O autorze
Doradzam organizacjom jak generować nowe rozwiązania dla starych problemów i jak to ująć we wniosek projektowy. Umiejętność i lekkość pisania pozwoliła mi napisać i zredagować kilka książek dotyczących pomocy społecznej oraz w między czasie obronić doktorat o pomocy humanitarnej. Obecnie tworzę Pracownię innowacji, która zajmuje się projektowaniem usług i innowacji społecznych.

Trendy na rynku pracy i co z tego wynika dla innowacji

Rynek pracy ciągle się zmienia, za 10 lat niektóre zawody przestaną istnieć, a pojawią się nowe. Trendy na rynku pracy to nie tylko nowe zawody, ale też nowy sposób pracy, nowe przestrzenie do zagospodarowania. Poznając je możemy wykorzystać je w projektowaniu nowych produktów i usług, tworząc innowacyjne rozwiązania.


Pracownik „na żądanie”
Graeme Codrington, futurysta w TomorrowToday Global przewiduje, że 25% obecnych pracowników zatrudnionych na etatach będzie pracowało “na żądanie”, czyli na krótko terminowe kontrakty. Wynika to z trendu zwanego ekonomią „on demand” i dotyczy pracowników, którzy nie są potrzebni do bezpośredniej obsługi klientów. Potrzeba pracowników na żądanie będzie wymagała od takich pracowników nabycia lub rozwijania pewnych umiejętności: samozarządzania, samopromocji, sprzedaży swoich umiejętności, administracji, samorozwoju. To również oznacza, że potrzebne i cenione będą osoby, które będą pomagały w rozwoju tych umiejętności (coache, personal branding managerowie itp.)
W związku z tym, że coraz więcej pracy będzie wykonywane przez jednostki nie związane na stałe z firmą, zatrudniane do konkretnych projektów będą potrzebni menagerowie takich zespołów zwanych przez Joe Tankersley’a, (futurystę i projektanta z Unique Visions) „proffessional triber”. Te osoby będą miały za zadanie nie tylko zarządzać projektem, ale stworzyć zespół z indywidualistów, którzy wcześniej ze sobą nie pracowali. Będzie to osoba odpowiedzialna za dobrą współprace w grupie i osiąganie wspólnego celu.
Jaki to ma wpływ na innowacje? Do zaprojektowania i wyprodukowania innowacyjnego produktu lub usługi nie potrzebujemy już zatrudniać ludzi na etat i ponosić stałych kosztów ich zatrudnienia, można wynająć ludzi o określonych umiejętnościach na pewien czas, do konkretnego etapu przedsięwzięcia, co znacznie obniża koszty przedsięwzięcia.
Farmy miejskie
Wzrastająca liczba farm miejskich i trend związany z uprawami miejskimi wymaga miejskich rolników, którzy potrafią uprawiać warzywa i owoce na małej powierzchni czasami w miejscach nieoczywistych jak np. dachy, tereny przy torach.
Jak wykorzystać ten trend w innowacjach? Po pierwsze miejskimi rolnikami mogą stawać się osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem a mieszkające na terenach miejskich. Inny sposób na wykorzystanie trendu to poszukiwanie nowych miejsc i nowych technologii uprawy roślin jadalnych w warunkach miejskich oraz rozwój programów edukacyjnych związanych ze zdrowym odżywianiem w miejscach publicznych np. przedszkola, szkoły, jadłodajnie.
Demografia
Jak przewiduje WHO do 2025 roku 63% populacji globalnej będzie żyło ponad 65 lat, co wynika ze zwiększaniem się średniej długości życia. Dlatego coraz więcej osób będzie musiało być zaangażowanych w opiekę nad osobami starszymi. Dotyczy to profesjonalnych bezpośrednich opiekunów, czyli osób przeszkolonych do opieki, ale również specjalistów opieki zdrowotnej „na odległość”. W związku z tym, że będzie brakowało lekarzy i pielęgniarek do bezpośredniej opieki nad osobami starszymi, powstanie nowy zawód specjalisty, który będzie mógł sprawdzić czy dana osoba dobrze się czuje, poradzić jej w czymś oraz porozmawiać za pomocą urządzeń i systemów teleinformatycznych.
W związku z tym, że większość tych ludzi będzie planowało swoje wcześniejsze etapy życia, będzie chciało również planować ten ostatni etap życia, dlatego Joe Tankersley przewiduje, że w 2025 roku powstanie i będzie się rozwijał zawód „planisty końca życia”. Będzie on pomagał zaplanować i może zorganizować pogrzeb (tak jak teraz planuje się śluby), a także w bardziej otwartych społeczeństwach – eutanazję.
Jak zmiany demograficzne i związane z tym trendy na rynku pracy wykorzystać w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań? Po pierwsze należy robić wszystko, aby osoby starsze, chcące pracować mogły to wykonywać – np. w zmniejszonym wymiarze czasu pracy, pracując z domu, ale również przystosowywać środowisko pracy do potrzeb osób starszych. Druga szansa to rozwój usług i produktów dla osób starszych, ale również dla ich opiekunów – potrzebnych w godnym przeżywaniu ostatniego etapu życia.
Wirtualna rzeczywistość
Futuryści przewidują, że w najbliższej dekadzie stale będą rozwijać się produkty i usługi wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Będzie ona obecna zarówno w pracy jak i w życiu domowym. W związku z czym potrzebni będą projektanci doświadczeń odbywających się w tej innej rzeczywistości, a także jej producenci (reżyserzy, aktorzy itp.). Będą oni projektować zarówno szkolenia czy konferencje odbywające się w wirtualnym środowisku pracy czy wycieczki i inne formy rozrywki, które wykonujemy w wolnym czasie.
Mnie przeraża wizja ludzi chodzących w okulusach, nie mających kontaktu z prawdziwą rzeczywistością, a będącą w zupełnie innym świecie, ale mam nadzieję, że wirtualną rzeczywistość da się wykorzystać również do rozwiązywania prawdziwych problemów tego świata. I to uważam za prawdziwe wyzwanie dla innowatorów – tworzyć takie programy, rzeczywistości, które pomagają np. w leczeniu uzależnień, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, zachęcają do aktywności fizycznej. Inaczej przeniesienie członków społeczności do wirtualnej rzeczywistości poczyni więcej szkód niż pożytku.

Na podstawie tekstu:
„The Top Jobs In 10 Years Might Not Be What You Expect” Michael Grothaus
https://www.fastcompany.com/3046277/the-new-rules-of-work/the-top-jobs-in-10-years-might-not-be-what-you-expect
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.