O autorze
Analityk rynku nieruchomości serwisu Domiporta.pl i jedyny w Polsce ekspert od architektury w grach - autor bloga Archigame.pl.

Co słychać u bohaterów filmu - „Wszystko z nami w porządku”

autor plakatu: Paweł Piotrowski
autor plakatu: Paweł Piotrowski materiały prasowe
Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.


Film Borysa Nieśpielaka w rok po premierze można znaleźć na najważniejszych polskich serwisach VOD. Stał się wśród graczy obrazem, który warto znać. Z kolei produkcja „Lichtspeer” mimo mało spektakularnego debiutu umożliwiła jej twórcom komfort i swobodę tworzenia kolejnych produkcji. Jakie mają rady dla początkujących studiów i jak wyglądał proces powstawania filmu opowiadają bohaterowie i reżyser.
Pierwsze pytania kieruję do Rafała Zaremby ze studia Lichthund. Produkcja „Lichtspeer” to gra indie, czyli niezależna gra komputerowa wydana bez wsparcia dużego wydawcy.

BB - Co z perspektywy czasu i zdobytego doświadczenia uważasz za najtrudniejsze w
projektowaniu gry o takiej skali?
Rafał Zaremba - Myślę, że najtrudniejsze jest połączenie wizerunku gry z jej rozgrywką. My mamy bardzo dobry gameplay (np. Lichtspeer ma 84% pozytywnych opinii na Steamie, ocenę 4,7/5.0 na App Store). Graczom podoba się nasza gra dopiero jak w nią zagrają. Niestety to już jest za późno. Osoby projektujące swoją pierwszą grę są głównie graczami, skupiają się na rozgrywce, mechanikach, jednak nie wiedzą jak trudno jest w dzisiejszych czasach sprzedać grę. Statystyki są nieubłagane, jeżeli chodzi o Steam, to w 2017 roku mediana ilości zakupionych gier niezależnych wynosiła 1500 kopii (50% gier wydanych w kategorii indie sprzedało się w ilości mniejszej niż 1500 kopii).


BB - Łatwo mówić po czasie, ale co byście zrobili inaczej przy projektowaniu pierwszej produkcji - Lichtspeer?
Rafał Zaremba - Skupilibyśmy się bardziej na tym o czym była mowa w poprzednim pytaniu, czyli na połączeniu wizerunku gry i jej rozgrywki. Przygotowaniu jasnego, klarownego i poniekąd uzależniającego przekazu dla gracza, tak aby gra była interesująca dla niego zanim dokona zakupu.

BB - Jak tworzyła się ostateczna koncepcja filmu?
Borys Nieśpielak - Początki były burzliwe, miałem pomysł na krótki film o bolączkach polskich twórców niezależnych, ale szybko przekształcił się w "żywy" dokument opowiadający o premierze Lichtspeera. Oczywiście tłem dalej są problemy twórców, ale film bardziej skupia się na emocjach, przez co jest mocno uniwersalny. Szybko zrozumiałem, że robię film też o sobie.
Rafał Zaremba - Wstępne założenie przedstawione mi wyglądało tak, że Borys robi krótkometrażowy film, w którym będą wywiady z polskimi indykami - będzie SOS, chłopaki z Robot Gentleman, Piotrek z SUPERHOT itd. To nie wyglądało tak, że Borys przyszedł do nas i powiedział: "Siema chłopaki nagram pełnometrażowy film o Was jak wydajecie Waszą pierwszą grę, wchodzicie w to?". Wtedy bym się nie zgodził.
Potem wizja filmu zaczęła ewoluować. Do pewnego momentu żałowałem udziału w nim. Przede wszystkim był to ciężki okres, a kamera zdecydowanie nie pomaga skoncentrować się na wydajnej pracy. Dziś mam do niego stosunek obojętny, film nam nie pomógł ani nie zaszkodził.


BB - Jak Ci się pracowało z aktorami-naturszczykami? Czy proces samego nagrywania był trudniej/łatwiejszy dla filmowca podczas pracy z chłopakami?
Borys Nieśpielak - Ciężko chłopaków nazwać aktorami bo oni nie grali, realnie to ja nagrywałem ich codzienne życie i starałem się jak najmniej w nie ingerować. A najtrudniejsze w tym wszystkim były dwie rzeczy, ciągłe dojazdy z Wrocławia do Warszawy i poziom stresu i emocji związanych z premierą. Mimo że byłem przy tym jako osoba z zewnątrz to emocje bardzo mi się udzielały i całą sytuacje przeżywałem razem z bohaterami filmu.
BB- Myślisz, że film Twojego autorstwa będzie tym pierwszym, który przetrze szlaki dla przyszłych produkcji opowiadających o grach?
Borys Nieśpielak - Chyba najwięcej w tej kwestii zrobił amerykański "Indie game: The Movie". Na świecie powstaje sporo filmów związanych z grami, ale przez swoją niską jakość nie są w stanie przebić się do szerszej widowni. Raczej wątpię, że mój film coś tutaj zmieni, ludzie filmu raczej wykazują małe zainteresowanie grami.
Film jest gorzką pigułką dla osób marzących o szybkim sukcesie w przemyśle gier. Ale losy bohaterów filmu są cenną lekcją dla wszystkich chcących rozpocząć drogę niezależnego studia.

Jak poinformował mnie Rafał ze studia Lichthand wszystkie koszty produkcji wraz wersjami konsolowymi i mobilnymi zwróciły się w maju bieżącego roku, a gra Lichspeer została wydana na PC, PS4, PSVita, Nintendo Switch, Xbox One, iOS i Android. Natomiast samo studio utrzymuje się z wygenerowanych przychodów i powiększyło się o kolejne 2 osoby. Sukces filmu „Wszystko z nami w porządku” umożliwił reżyserowi porzucenie dotychczasowej pracy i rozpoczęcie pracy nad kolejnymi produkcjami.
Całe szczęście - wszystko z nimi w porządku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce