O autorze
Współzałożyciel i prezes firmy FancyFon – producenta rozwiązania FAMOC do zarządzania i zabezpieczania smartfonów i tabletów, z którego korzystają firmy i instytucje na całym świecie. Pasjonat wszystkiego, co mobilne. Od wielu lat bacznie przygląda się trendom w mobilności. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się również na swoim profilu LinkedIn i podczas wielu konferencji branżowych. W FancyFon  odpowiedzialny za budowanie relacji biznesowych i działania zarządcze. Bartosz jest jednym z współinicjatorów Gdansk Entrepreneurial Network (GENE). Prywatnie ojciec, mąż i amator triathlonu.

LinkedIn
Twitter

Dlaczego najczęściej tracimy dane za pośrednictwem naszych telefonów?

Utrata czegokolwiek jest dla każdego z nas bolesnym doświadczeniem. Im bardziej coś cenimy, tym większą odczuwamy stratę. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale również wszelkiego typu danych. W dzisiejszym świecie nasze dane bardzo często stanowią o wiele większą wartość niż przedmioty, które posiadamy. Tak więc często utrata danych może kosztować nas więcej, niż kradzież samochodu bądź portfela.


Nasze dane w dzisiejszym świecie przechowywane są w bardzo wielu miejscach - na naszym komputerze, kontach usług chmurowych, kontach poczty elektronicznej, w sieciach społecznościowych. Najwięcej jednak danych na nasz temat oraz naszych danych wrażliwych przechowujemy na smartfonie.


Jakie są w takim razie powody, dla których jeśli zdarzy Ci się utrata danych (czego oczywiście nikomu nie życzę!), najprawdopodobniej te dane zostaną utracone ze smartfona?

1. Rozmiar
W tym przypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Swoje dane przechowujemy na wielu różnych nośnikach. Na naszym komputerze, notatniku (wiele osób wciąż z nich korzysta - ja również polecam), laptopie, smartfonie czy tablecie. Spośród tej listy smartfon jest najmniejszym urządzeniem. I jako jedyny bez problemu mieści się w naszych kieszeniach.


Zastanówmy się ile czasu każde z tych urządzeń jest z nami w ciągu dnia (i/lub nocy). Jak często wychodzimy z domu lub biura zabierając nasz komputer PC z nami? W zasadzie nigdy. Czy często widujemy ludzi w piątkowy wieczór, przy piwie lub winie z 15-to calowym laptopem? Niezbyt często. ale Smartfon jest z nami praktycznie zawsze i praktycznie wszędzie, zwłaszcza po pracy. Czy prawdopodobne jest aby pracownik firmy Apple zostawił w knajpie, po kilku drinkach, prototyp nowego laptopa. Raczej nie - dlaczego miałby zabierać taki sprzęt ze sobą wieczorem. W przypadku prototypu nowego modelu iPhone’a to się jednak stało - (tutaj szczegóły: link ).


Smartfona mamy zawsze ze sobą i wyjmujemy go z kieszeni bądź torebki średnio ok 170 razy (w zależności od źródła, spotkałem się z badaniami które mówiły o 700 razach). Ten fakt sprawia że jest nam go o wiele łatwiej zgubić oraz, co gorsza, jest on łatwiejszym łupem dla potencjalnych złodziei.

2. Zakres naszych danych na smartfonie
Jeśli myślisz, że Twój smartfon przechowuje mniej danych i informacji niż przeładowany plikami komputer, zastanów się jeszcze raz. Telefon przechowuje wszystkie istotne informacje - maile, notatki, pliki, hasła zapamiętane w przeglądarce do ulubionych portali (w tym na przykład do banku on-line). To jednak nie wszystko, to wszystkie zdjęcia, historia statusów i znajomych na Facebook’u check-in na Swarm’ie, a ostatnio również skan odcisku palca i dane karty kredytowej. Oprócz całej, długiej listy naszych prywatnych danych, smartfon bardzo często przechowuje również sporo danych służbowych - maile, pliki, projekty umów i tak dalej. Tak więc łatwiej jest zgubić nie tylko sam telefon. Łatwiej też zgubić wszystkie zebrane na nim dane.

3. Zabezpieczenia
Pomyślmy o wszystkich zabezpieczeniach na firmowym laptopie. Często nie mamy do niego uprawnień administratora. Dysk twardy jest zaszyfrowany, a każde włączenie (bądź obudzenie) komputera wymaga od nas wpisania hasła. Ochrona antywirusowa jest włączona i wymuszona. I tak dalej, i tak dalej.

A co w przypadku smartfona? W większości przypadków lista zabezpieczeń jest dużo krótsza i ogranicza się do czterocyfrowego pinu, którym odblokowujemy swój telefon - choć bardzo często rezygnujemy nawet z tego (bądź używamy hasła typu 0000). Co to oznacza? - jeszcze większe prawdopodobieństwo utraty danych z naszego smartfona, zwłaszcza w porównaniu ze służbowym laptopem.


Tak więc dużo łatwiej jest zgubić telefon, niż jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne. Niestety wraz ze smartfonem tracimy naprawdę sporą ilość naszych danych. Na domiar złego, w wielu przypadkach dane to są całkiem łatwo dostępne dla potencjalnego znalazcy. Wszystko to może brzmieć bardzo przerażająco - chodzi mi jednak tylko o to, abyśmy wszyscy byli tych ryzyk świadomi i rozsądnie korzystali ze swoich telefonów.

Na koniec jeszcze link do wyników i wniosków bardzo ciekawego badania firmy Symantec. Badacze chcieli odnaleźć odpowiedź na pytanie - co się dzieje ze smartfonem znalezionym w miejscu publicznym - rezultaty są naprawdę ciekawe więcej tutaj: link

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła