O autorze
Przekuwanie wizji w projekt – tym się dotychczas zajmowałem. Skuteczność to jedna z moich głównych zalet. Do tej pory pomogliśmy wystartować projektom z obszaru B+R i innowacji o łącznej wartości ponad 120 milionów złotych. Zdarza mi się projekty także oceniać, ponadto brałem udział w kilkudziesięciu procesach analizy opłacalności biznesowej wyników projektów, najczęściej technologii, tworzenia strategii ich urynkowienia, wycen.

Unikalna szansa kooperacji zarówno ze środowiskiem naukowym, biznesowym, inwestorskim jak i urzędniczym umożliwia poznanie bardzo zróżnicowanego, jak się okazuje, podejścia do innowacji. Pomimo, iż przedstawicielom każdej z tej grup przyświeca często ten sam cel, tj. wzrost innowacyjności, wciąż moim zdaniem, w większości nie potrafią się oni zdobyć na „elastyczność” narzucając innym swoją wizję kreowania ekosystemu innowacji. Brak zrozumienia wzajemnych potrzeb, jest według mojej opinii, jedną z głównych przyczyn dlaczego takie kraje jak Estonia czy Słowenia mogą a my wciąż jeszcze nie.
Stąd też, bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w projekcie innpoland.pl, gdzie za pośrednictwem Bloga będę próbował odnieść się do różnych aspektów związanych z kreowaniem i wdrażaniem innowacji. Postaram się w pewnym sensie pośredniczyć w przedstawieniu podejścia do innowacyjności wskazanych grup uczestników tworzącego się w Polsce ekosystemu innowacji, a w szczególności, ich oczekiwań względem siebie.

Zapraszam do dyskusji!

Bez imigracji nie ma innowacji?

Photo: Flickr/swanksalot
Twitterowy wpis jednego z polityków/celebrytów oburzonego tym, że minął go „kierowca Uber Eats - Hindus w turbanie pedałując na rowerze”, w pewien sposób mnie zainspirował. Do głowy wpadło mi bowiem pytanie - jaka jest rola imigrantów w tworzeniu sprawnego ekosystemu innowacji? Postanowiłem poszukać odpowiedzi, czego wynikiem jest ten krótki tekst, w którym, w najbardziej bezpośredni sposób z możliwych, pokazuję że imigracja może być istotnym przyczynkiem generowania innowacji. Znajdziesz tu listę przykładów firm stworzonych/zarządzanych przez imigrantów lub ich potomków. Dla autora wpisu o kierowcy Uber Eats oraz osób podzielających jego poglądy mam natomiast wyzwanie: jeśli chcecie być wiarygodni w swoim przekazie, bądźcie spójni i nie korzystajcie z aplikacji/produktów/usług oferowanych przez firmy tutaj wymienione.


Imigracyjny alfabet

Tworząc poniższą listę postawiłem sobie za cel pokazanie tylko tych firm, z których produktami/usługami mamy w Polsce powszechnie do czynienia, bądź większość z nas co najmniej o nich słyszała. Chciałem też, żeby na listę trafili tylko imigranci z maksymalnie drugiego pokolenia oraz żeby to były osoby współczesne. Cel, z małymi wyjątkami, został osiągnięty. Okazuje się, że takich podmiotów było na tyle sporo aby zapełnić prawie cały alfabet, nie znalazłem przykładów tylko dla kilku liter (B, C, H, J, K, Q, V, X), luki w alfabecie uzupełniłem więc innymi przykładami, bądź pozostawiłem puste, może Ty coś podpowiesz? Poniżej wyniki poszukiwań:


Apple
Steve Jobs w swojej biografii zdradził, że jest synem Syryjskiego imigranta i pół Niemki, pół Szwajcarki, którzy zresztą go nie wychowywali, trafił bowiem do adopcji. Zaczynamy więc z „wysokiego C”... (dla zainteresowanych historią Jobsa, polecam lekturę jego biografii, którą można znaleźć np. tutaj albo tutaj). Druga ważna postać dla Apple, Steve Wozniak posiada korzenie wywodzące się z naszej części Europy. Jeśli chodzi o literkę „A” - imigranckie korzenie posiada także Amazon.


BuzzFeed
Założyciel popularnego portalu (w szczególności w USA), Jonah Peretti ma korzenie włosko-angielskie.

CloudEra

Jednym z założycieli tej spółki jest urodzony w Egipcie Amr Awadallah. Firma dostarcza rozwiązania z zakresu Big Data, możesz być pewien, że mimo iż Ty o niej nie słyszałeś/aś to oni o Tobie wiedzą bardzo dużo…

Dropbox

Jeśli używasz jakiegoś darmowego rozwiązania do przechowywania np. swoich zdjęć w chmurze to z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to Dropbox. Jednym ze współzałożycieli jest Arash Ferdowsi syn imigrantów z Iranu.

eBay

Co prawda na polskim rynku eBay przegrywa z Allegro, ale jest to dla nich raczej rzadkość. Jednym z założycieli giganta jest Pierre Morad Omidyar urodzony w Paryżu syn Irańskich imigrantów. Jako dziecko razem z rodzicami wyjechał do USA.


Facebook
Aktualnie Mark Zuckerberg przeżywa ciężki okres, musi odpowiadać na mnóstwo trudnych pytań. Wiele jednak wskazuje na to, że przedsiębiorca, którego korzeni można doszukiwać się nawet w Polsce, wyjdzie z całej sytuacji jeszcze bogatszy. Ciekawą historię ma też Eduardo Saverin inny z twórców imperium Facebooka. Urodził się on w Sao Paolo (Brazylia), jego babcia pochodzi natomiast z Rumunii, do USA trafił z rodzicami na początku lat 90-tych.

Google
To dzieło m.in. Sergeya Brina, przepraszam powinno być Siergieja Michajłowicza Brina, urodzonego jeszcze w ZSRR.

Hertz
Jeśli przyszło Ci kiedyś wypożyczyć samochód, to zapewne oferta giganta z Ameryki była jedną z rozważanych. Od teraz już będziesz wiedział/a, że twórcą tego giganta jest pochodzący z Niemiec Walter L. Jacobs.

Instagram
To sieć społecznościowa, która zyskuje co raz większą popularność. Facebook przy jej przejęciu dał się namówić na zapłacenie miliarda dolarów… kto bogatemu zabroni… Jednym z beneficjentów tego „deala” był Mike Krieger, który podobnie jak Eduardo Saverin urodził się w Sao Paulo, a do Kalifornii przeprowadził się w 2004 roku w celu podjęcia studiów na Stanfordzie. Przy okazji literki „I” nie można zapomnieć o firmie Intel, która także posiada imigranckie korzenie.

JP Morgan Chase & Co
Ten bank z USA to jeden z największych holdingów finansowych na świecie, który niedawno otrzymał od polskiego rządu 20 mln zł dotacji w związku z otwarciem placówki w Warszawie, został założony m.in. przez dziecko imigrantów z Czech.

Kohl’s

Z racji, że nie mogłem znaleźć nic na literę K, trafił tutaj Maxwell Kohl. Mimo, że nazwisko obcobrzmiące, to przywędrował on do USA z Polski. W Milwaukee otworzył sklep, który przerodził się w jedna z największych aktualnie firm w USA.

LinkedIn
Szybko rosnąca sieć społecznościowa dla profesjonalistów została założona m.in. przez urodzonego w Niemczech Konstantina Guericke.

Microsoft
Dla większości Bill Gates jest pierwszą osobą, z którą kojarzy się Microsoft. Okazuje się, ze aktualnie gigantem steruje Satya Nadella. Hindus przyjechał do USA na studia na początku lat 90. Pod literką „M” mógłby znaleźć się także… McDonald’s.

Netflix
Narcos, House of Cards, Stranger Things, The Crown czy Orange Is the New Black to tylko kilka z hitowych seriali, które można obejrzeć dzięki synowi austriackiego inżyniera Marcowi Randolphowi. Marc Randolph urodził się już w USA, ale w ramach ciekawostki warto dodać, że prawdopodobnie płynie w nim krew samego Sigmunda Freud’a – czyżby stąd pomysł na serial Mindhunter? Przy okazji literki „N” nie można zapomnieć o firmie Nvidia, która także posiada imigranckie korzenie.

Oracle
... czyli głównie Java, bo poprzez konieczność aktualizacji tej wtyczki, większość z nas kojarzy tą firmę. Jednym ze współzałożycieli był posiadający włoskie korzenie Larry Ellison. Rodzice drugiego z twórców, Boba Minera, przybyli natomiast do USA z Iranu.

PayPal
Przybyły do USA z Republiki Południowej Afryki Elon Musk mógłby obstawić jeszcze co najmniej dwie literki. Ostatnio było o nim głośnio gdy za pośrednictwem swojej firmy SpaceX, wysłał w kosmos samochód, oczywiście Teslę (aktualną pozycję Starmana można śledzić tutaj ). W Polsce jest dostępna biografia Elona Muska, którą polecam (do znalezienia m.in. tutaj bądź tutaj). Przy okazji literki „P” nie można zapomnieć o takiej osobie jak Peter Thiel, twórca Palantir.

Q - może Ty coś podpowiesz?

Reddit
Twórcą popularnego, głównie w USA, miejsca w sieci jest Alexis Ohanian, potomek imigrantów przybyłych do USA po Ludobójstwie Ormian, które miało miejsce w latach 1915–1917.

SnapChat
Popularna, głównie wśród młodszych, aplikacja powstała między innymi przy udziale takiej osoby jak Bobby Murphy. Jego matka przyjechała do USA z Filipin. Pod literką „S” mógłby również znaleźć się Slack, ponadto jeśli myślisz, że Skype to wyrób szwedzki, możesz się zdziwić, jak międzynarodowe towarzystwo nad nim pracowało…

Twitter
Współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey, ma korzenie angielsko-irlandzko-włoskie. Imigrantów wśród Twórców można znaleźć także w przypadku takiej aplikacji jak Tinder…

Uber
W przypadku tej firmy, należy wymienić dwa nazwiska: Garrett Camp i Travis Kalanick. Pierwszy z nich jest Kanadyjczykiem, ojciec drugiego natomiast pochodził ze słowacko-austriackiej rodziny. (Swoją drogą jeszcze nie korzystałem z Uber Eats a Ty?)

V - może Ty coś podpowiesz?

WhatsApp
Jeśli miliard dolarów zapłacone przez Facebooka za Instagrama zrobił na Tobie wrażenie, to teraz sugeruję usiąść. Ten sam Facebook zapłacił za WhatsApp’a 16 miliardów dolarów (zakładając, że budowa Stadionu Narodowego kosztowała 2 mld zł, za jednego WhatsApp’a moglibyśmy wybudować ok. 29 takich stadionów). O stadionie piszę nie przypadkowo, jeden z Twórców aplikacji, Jan Koum, urodził się bowiem w Kijowie.

X - tutaj też liczę na Twoją podpowiedź...

Youtube
Tajwan, Bangladesz i Niemcy – to kraje, w których swoje korzenie mają współzałożyciele Youtube - Steve Chen, Jawed Karim. Ten pierwszy urodził się w Taipei a do USA przyjechał z rodzicami jako piętnastolatek. Natomiast Jawed Karim urodził się jeszcze w Niemieckiej Republice Demokratycznej, jego ojciec pochodził z Bangladeszu a matka była Niemką. Rok po urodzeniu Jawed’a rodzina przeniosła się do Niemiec Zachodnich, do USA trafili 12 lat później czyli w 1992 roku. Pod literką „S” mogłoby również znaleźć się Yahoo.

Zenefits
Współzałożycielem startupa, który zebrał do tej pory od inwestorów 583,6 mln dolarów finansowania (za Crunchbase) jest Hindus, Laks Srin.

Indie, Bangladesz, Syria, Ukraina - między innymi w tych krajach mają swoje korzenie wspomniane osoby. Na liście dominują podmioty założone w USA, wynika to m.in. z otwartej postawy jaką do tej pory charakteryzowali się Amerykanie względem imigrantów. USA to wciąż największa gospodarka świata oraz czołowy innowator . Jak się okazuje, aż 51% amerykańskich jednorożców (z ang. unicorn), tj startupów wycenianych na przynajmniej jeden miliard dolarów miało wśród założycieli co najmniej jednego imigranta. Sumaryczna wartość tych podmiotów wynosiła w 2016 roku aż 168 mld dolarów... Co więcej, na liście największych firm USA (Fortune 500) w 2017 roku aż 43,2% miejsc zajęły firmy założone przez imigrantów lub ich dzieci.

Wiadomo, Polska to nie USA, ale czysta, bezrefleksyjna postawa „anty” nie ułatwia nam drogi w kierunku gospodarki nowoczesnej. Profesor Andrzej Zybała z SGH w wywiadzie dla DGP powiedział: „Musimy upowszechniać w Polsce wzorzec człowieka nowoczesnego jako otwartego umysłowo, który chętnie konfrontuje swoje opinie z nowymi faktami, szuka okazji do dyskusji, bo chce mieć bardziej zobiektywizowany pogląd na różne sprawy. ”.

Co Ty na to?
P.S.
W ramach ciekawostki, poniżej nazwiska łączone z Polską z listy Fortune 500, zainteresowani mogą sobie wygooglować historię wymienionych osób:
Morris Rosenberg (ABM Industries), Samuel Zell (Anixter International), Davre J. Davidson (Aramark), Henry Taub (Automatic Data Processing), Sandy Weill (Citigroup), Abraham Slifka (Global Partners), Maxwell Kohl (Kohl's), Arnold Rosen (Lennar), Ruth Handler (Mattel)

Źródła: oprócz tych podlinkowanych, to strony www wymienionych firm oraz m.in. wikipedia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła