O autorze
Współzałożycielka Wolves Summit, międzynarodowej konferencji poświęconej innowacjom w technologii, która odbywa się w Polsce oraz See Bloggers - największego polskiego festiwalu dla blogerów.

Ponad 10-letnie doświadczenie zebrała jako manager w Procter & Gamble, RWE, Agros Nova, Orange, Empik, BMW Polska, w sprzedaży, IT, marketingu i finansach. Jej ogromną pasją jest sprzedaż, komunikacja, umiejętność budowania silnych zespołów oraz systematyzacja biznesu.

Osiągnięcia - W ciągu dwóch miesięcy wygenerowany przychód 800 tys. zł startując z nową marką od zera, a ponad 2 mln zł w ciągu pierwszych 10 miesięcy. Prowadzi 20-osobowy zespół, w którym cały dział sprzedaży został od podstaw nauczony technik sprzedażowych zarówno do MiŚ jak i korporacyjnych klientów B2B. Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet. Wdrożyła globalnie eCommerce dla wszystkich marek P&G.

Zaufali mi - TVN, Salesforce, P&G, PGNiG, IBM, Facebook, Poczta Polska, Google, LinkedIn, 3M.

Nie podniosę tej słuchawki!

“Boję się dzwonić” – takie zdanie często słyszałam w swojej karierze sprzedażowej. Pewnie, masz do tego prawo, ale pomyśl, ile możesz zyskać, gdy pokonasz strach i odpowiednio poprowadzisz cały proces. Co złego może się stać, jeśli wykonasz krótki telefon?


To niewielkie urządzenie prawdopodobnie leży w tej chwili tuż obok ciebie, a może nawet przeglądasz na nim ten wpis. Głównym celem, dla którego w ogóle powstał telefon, jest jednak wykonywanie połączeń, a nie przeglądanie aplikacji. Problem w tym, że aplikacje generują mniej stresu, niż dzwonienie do obcych osób.Gdzie podziała się twoja motywacja?
Jeśli boisz się dzwonić do klientów, zastanów się, co możesz osiągnąć dzięki wykonanym telefonom. Są dwie drogi motywowania: pozytywna i negatywna. Wizualizuj rezultaty. Co się stanie, jeśli nie wykonasz telefonów? Wpłynie to negatywnie na twoją sprzedaż. A co, jeśli je wykonasz? Znacząco zwiększysz wyniki. Nie ma tu żadnej filozofii. Dzięki wyobrażeniu sobie tych rezultatów zdobędziesz odpowiednią motywację. Przykład? Jeśli odbędę pięć rozmów z klientami (nigdy mniej!), zrobię ulubioną kawę. Co ciekawe, w przezwyciężeniu stresu pomaga również ciągłość. Postaraj się nie robić przerw pomiędzy telefonami – już 5 minut może cię zdekoncentrować i kompletnie wybić z rytmu.


Czy “nie” może oznaczać “tak”?
Większość osób boi się dzwonić, bo nie chce usłyszeć odmowy. Tymczasem “nie” może okazać się twoim największym sprzymierzeńcem. Pamiętaj, że nigdy 100% klientów nie kupi twojego produktu lub usługi, ale negatywna odpowiedź pozwoli ci poznać najczęstsze obiekcje, jakie występują wśród konkretnej grupy docelowej. Dzięki temu wypracujesz sposoby rozwiązywania problemów klientów, z których skorzystasz podczas kolejnych rozmów. Im szybciej usłyszysz “nie”, tym szybciej zamkniesz sprzedaż, bo będziesz w stanie dojść do obiekcji szybciej. Każdy proces sprzedaży to twój czas - jeśli klient Cię zwodzi, a wie, że nie chce kupić, to go tracisz.


Ktoś odebrał telefon. Co dalej?
Przede wszystkim inaczej rozmawiasz z klientami “zimnymi”, których nie znasz, a inaczej z klientami z rekomendacji. Skupmy się na tej pierwszej grupie. Poświęć na rozmowę maksymalnie 5 minut i nie sprzedawaj od pierwszej sekundy. Wybadaj potencjał sprzedażowy i poznaj lepiej potrzeby. Najłatwiej osiągniesz to poprzez zdefiniowanie kryteriów sprawdzających, czyli informacji, które zawsze musisz uzyskać od potencjalnego klienta. Otwarcie mu przyznaj, że szanujesz wasz wspólny czas i chcesz dowiedzieć się, czy oferowany produkt będzie dla niego odpowiedni. Nigdy nie “wciskaj na siłę” swojego produktu. Fakt, że dajesz drugiej osobie możliwość wyboru, od razu stawia cię w pozytywnym świetle, a klient chętniej będzie kontynuował rozmowę.

Nie wiem, co mam powiedzieć!
Każdemu może zdarzyć się chwilowe zapomnienie. Najszybciej poradzisz sobie z tym, jeśli napiszesz skrypt, klasyczną ściągę. Przygotuj się do rozmowy. Spisz najważniejsze pytania, jakie chcesz zadać klientowi. Moim nowym współpracownikom często sugeruję, aby mieli te kartki zawsze przy sobie i prowadzili rozmowę na podstawie zapisanych pytań. Daje to im poczucie komfortu, że nie zapomną nagle, co chcieli powiedzieć i pokonają strach przez rozmową. W końcu najprostsze rozwiązania są najlepsze. Czym masz się stresować, jeżeli wszystkie informacje masz przed sobą?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0PiS wygrał, a świat się nie skończył. Ale teraz partia się namęczy, by to wszystko sfinansować
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu