3) Priorytety
Przygotowania do startu w triathlonie zajmują sporo czasu i są rozłożone na długi okres czasu. Aby przygotować się do pierwszego startu potrzeba kilku miesięcy, jednak po tym pierwszym starcie staje się to (zazwyczaj) stylem życia. Po pierwszym razie trudno jest przestać. Aby jednak być odpowiednio fizycznie przygotowanym, trzeba alokować konkretne przedziały czas na treningi każdego tygodnia. Zanim jednak jest się w stanie to zrobić, zastanowić się należy nad swoimi priorytetami. Żonglowanie rodziną, pracą, spotkaniami z przyjaciółmi, hobby, oglądaniem telewizji itp. nie jest łatwe do połączenia z treningami triathlonowymi.
Bez odpowiednio zdefiniowanych priorytetów jesteśmy skazani na porażkę. Zacząć musimy od zdefiniowania tego, co jest dla nas ważne, co ma priorytet wyższy od treningów i może spowodować, że raz czy dwa razy taki trening odłożysz, a co z drugiej strony zawsze będzie mniej ważne od biegania, roweru czy pływania, i nie odciągnie Cię od treningu.
W świecie biznesu, jeśli jesteś dobry w tym co robisz, jeśli zarządzasz zespołem, wcześniej lub później doświadczysz strumienia próśb, zadań, maili, spotkań, raportów do przygotowania - i wszystkie z nich będą bardzo ważne. Aby odnieść prawdziwy sukces musimy jednak skupić się na tych czynnościach, które w naszym wykonaniu przynoszą największą wartość. Innymi słowy, nikt kogo znamy nie zrobi tego lepiej. Jeśli chwilkę się nad tym zastanowimy, to na pewno dojdziemy do wniosku, że lista naszych zadań skurczyłaby się w takim przypadku znacząco. Wszelkie czynności, co do których nie mamy przekonania, mogą często być wykonane przez innych - najlepiej przez te osoby, dla których to właśnie ta czynność jest ich ulubioną.
(świetną książką, która obrazowo uczy jak odpowiednio priorytetowa jest -
Essentialism, Greg’a McKeown'a).
4) Zarządzanie czasem
Ukończenie zawodów triathlonowych wymaga długich przygotowań. Nie mam na myśli jedynie treningów trzech dyscyplin, ale również przygotowanie sprzętu (m.in. pianka do pływania, rower spełniający wszystkie wymogi), przemyślenie odżywiania na samej trasie. Wszystkie te przygotowania niezbędne są na długo przed samym startem, tak więc czas przed zawodami trzeba dobrze zaplanować, aby na wszystkie te aktywności znaleźć czas.
W biznesie bycie przygotowanym zawsze popłaca. Podczas negocjacji, rozmów handlowych czy analizie systemów zawsze warto dobrze znać klienta, jego przyzwyczajenia, historię podobnych transakcji itp. Aby doprowadzić jednak do sytuacji, w której możemy powiedzieć, że jesteśmy przygotowani, potrzeba czasu - a konkretnie, potrzeba ustalenia czasu na przygotowania na długo przed samą planowaną czynnością.
5) Pomoc z zewnątrz
Podczas zawodów triathlonowych bieganie jest ostatnią z dyscyplin. Biegnąc, ma się za sobą kilka godzin znacznego wysiłku i jest coraz trudniej o motywację do dalszej walki. Mięśnie zaczynają boleć, a nogi chętnie odpoczęłyby zamiast nieść nas dalej. Bardzo ważne jest, aby potrafić w takiej sytuacji skupić się na celu i biec dalej. W takim momencie znaczące wsparcie możemy otrzymać od kibiców - zachęcając do walki, krzycząc, zapewniając że “dasz radę”, naprawdę motywują do pokonania kolejnych kilometrów. Mimo, że triathlon jest sportem indywidualnym, odpowiednia (duchowa) pomoc z zewnątrz może zdziałać cuda.
Podobnie jest w świecie biznesu. Głównym czynnikiem sukcesu jesteśmy my sami, nasz zespół i nasze działania. Jednak wiele codziennych sytuacji może wymagać pomocy z zewnątrz. Musimy nauczyć się po nią sięgać i z niej korzystać. Jednocześnie powinniśmy nauczyć się taką pomoc również odwzajemniać, pamiętając jak bardzo możemy wpłynąć na czyjś sukces.