O autorze
Doradzam organizacjom jak generować nowe rozwiązania dla starych problemów i jak to ująć we wniosek projektowy. Umiejętność i lekkość pisania pozwoliła mi napisać i zredagować kilka książek dotyczących pomocy społecznej oraz w między czasie obronić doktorat o pomocy humanitarnej. Obecnie tworzę Pracownię innowacji, która zajmuje się projektowaniem usług i innowacji społecznych.

Najnowsze trendy na Duch Design Week

Poszukiwania nowych materiałów, kreowanie nowych przestrzeni do życia, nadawanie nowego znaczenia rzeczom, które od dawna znamy oraz łączenie różnych funkcji społecznych w jednej przestrzeni to główne trendy, które zaobserwowałam na zakończonym 30 października Duch Design Week.


Poszukiwanie nowych materiałów
Warzywa, owoce, ale też uliczny brud i kurz to produkty, które są chętnie poddawane różnym procesom fizycznym i chemicznym, z czego powstają zupełnie nowe materiały. Krzesło ze skórek po owocach, czy proszek z marchewki to tylko dwa przykłady nowych produktów.

Nowe zastosowanie i technologie przetwarzania rzeczy zużytych to temat wielu prac prezentowanych na targach. Można było tam zobaczyć ławkę z papieru czy ławkę z przerobionego na twardy materiał – szkła. W wynajdowaniu nowych materiałów bardzo znaczący jest trend – Zerowaste, czyli produkcja biodegradowalnych materiałów, lub takich, które łatwo przetworzyć i ponownie użyć. Przykładem jest ławka z bloczków zrobionych z piasku. Może ona być obsadzona trawą lub kwiatami, zmienia kolor gdy zmieniają się warunki atmosferyczne, a po jakimś czasie staje się znowu piaskiem.


Nowe przestrzenie do życia
Domy mobilne, które można łatwo zbudować, przewieźć lub przekształcić to jeden z dominujących tematów na DDW. Jest to oczywiście związane z trudną sytuacją migrantów, ale dotyczy również studentów, seniorów i innych osób poszukujących miejsca do życia na krótki czas. Kilka prototypów takich mobilnych domów zostało stworzonych w ramach projektu A Home away from Home: http://www.ahomeawayfromhome.nl/en/ Wszystkie te projekty opierają się na podstawowym założeniu, że domy mają być łatwe do zbudowania, co oznacza, że mają dość małe powierzchnie, ale w pełni funkcjonalne. Może to być zapewnione tylko przez odpowiednie zaprojektowanie tych przestrzeni. Jednym z ciekawszych projektów jest Re-settel, który wygląda jak wielki namiot. Jest to konstrukcja modułowa z wbudowanymi schodami, ale jednocześnie łatwa w aranżacji przestrzeni.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest SolarCabin, czyli niewielkich rozmiarów domek całkowicie wykorzystujący energię słoneczną z dachówek umieszczonych na stromym dachu skierowanym w stronę słońca. „Domek” może mieć funkcje mieszkalne, ale również nadaje się na biuro czy sklep.


Social Street to z kolei miejsce, gdzie odbywają się badania społeczności oraz warsztaty związane z projektowaniem przestrzeni miejskiej. Na DDW zaprezentowano kilka projektów badawczych związanych np. z zapewnieniem bezpieczeństwa dla osób starszych lub migrantów na ulicach.

Nadawanie nowych znaczeń
Porcelana do pochłaniania wilgoci w domu (Inner Weather) czy kurtka (BOLT), która spełnia rodzaj akumulatora energii, dzięki której można sobie naładować telefon to przykłady „wynalazków” młodych projektantów pokazujących, że znane nam już rzeczy mogą mieć zupełnie nowe funkcje. Takimi przykładami są również zabawki, które już nie służą tylko dzieciom, ale mogą służyć do wykrywania chorób i ich leczenia (Tools for Therapy) czy zabawki do poprawiania pamięci (Keep It In Mind). Najciekawszym produktem w tej kategorii jest „Safe Ground”, czyli betonowe kręgi, które można połączyć w tunele, które mogą mieć zarówno funkcję schronienia podczas działań wojennych, a jednocześnie placu zabaw na czas, gdy działania te nie są prowadzone.

Jest to możliwe dzięki temu, że modularny system tub ma wbudowane uchwyty jak na ściankach wspinaczkowych, zjeżdżalnie, tory wyścigowe dla samochodzików. Poza tym z pojedynczego kręgu można zbudować piaskownicę. Plac zabaw, który łączy funkcję schronu umożliwia dzieciom bycie dziećmi nawet w trudnych czasach wojny.


Miejsca łączące różne funkcje
Obok „zwiedzania” wielu wystaw z ciekawymi projektami w Eindhoven znajduje się wiele miejsc, które poprzez połączenie różnych funkcji są same w sobie inspirujące. Jednym z nich jest Kazerne, czyli stary budynek, w którym znajdują się niewielkie powierzchnie czasowych wystaw projektantów i artystów. W tym samym budynku jest również restauracja, w której jest umieszczonych kilka instalacji artystycznych, co sprawia, że zaciera się granica pomiędzy galerią sztuki a miejscem, gdzie można coś zjeść. Nie jest to miejsce „wyjątkowe”, ponieważ takich wyjątkowych miejsc jest więcej. Wiele restauracji jest stworzonych w halach poprodukcyjnych, poprzemysłowych, co zdarza się również w Polsce, jednak o ich wyjątkowości świadczy to, że funkcja restauracyjna nie jest dominująca, jest ona tylko wpisana w charakter danego miejsca, o czym świadczą pozostawione elementy konstrukcyjne, maszyny czy umywalki i szafki w dawne łaźni robotniczej przerobionej na restaurację gdzie można zjeść pyszne founde.

Wiele takich miejsc jest w dzielnicy Strijp-S gdzie do niedawna funkcjonowała fabryka Philipsa. W chwili obecnej przechodzi transformacje w centrum designu, innowacyjnego i kreatywnego biznesu, wydarzeń kulturalno-artystycznych. To w tej dzielnicy odbywają się najciekawsze wydarzenia i wystawy podczas DDW. Jedną z ciekawszych transformacji była aranżacja dwóch budynków na socjalne lofty. Są one przeznaczone dla młodych kreatywnych, których ma przyciągać niski czynsz. Poza tym w całej przestrzeni jest wiele miejsc na warsztaty dla projektantów oraz hal wystawowych.
Inne zaskakujące miejsce to hotel znajdujący się na terenie szpitala psychiatrycznego. Zarówno szpital jak i hotel znajduje się na terenie dużego parku nie zamkniętego, co sprawia, że nie wygląda to jak stereotypowy (przynajmniej w Polsce) szpital moloch. Poszczególne oddziały to oddzielne niewielkie budynki, w których oprócz sal terapeutycznych znajdują się mieszkania dla pacjentów ze wspólnym salonem, kuchnią, co sprawia, że można poczuć się jak w domu. W jednym z takich budynków znajduje się Bed&Breakfast Landgoed De Grote Beek, gdzie można przenocować w jednym z 20 czystych i ładnie urządzonych pokoi. To miejsce pokazuje, że osoby z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi nie muszą być odizolowane, a przestrzeń w której dochodzą do zdrowia może służyć mieszkańcom (ogólnodostępny park z minizoo) oraz turystom (hotel).

Projektowanie to przekraczanie granic i łamanie schematów, co doskonale rozumieją bywalcy i projektanci Dutch Design Week. Co ważne robią to ze świadomością, że ma to służyć innym ludziom. Dlatego atmosfera targów jest bardzo swojska, co przyciąga wielu odwiedzających z całej Holandii i Europy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę