Utrata czegokolwiek jest dla każdego z nas bolesnym doświadczeniem. Im bardziej coś cenimy, tym większą odczuwamy stratę. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale również wszelkiego typu danych.
W dzisiejszym świecie nasze dane bardzo często stanowią o wiele większą wartość niż przedmioty, które posiadamy. Tak więc często utrata danych może kosztować nas więcej, niż kradzież samochodu bądź portfela.
Nasze dane w dzisiejszym świecie przechowywane są w bardzo wielu miejscach - na naszym komputerze, kontach usług chmurowych, kontach poczty elektronicznej, w sieciach społecznościowych. Najwięcej jednak danych na nasz temat oraz naszych danych wrażliwych przechowujemy na smartfonie.
Jakie są w takim razie powody, dla których jeśli zdarzy Ci się utrata danych (czego oczywiście nikomu nie życzę!), najprawdopodobniej te dane zostaną utracone ze smartfona?
1. Rozmiar
W tym przypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Swoje dane przechowujemy na wielu różnych nośnikach. Na naszym komputerze, notatniku (wiele osób wciąż z nich korzysta - ja również polecam), laptopie, smartfonie czy tablecie. Spośród tej listy smartfon jest najmniejszym urządzeniem. I jako jedyny bez problemu mieści się w naszych kieszeniach.
Zastanówmy się ile czasu każde z tych urządzeń jest z nami w ciągu dnia (i/lub nocy). Jak często wychodzimy z domu lub biura zabierając nasz komputer PC z nami? W zasadzie nigdy. Czy często widujemy ludzi w piątkowy wieczór, przy piwie lub winie z 15-to calowym laptopem? Niezbyt często. ale Smartfon jest z nami praktycznie zawsze i praktycznie wszędzie, zwłaszcza po pracy. Czy prawdopodobne jest aby pracownik firmy Apple zostawił w knajpie, po kilku drinkach, prototyp nowego laptopa. Raczej nie - dlaczego miałby zabierać taki sprzęt ze sobą wieczorem. W przypadku prototypu nowego modelu iPhone’a to się jednak stało - (tutaj szczegóły: link ).
Smartfona mamy zawsze ze sobą i wyjmujemy go z kieszeni bądź torebki średnio ok 170 razy (w zależności od źródła, spotkałem się z badaniami które mówiły o 700 razach). Ten fakt sprawia że jest nam go o wiele łatwiej zgubić oraz, co gorsza, jest on łatwiejszym łupem dla potencjalnych złodziei.
2. Zakres naszych danych na smartfonie
Jeśli myślisz, że Twój smartfon przechowuje mniej danych i informacji niż przeładowany plikami komputer, zastanów się jeszcze raz. Telefon przechowuje wszystkie istotne informacje - maile, notatki, pliki, hasła zapamiętane w przeglądarce do ulubionych portali (w tym na przykład do banku on-line). To jednak nie wszystko, to wszystkie zdjęcia, historia statusów i znajomych na Facebook’u check-in na Swarm’ie, a ostatnio również skan odcisku palca i dane karty kredytowej. Oprócz całej, długiej listy naszych prywatnych danych, smartfon bardzo często przechowuje również sporo danych służbowych - maile, pliki, projekty umów i tak dalej. Tak więc łatwiej jest zgubić nie tylko sam telefon. Łatwiej też zgubić wszystkie zebrane na nim dane.
3. Zabezpieczenia
Pomyślmy o wszystkich zabezpieczeniach na firmowym laptopie. Często nie mamy do niego uprawnień administratora. Dysk twardy jest zaszyfrowany, a każde włączenie (bądź obudzenie) komputera wymaga od nas wpisania hasła. Ochrona antywirusowa jest włączona i wymuszona. I tak dalej, i tak dalej.
A co w przypadku smartfona? W większości przypadków lista zabezpieczeń jest dużo krótsza i ogranicza się do czterocyfrowego pinu, którym odblokowujemy swój telefon - choć bardzo często rezygnujemy nawet z tego (bądź używamy hasła typu 0000). Co to oznacza? - jeszcze większe prawdopodobieństwo utraty danych z naszego smartfona, zwłaszcza w porównaniu ze służbowym laptopem.
Tak więc dużo łatwiej jest zgubić telefon, niż jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne. Niestety wraz ze smartfonem tracimy naprawdę sporą ilość naszych danych. Na domiar złego, w wielu przypadkach dane to są całkiem łatwo dostępne dla potencjalnego znalazcy. Wszystko to może brzmieć bardzo przerażająco - chodzi mi jednak tylko o to, abyśmy wszyscy byli tych ryzyk świadomi i rozsądnie korzystali ze swoich telefonów.
Na koniec jeszcze link do wyników i wniosków bardzo ciekawego badania firmy Symantec. Badacze chcieli odnaleźć odpowiedź na pytanie - co się dzieje ze smartfonem znalezionym w miejscu publicznym - rezultaty są naprawdę ciekawe więcej tutaj: link