O autorze
Doradzam organizacjom jak generować nowe rozwiązania dla starych problemów i jak to ująć we wniosek projektowy. Umiejętność i lekkość pisania pozwoliła mi napisać i zredagować kilka książek dotyczących pomocy społecznej oraz w między czasie obronić doktorat o pomocy humanitarnej. Obecnie tworzę Pracownię innowacji, która zajmuje się projektowaniem usług i innowacji społecznych.

Najciekawsze innowacje społeczne 2015

Co przyniósł rok 2015? Wiele ciekawych innowacji, które rozwiązują poważne problemy społeczne. Poniżej sześć rozwiązań, które uważam za najciekawsze. Co więcej są one już przetestowane.1. Omniprocesor Janickiego to maszyna przetwarzająca ścieki na czystą wodę, prąd oraz czysty popiół. Jest to odpowiedź na problem braku dostępu do czystej wody ok. 660 milionów ludzi. Proces trwa tylko kilka minut. Maszyna została skonstruowana przez Petera Janickiego, CEO of Janicki Bioenergy na zlecenie Fundacji Billa Gatesa (obejrzyj jak to działa).


2. “Zastrzyk z gąbek” na głębokie rany, który pochłania krew i tamuje jej wypływ w krótkim czasie. Początkowo strzykawki z cienkimi gąbeczkami były używane podczas bitew (2014 r.), a w tym roku zostały dopuszczone do użytku cywilnego. XSTAT 30 został wyprodukowany przez RevMedX's. Urządzenie jest szczególnie przydatne w przypadku dużych ran postrzałowych, kiedy trzeba zatamować krew, aby pacjent mógł zostać przewieziony do szpitala.


3. Naczynia i sztućce Eatwell dla osób cierpiących na demencję i Alzheimera. Specjalnie wyprofilowane naczynia oraz sztućce pomagają osobom chorym jeść więcej, gdyż ograniczają rozlewanie płynów i rozsypywanie jedzenia. To powoduje, że osoby z demencją mogą znowu cieszyć się spożywaniem posiłków, a przez to więcej jedzą. Zestaw naczyń ma 20 unikalnych cech, które były opracowywane przez 4 lata badań i testów. Jedną z takich cech jest niebieski kolor wnętrza misek, co pozwala użytkownikom odróżnić jedzenie od naczynia. Miski są specjalnie wyprofilowane, tak aby nie trzeba było ich przechylać, a sztućce dostosowane do naturalnego chwytu ręką.

4. Lampy zasilane energią wytwarzaną przez rośliny. Podczas procesu fotosyntezy, odpady roślin rozkładają się w glebie tworząc elektrony podczas utlenienia. Zespół Uniwersytetu Inżynierii i Technologii w Peru opracował metodę, dzięki której wychwytuje elektrony z ziemi za pomocą elektrod umieszczonych w glebie i ładuje nimi akumulatory. Lampy są używane do oświetlania małej wioski Nuevo Saposoa. A warto wiedzieć, że w Peru aż 42% terenów wiejskich położonych w dżungli nie ma dostępu do elektryczności. (więcej informacji po hiszpańsku)

5. Schronienie dla uchodźców: Better Shelter. Specjalnie zaprojektowane tymczasowe schronienia są przeznaczone dla kilkuosobowej rodziny na trzy lata. Ich powierzchnia wynosi 17 metrów kwadratowych. Jeden dom jest przywożony w dwóch paczkach, które ważą po 80 kilogramów, są składane przez 4 osoby bez użycia specjalnych narzędzi i nie powinno im to zająć dłużej niż 8 godzin. W dachu są wbudowane panele słoneczne, które dają światło na 4 godziny oraz możliwość naładowania telefonów. Schronienia są wyposażone w lampy oraz ładowarki USB. Obecnie są używane w Grecji.

6. “Kropka ratująca życie” (Life Saving Dot) to połączenie hinduskich tradycji z próbą rozwiązania problemu niedoborów jodu wśród kobiet mieszkających na wsiach w Indiach. Substancja, którą tradycyjnie kobiety hinduskie malują sobie kropkę pomiędzy brwiami jest wzbogacona o jod i zawiera dzienną dawkę tego pierwiastka. Jod jest wchłaniany przez skórę, dlatego pomysłodawcy wierzą, że zapobiegnie to często występującym chorobom nowotworów piersi oraz komplikacjom podczas ciąży.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby