O autorze
Współzałożyciel i prezes firmy FancyFon – producenta rozwiązania FAMOC do zarządzania i zabezpieczania smartfonów i tabletów, z którego korzystają firmy i instytucje na całym świecie. Pasjonat wszystkiego, co mobilne. Od wielu lat bacznie przygląda się trendom w mobilności. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się również na swoim profilu LinkedIn i podczas wielu konferencji branżowych. W FancyFon  odpowiedzialny za budowanie relacji biznesowych i działania zarządcze. Bartosz jest jednym z współinicjatorów Gdansk Entrepreneurial Network (GENE). Prywatnie ojciec, mąż i amator triathlonu.

LinkedIn
Twitter

Trendy w mobilności w 2016 roku

Unsplash
Koniec grudnia to idealny czas na podsumowania i snucie prognoz na nadchodzące miesiące. Rok 2015 obfitował w nowości na rynku telekomunikacyjnym. Odbyło się wiele hucznych premier nowych urządzeń. Na sklepowe półki trafił m.in. iPhone 6 i Samsung Galaxy S6, do gry weszły też smartfony chińskich producentów. Zauważalny stał się trend wypuszczania na rynek telefonów oraz tabletów coraz większych rozmiarów. O ile minione dwanaście miesięcy możemy już uznać za zamknięty rozdział, tak entuzjaści technologii są już spragnieni kolejnych doniesień o rewolucjach zaplanowanych na 2016 rok.


Co interesującego czeka nas w mobilności? W jaki sposób zmieni się mobilność przedsiębiorstw (czyli “enterprise mobility”)? Oto moje typy:

1) Tablety będą używane na szerszą skalę w specjalistycznych branżach i sytuacjach

Do niedawna przedsiębiorstwa działające w konkretnych sektorach (takich jak budownictwo, logistyka czy sprzedaż detaliczna) skłaniały się do zakupu i wdrażania sprzętu tworzonego specjalnie na potrzeby danej branży. Stojąc przed decyzją o wyborze dedykowanego urządzenia do pracy rzadko kiedy wybór padał na standardowe urządzenia “prosto z półki”. Ostatnimi czasy sytuacja uległa zmianie. Dziś możemy zaobserwować, że popularne urządzenia mobilne są coraz częściej wybierane do różnorodnych, niejednokrotnie bardzo specjalistycznych zastosowań. Związane jest to z kilkoma istotnymi przewagami, jakie mają nad dedykowanymi urządzeniami. Zaliczyć możemy do nich:
- dużą ilość aplikacji dostępnych dla platform Android oraz iOS
- proces tworzenia aplikacji dla tych platform jest znany i dość prosto znaleźć firmę, która podejmie się napisania aplikacji
- koszty zakupu tabletów i telefonów są dużo niższe w porównaniu do dedykowanych urządzeń (sprawa może się mieć jednak inaczej w przypadku kosztów późniejszego utrzymania)
- na rynku istnieje szeroki dostęp do rozwiązań umożliwiających zdalne zarządzanie, instalacje aplikacji oraz zdalne wsparcie
2) Odwrót od ‘konteneryzacji’ dla platform iOS oraz Android
Od momentu gdy Apple poważnie zaczął myśleć o przygotowaniu iPhone’ów oraz iPadów do wykorzystania firmowego rozpoczęła się dyskusja na temat konteneryzacji danych. Apple za jedną z najważniejszych cech swojej platformy wybrał bezpieczeństwo danych. Koncepcja platformy Apple w dużej mierze opiera się na koncepcji kontenerów, czyli separacji danych pomiędzy aplikacjami. W związku z tym od samego początku zewnętrzne rozwiązania oferujące “kontenery danych” spotykały się z niechęcią tego producenta.
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest dużo gorsze User Experience - zamiast korzystania z wbudowanych aplikacji do obsługi poczty czy kalendarza użytkownik zmuszony jest do używania innej aplikacji, która nigdy nie będzie tak wygodna, płynna i zintegrowana z platformą iOS.

3) Wzrost popularności rozwiązań Samsung KNOX oraz Android for Work
Wraz z umacniającą się pozycją lidera rynku Android, wzrasta chęć używania tych urządzeń w celach służbowych. Jeszcze niedawno instytucje, które mają bardzo wysokie wymagania względem bezpieczeństwa danych, nie zezwalały na wykorzystanie smartfonów czy tabletów Androidowych do celów wewnętrznych. Dziś jest już inaczej. Dzięki rozwiązaniom takim jaki Android for Work czy Samsung KNOX system Android został dopuszczony do wykorzystania nawet przez organizacje rządowe. Wraz z ciągłym doskonaleniem i osiąganiem dojrzałości przez system Android, te dwie technologie będą zyskiwać popularność.
W przeszłości Google w systemie Android nie wprowadzał wielu rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo danych. Powodowało to niechęć wielu instytucji do wykorzystania tych urządzeń w celach firmowych. Wiele firm decydowało się jednak wykorzystywać urządzenia z systemem Android stosując kontenery do obsługi poczty czy kalendarza. Zapewniało to odrobinę wyższy stopień bezpieczeństwa.


Dziś koncepcja zewnętrznych kontenerów jest już przestarzała i niepotrzebna. Zastąpiły je rozwiązania wbudowane w system operacyjny (Android for Work) czy wręcz powiązane ze sprzętem i korzystające ze sprzętowego wsparcia przy szyfrowaniu danych (Samsung KNOX).

4) Duża popularność systemu Windows 10 zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych

Microsoft przez długi czas unikał wejścia na rynek tabletów. Opieszałość giganta z Redmond nie była jednak przypadkowa. Wydaje się, że amerykański potentat oprogramowania dobrze wykorzystał ten czas. Urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą nowej mobilnej wersji Windowsa 10 są przyjazne użytkownikowi, oferują bardzo zaawansowane funkcjonalności, a dodatkowo mogą być w prosty sposób zdalnie zarządzane oraz integrowane z istniejącym środowiskiem firmy. Te zalety czynią z urządzeń korzystającym z systemu operacyjnego Windows ciekawą alternatywę dla wielu organizacji. 

Trendy wymienione powyżej z całą pewnością nie są kompletną listą tego, co będzie się działo w mobilności w 2016 roku, ale w oparciu o moje dotychczasowe obserwacje będą to ciekawe i rozwijające się trendy. Poza wymienionymi z pewnością rozwijać się będzie rynek urządzeń ubieralnych, ze szczególnym udziałem smartwatchy. Czas pokaże czym wkrótce zaskoczą nas producenci tych urządzeń.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"