną pod numerem telefonu +48 12 42 25 850 lub mail: agnieszka.biskup@gaeu.pl. Ze startupami współpracujemy na preferencyjnych warunkach, biorąc pod uwagę Waszą specyficzną sytuację.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.