… takie przynajmniej wnioski mogą się nasuwać po analizie wyników programu SME Instrument (faza 1) dla lat 2014-2015. Kilka dni temu Komisja Europejska ogłosiła oficjalne podsumowanie ostatniego w tym okresie, listopadowego naboru. Czy są to wyniki miarodajne? W sumie, dotychczas zgłoszono blisko 15 000 projektów z 40 państw…
SME Instrument to dedykowany małym i średnim przedsiębiorcom program Komisji Europejskiej (część Horyzontu 2020), mający na celu umożliwienie im wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Składa się on z 3 faz:
- Faza 1 – wykonanie biznesplanu oraz studium wykonalności dla wdrożenia (ryczałtowe finansowanie 50 tys. €)
- Faza 2 – prace rozwojowe, których celem jest doprowadzenie rozwiązania do gotowości wdrożeniowej (finansowanie 70% kosztów w wysokości od 0,5 do 2,5 mln € – poziom dofinansowania chyba nie do osiągniecia w ramach programów krajowych jeśli chodzi o prace rozwojowe, a koszty pośrednie stanowią aż 25% projektu)
- Faza 3 – mentoring oraz poszukiwanie inwestora (brak wsparcia stricte finansowego)
Warte podkreślenia jest to, że oprócz wsparcia finansowego, beneficjenci fazy 1 i 2 otrzymują dedykowany couching.
Liczby
W sumie w ciągu dotychczas przeprowadzonych siedmiu naborów zgłoszono blisko 15 000 projektów z 40 państw. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszonych przedsięwzięć Polska zajmuje dobre, 5 miejsce (za Włochami, Hiszpanami, Brytyjczykami i Niemcami) nieznacznie wyprzedzając Węgrów. Może to oznaczać, że we własnym mniemaniu dysponujemy technologiami mającymi potencjał międzynarodowy. Niestety tego punktu widzenia nie podzielają oceniający w Komisji Europejskiej, dotychczas z 700 zgłoszonych projektów, dofinansowanie w ramach SME Instrument otrzymały tylko 24 polskie projekty (gratulacje dla listopadowych zwycięzców: IOT Sp. z o.o., Metrosoft Polska, Ipanterm Sp. z o.o., IMMUNOLAB Sp. z o.o.). To daje współczynnik sukcesu na poziomie 3,4%, ponad dwukrotnie mniej niż europejska średnia (ok. 8%).
Jak wynika z poniższej tabeli najskuteczniejsi są przedsiębiorcy, ogólnie mówiąc, z państw z północy Europy.
(w tabeli nie ująłem krajów z których wpłynęło mniej niż 10 wniosków tj. Albanii, Czarnogóry i Wysp Owczych)
Czy powyższe liczby są wyznacznikiem naszej pozycji w Europie, jeśli chodzi o innowacyjność? Biorąc pod uwagę ilość do tej pory ocenionych projektów, obawiam się że w pewnym sensie tak. Przy czym moim zdaniem w SME Instrument, w grę wchodzą jeszcze co najmniej dwa czynniki które trochę zaniżają naszą „statystykę”. Według mnie wielu z potencjalnych beneficjentów wciąż nie słyszała o tym programie, natomiast te MŚP które startują nie potrafią sprzedać, pokazać potencjału swojego wdrożenia. Warto podchodzić do wniosku jak do prezentacji przed inwestorem ewentualnie dużym klientem. Technologia ma tutaj co najmniej drugorzędne znaczenie, ważniejsze są korzyści jakie może przynieść i sposób w jaki Zespół ma zamiar je zrealizować (oraz powtarzane jak mantra: w tym czy sam Zespół ma potencjał do tego)
Co w perspektywie 2016-2017?
Istotną informacją dla potencjalnych wnioskodawców jest fakt, że zwiększono budżet programu na lata 2016-2017, co może skutkować nawet dwukrotnie większą liczbą beneficjentów. W ramach Instrumentu Komisja poszukuje rozwiązań związanych z:
- Innowacjami technologii informatycznych, e-usług, gier, mobilnych usług publicznych, aplikacji mobilnych
- Wspieraniem rozwoju nanotechnologii, zaawansowanego wytwarzania
- Zwiększeniem konkurencyjności MŚP z dziedziny biotechnologii
- Zachęcaniem małych i średnich przedsiębiorstw do badań nad technologiami kosmicznymi i kosmonautycznymi
- Wspieraniem rozwiązań biotechnologicznych dedykowanych branży związanej ze służbą zdrowia, starzeniem się
- Wzpieraniem rozwiązań ICT dla służby zdrowia, branży związanej ze służbą zdrowia, starzeniem się
- Wspieraniem potencjału innowacyjnego i zrównoważonego rolnictwa, leśnictwa, agrożywności i biosektorów
- Wysokim potencjałem rozwoju oceanów, mórz i wybrzeży np. biotechnologia wodna, uprawy
- Technologiami transportowymi, kwestiami ekologii w transporcie oraz dla transportu publicznego. Zwiększeniem potencjału małych firm poprzez wykorzystanie ekologicznych oraz innowacyjnych rozwiązań zrównoważonego dostarczania produktów bądź materiałów
- Wspieraniem MŚP w zakresie budowy niskoemisyjnego i efektywnego systemu energetycznego (w tym OZE)
- Wspieraniem MŚP w zakresie przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, klimatu, wydajności korzystania z zasobów i surowców.
- Wspieraniem innowacji MŚP z zakresu bezpieczeństwa (np. oprogramowanie do wzmocnienia cyberochrony, zwiększenie bezpieczeństwa granicznego, rozwiązania dla służb kryminalnych)
- Poszukiwaniem nowych modeli biznesowych dopasowanych do branży oraz do rynku docelowego
Więcej informacji na temat każdego z obszarów znajdziecie Państwo w programie konkursu.
O samym konkursie można zaczerpnąć informacji tutaj, bądź bezpośrednio u mnie: bd@brante.pl
Następny nabór trwa do 24 lutego (kolejny do 3 maja)