Reklama.
Dla kogo gwarancja BGK?
Gwarancja jest formą zabezpieczenia kredytu na wypadek gdyby Kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie określonym w umowie kredytowej. Z preferencyjnej gwarancji BGK mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, które spełniają jedno z kryteriów stanowiących (wg BGK) o innowacyjności firmy, tzn.:
- środki z kredytu zostaną przeznaczone na przedsięwzięcie skutkujące wprowadzeniem na rynek nowego/ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu, którego komercjalizacja ma zwiększyć średnioroczne obroty o 30%,
- firma jest zlokalizowana i prowadzi działalność w parku technologicznym,
- firma posiada zgłoszone do ochrony lub prawa wyłączne w zakresie wynalazku objętego ochroną patentową lub wzoru użytkowego objętego prawem ochronnym lub wzoru przemysłowego objętego prawem rejestracji.
- firma uzyskała i prawidłowo wykorzystała wsparcie typu venture capital lub od „anioła biznesu” lub zrealizowała projekt z wykorzystaniem kredytu technologicznego.
- w ciągu ostatnich 3 lat firma otrzymała i prawidłowo wykorzystała grant, pożyczkę lub gwarancję w ramach jednego z europejskich, krajowych lub regionalnych programów wspierania B+R lub innowacji.
- w co najmniej jednym roku z trzech ostatnich lat firma przeznaczyła na działalność B+R co najmniej 10% kosztów operacyjnych lub, w przypadku przedsiębiorstwa rozpoczynającego działalność bez historii finansowej, w bieżącym okresie podatkowym.
- w ciągu ostatnich 3 lat zanotował wzrost przychodów o średnio 10% rocznie.
Jaki kredyt może zostać objęty gwarancją?
Gwarancją może być objęty nowy kredyt obrotowy w rachunku kredytowym lub nowy kredyt inwestycyjny, którego celem jest finansowanie działalności gospodarczej Kredytobiorcy, spełniającego jeden z powyższych warunków.
Gwarancją nie może być natomiast objęty kredyt:
- na spłatę zadłużenia Kredytobiorcy z tytułu jakiegokolwiek kredytu zaciągniętego w Banku Kredytującym;
- na spłatę zadłużenia Kredytobiorcy z tytułu kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w innym banku;
- na refinansowanie wydatków poniesionych przez Kredytobiorcę przed zawarciem umowy kredytu inwestycyjnego;
- na inwestycje kapitałowe;
- na zakup instrumentów finansowych;
- na zakup wierzytelności;
- na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Najistotniejsze warunki:
BGK wybrał 10 banków z którymi współpracuje w zakresie wspomnianych gwarancji. Pojedyncza gwarancja może być przy tym ustanowiona na zabezpieczenie 60% wartości kredytu, jej pojedyncza wartość nie może przekraczać 3,5 mln złotych, zaś maksymalny okres jej udzielenia to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego. W swoim założeniu gwarancja jest bezpłatna. Wymagane jest zabezpieczenie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. Gwarancje będą udzielane jedynie do 31 grudnia 2016 r.
Twitter @dabkowskiB