O autorze
Analityk rynku nieruchomości serwisu Domiporta.pl i jedyny w Polsce ekspert od architektury w grach - autor bloga Archigame.pl.

Wystarczy 20 minut żeby zmienić zdanie - zalety i wady klawiatur mechanicznych i membranowych

Klawiatura mechaniczno-optyczna BLOODY B810R
Klawiatura mechaniczno-optyczna BLOODY B810R archiwum własne
Całe życie pisałem na najtańszych klawiaturach z marketów, aż w końcu przyszedł czas na zmianę. Dużo gram i niemało też piszę - zasłużyłem na dobrą klawiaturę. Ale na rynku jest tyle rodzajów. Przetestowałem parę modeli byście Wy nie musieli!


Jeżeli należycie do grona ludzi uważających kupno droższej niż 20 złotych klawiatury za zbędny wydatek to witajcie w klubie. Muszę Was jednak ostrzec. Na zmianę swojego podejścia potrzebowałem 20 minut używania tych lepszych klawiszy. Różnicę czuć, zwłaszcza gdy pracuje się przy klawiaturze na co dzień.


Klawiatura membranowa
To najpowszechniejsze rozwiązanie. Jest tania w produkcji i wystarcza w dużej części przypadków. Klawisze w takich klawiaturach są umieszczone na gumowej membranie. Nacisk przycisku powoduje ugięcie się gumy i impuls trafia do komputera. Jednak tego typu sprzęt ma swoje ograniczenia. Ja podczas testów korzystałem z wygodnej ROCCAT Isku FX.


Przede wszystkim - trwałość takich klawiszy jest dużo mniejsza niż swoich mechanicznych odpowiedników. W przypadku klawiszy osadzonych na membranach ich trwałość może wynosić około 20 milionów kliknięć. W przypadku mechanicznych jest to niemal 50 milionów. Inną wadą - istotną zwłaszcza dla profesjonalnych graczy (bądź osób aspirujących do nich) to czas reakcji przycisku. Przycisk osadzony na gumowej membranie wolniej wraca do swojej pierwotnej pozycji, przez co jest wolniejszy.

Inną sprawą jest również ich czułość. Przycisk na membranie należy nacisnąć w pozycji centralnej by zadziałał. Kolejną wadą, którą zrozumieją zwłaszcza rodzice - to fakt, że po zalaniu klawiatury membranowej płynem (zwłaszcza słodkim) nie da się jej już uratować. Ostatnim ograniczeniem jest brak możliwość przyciśnięcia wielu przycisków jednocześnie. W przypadku klawiatur membranowych jest to po prostu ograniczona opcja.


Czy w takim razie klawiatury membranowe mają jakieś zalety? Oczywiście! Przede wszystkim są dość tanie. Nawet modele ergonomiczne można nabyć za niedużą kwotę. Ich ewidentną zaletą jest również ciche działanie co z pewnością docenią rodzicę bądź osoby, które nie mogą sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie z komputerem.

Ponadto problem dokładnego naciskania klawiszy rozwiązano w niektórych klawiaturach membranowych poprzez dodanie mechanizmu "nożycowego". Dzięki niemu, precyzja przycisków jest zbliżona do tych mechanicznych. Wystarczy dobrze poszukać.

Klawiatura mechaniczna
Dopóki nie spędzisz z nią trochę czasu to nie docenisz jak potrafi być wygodna. W przeciwieństwie do modeli membranowych - każdy przycisk jest osadzony oddzielnie na tzw. switchu. Wpływa to chociażby na to, że możemy nacisnąć nawet wszystkie przyciski "na raz", a komputer i tak je zarejestruje.

Największą zaletą klawiatur mechanicznych jest z pewnością trwałość oraz precyzja. Nie sposób również pominąć takiej zalety jaką jest szybkość reakcji przycisku. To nie bez znaczenia dla graczy, którzy z pewnością to docenią.

Ja przez ostatnie tygodnie pracowałem na Bloody B820R oraz ROCCAT MK Pro i na obu komfort pisania był dużo lepszy niż standardowym modelu. Świetnie wypadał zwłaszcza model MK Pro, ponieważ oferował również podkładkę na nadgarstki.

Pora pomówić o wadach. To z pewnością cena. Klawiatury mechaniczne są droższe od swoich membranowych kolegów, niezależnie od wybranego modelu. Nie da się również zaprzeczyć, że są dużo głośniejsze. Może nie jest to głośność maszyny do pisania, ale jest niewiele ciszej.

Dla kogo klawiatura membranowa?
Dla niemal każdego, kto nie spędza przy klawiaturze wielu godzin pracy. Warto się zastanowić nad modelem z podstawką na nadgarstki bądź egzemplarzem ergonomicznym. Wtedy nawet sporadyczne pisanie komentarzy na Facebooku będzie przyjemniejsze.

Dla kogo klawiatura mechaniczna?
Zakres osób, które powinny zakupić taki sprzęt jest rzecz jasna dużo bardziej ograniczony. Ale osoby zajmujące się pisaniem takie jak dziennikarze, programiści itp. powinni przynajmniej rozważyć zakup takiej klawiatury. Jeżeli, chcą ograniczyć koszty mogą poszukać modelu bez dodatkowych klawiszy bądź podkładki na nadgarstki. Nawet najprostszy model będzie dawał o większą wygodę w pisaniu niż najlepszy model membranowy.
Nad taką klawiaturą powinni też pomyśleć gracze. Nie tylko Ci aspirujący do klasy PRO, ale również streamujący rozgrywki na Twitchu bądź YT.

Przekonałem się o tym osobiście. Na własnych palcach.

Archigame.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce