Znacząca cześć przekazu dotyczącego dofinansowania unijnego związanego z działalnością innowacyjną dedykowana jest firmom małym i średnim. Duże przedsiębiorstwa się pomija, jednakże one też mogą skorzystać z dotacji. Są jednak pewne ograniczenia oraz dodatkowe warunki z którymi taka firma musi się liczyć. Poniżej krótko o nich.
Większość konkursów regionalnych przeznaczonych jest dla firm MŚP, bądź takowe otrzymują dodatkowe punkty związane ze swoim statusem. Konkursy otwarte dla dużych firm organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wśród nich są:
- PO IR 1.1.1. tzw. Szybka Ścieżka – nabór niemal cały rok, konkurs dedykowany tylko dużym przedsiębiorcom
- PO IR 1.1.2 tzw. Demonstrator – brak naboru w 2017 roku
- PO IR 1.2. Programy Sektorowe – dopuszczane są konsorcja przedsiębiorstw
- PO IR 4.1.2 Regionalne Agendy Badawcze – konsorcjum biznes-nauka
- PO IR 4.1.4. Projekty Aplikacyjne – konsorcja biznes-nauka oraz innowacja w skali świata
B. Duże firmy – duże projekty
Nie jest to zasada stała, nie obejmuje bowiem np. programów sektorowych NCBR oraz konkursów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W przypadku jednak najpopularniejszego działania tj. tzw. Szybka Ścieżka (PO IR 1.1.1.) min. wartość projektu badawczego dla dużej firmy to 12 mln zł, w tzw. Demonstratorze było to 30 mln zł.
C. Niższa intensywność pomocy
W projektach badawczych intensywność pomocy zależy od charakteru prowadzonych prac, i tak w przypadku dużych firm maksymalna intensywność może wynieść:
- Badania przemysłowe: 65%
- Prace rozwojowe: 40%
D. Efekt dyfuzji
Warunkiem otrzymania przez przedsiębiorstwo inne niż MŚP wsparcia w konkursie jest wykazanie we wniosku o dofinansowanie występowania (w trakcie realizacji projektu lub w okresie trwałości) efektu dyfuzji poprzez opis planowanej współpracy z MŚP lub organizacją pozarządową lub organizacją badawczą, w tym w zakresie działalności B+R związanej ściśle z realizowanym projektem.
E. Dłuższy okres trwałości
Duży przedsiębiorca musi się liczyć iż tzw. okres trwałości projektu wynosi 5 lat, a nie jak w przypadku MŚP 3 lata.
F. Monitorowanie dochodu wynikającego z projektu
Szczególnie w konkursach w ramach RPO można się spotkać z koniecznością monitorowania dochodu wynikającego z projektu i ewentualnego pomniejszenia dofinansowania z tego tytułu. W NCBR dostosowano tak przepisy by uniknąć takiej konieczności. Projekty zakładające inwestycje w infrastrukturę B+R.
W zasadzie jeśli chodzi o projekty inwestycyjne, to w ramach PO IR dla dużych przedsiębiorstw dostępne jest tylko działanie 2.1. budowa i rozwój Centrum B+R, lub jego odpowiedniki w ramach RPO.
W przypadku konkursu 2.1. przedsiębiorstwa MŚP dostają premię w wysokości 5 pkt., duże firmy mogą też liczyć na znacznie niższe procent dofinansowania, co zależy od miejsca realizacji projektu:
- 10% - Warszawa od 2018 roku
- 15% - Warszawa do 2018 roku
- 20% - podregion warszawski zachodni
- 25% - dolnośląskie, wielkopolskie, śląskie
- 35% - kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, oraz obszary należące do podregionów: ciechanowsko-płockiego, ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego i warszawskiego wschodniego
- 50% - lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie
Ponadto realizacja projektu nie może skutkować utratą miejsc pracy przez więcej niż 100 osób, należy wykazać współpracę z MŚP, NGO lub organizacją badawczą oraz monitorować dochód. Okres trwałości również trwa 5 lat.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu (LinkedIn)
Zestawienie wszystkich ogłoszonych oraz zaplanowanych konkursów na rok 2017 znajduje się tutaj