Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło założenia nowego naboru w ramach poddziałania PO IR 1.1.1. tzw. „Szybka Ścieżka”. Jego adresatami są przedsiębiorcy spełniający kryteria mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, służącymi rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej oraz wzmacnianiu ich pozycji konkurencyjnej, o ile przedmiotem projektu będzie rozwiązanie, wpisujące się w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”. W nadchodzącym konkursie do rozdysponowania jest 750 mln zł. Jakie zmiany czekają wnioskodawców w porównaniu do edycji z roku 2015?
Z analizy wzoru umowy wynika, że NCBR wychodzi ku potrzebom przedsiębiorców i daje możliwość zaliczkowania projektu aż do 90% wartości dofinansowania (wcześniej było to 30%). Pozostała kwota dofinansowania (10%) może być przekazana beneficjentowi jedynie w formie refundacji, w ramach płatności pośredniej lub końcowej.
Na Mazowszu tylko większe projekty
W przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego, zaklasyfikowanego do kategorii regionów lepiej rozwiniętych, minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 5 mln PLN, dla pozostałych regionów jest to jak dotychczas 2 mln PLN.
Zmiany w kryteriach
Istotne zmiany zaszły w kryteriach oceny konkursu. Dotychczas można było otrzymać maksymalnie 17 pkt w ramach czterech punktowanych kryteriów. W nowym wydaniu projekt otrzymuje natomiast punkty za:
- Agendę badawczą oraz opis czynników ryzyka związanych z realizacją prac – 0-5 pkt
- Potencjał kadry badawczej oraz posiadane zasoby techniczne - 0-5 pkt
- Nowość rezultatów projektu – 0-5 pkt
- Wykazanie zapotrzebowania rynkowego i opłacalność wdrożenia – 0-5 pkt
Nieosiągnięcie progu 3 punktów w każdym z ww. kryteriów oznacza ocenę negatywną i odrzucenie wniosku.
Ponadto dodatkowe 3 punkty przyznaje się za krajowe wdrożenie przedmiotu projektu.
Zatem łącznie można otrzymać 23 pkt, nieosiągnięcie progu min. 15 punktów łącznie, oznacza ocenę negatywną i odrzucenie wniosku.
Zmiany we wniosku
Zmian dokonano także we wzorze wniosku, z udostępnionych materiałów wynika iż nie ma konieczności tłumaczenia na język angielski znacznej części wniosku. Należy natomiast wskazać źródła finansowania projektu. NCBR zaznacza również, iż w trakcie oceny wnioskodawca może zostać poproszony o przedstawienie potwierdzenia zadeklarowanych źródeł finansowania (np. umowa pożyczki).
Nabór wniosków
Nabór wniosków zaczyna się w kwietniu a kończy 29 lipca, tak jak wcześniej konkurs ma charakter etapowy tzn. Ocena wniosku i opublikowanie wyników (list rankingowych) dla wniosków złożonych w danym miesiącu powinna nastąpić w ciągu 60 dni od zakończenia danego miesiąca. Np. dla wniosków złożonych w kwietniu do końca czerwca, itd.
O samym konkursie można zaczerpnąć informacji tutaj, bądź bezpośrednio u mnie: bd@brante.pl