Narzędzia budowania przewagi rynkowej – Branding
Bartosz Mańkowski
04 sierpnia 2015, 17:08·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 sierpnia 2015, 17:08Osiąganie przewagi konkurencyjnej i generowanie wartości to nadrzędny cel istnienia niemal każdego przedsiębiorstwa. Budowanie marki i zarządzanie marką to nie wymysły znudzonych działów marketingu goniących za nowościami – to konieczność. Każde przedsiębiorstwo może uzyskać wymierne korzyści z budowania wizerunku marki.
Branding to słowo pochodzące z języka angielskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza budowanie świadomości marki. Jest to technika marketingowa, której głównym celem jest kreowanie i utrwalania świadomości marki w umysłach konsumentów – zwłaszcza w grupie potencjalnych odbiorców. Waga grupy docelowej ma w tym przypadku szczególne znaczenie, ponieważ komunikat marketingowy marki musi być do niej dostosowany. W skład działań budowania świadomości marki wchodzą dobór odpowiedniej nazwy marki, logo, adres jaki ma strona internetowa oraz slogan marketingowy i slogan reklamowy. Nie mniejsze znaczenie ma również w tym procesie identyfikacja wizualna. Na temat identyfikacji wizualnej przygotuję osobny wpis. W jej skład wchodzą wszystkie materiały reklamowe oraz sposoby graficznego komunikowania marki.
Branding w walce o przewagę konkurencyjną.
Dostęp do wiedzy oraz narzędzi spowodował w ostatnich latach znaczący rozkwit przedsiębiorczej postawy. Rynki lokalne stają się bardziej konkurencyjne niż rynki krajowe kilkanaście lat temu. To bardzo dobra tendencja, ponieważ konkurencyjność generuje wzrost jakości. Jednak taka rzeczywistość wpływa również na rozmycie komunikacji marketingowej. Na rynku pojawiają się nowe firmy oferujące te same produkty. Polskie przedsiębiorstwa nadal nie rozumieją powagi sytuacji, którą jest brak wyróżnienia się na tle konkurencji. Można to osiągnąć poprzez indywidualny i skuteczny sposób komunikacji. Konsumenci coraz częściej wybierają firmy, których nie tylko są świadomi, ale też firmy, z którymi mogą porozmawiać jak równy z równym. Wybierają firmy, które są bliskie reprezentowanym przez konsumenta wartościom. A proces utożsamiania się z marką jest znacznie lepszy i zdrowszy, niż konkurowanie na poziomie cenowym. Aby zrozumieć narzędzie jakim jest branding marki należy uświadomić sobie fakt, że klienci wcale nie chcą tańszych produktów. Chcą produktów i usług, które w lepszy sposób rozwiązują ich problemy.
Badanie świadomości marki na rynku docelowym i rodzaje jej świadomości.
Marka top-of-mind – świadomość natychmiastowa – to najbardziej pożądany efekt działań wizerunkowych przedsiębiorstwa. Wskazuje ona na pierwszą markę, która pojawia się w chwili potrzeby dokonania zakupu. Oznacza ona nic innego jak osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku docelowym, na którym jest obecna marka. Dobrym przykładem marki istniejącej w świadomości natychmiastowej jest marka Adidas. Nazwa marki obuwia sportowego stała się synonimem obuwia sportowego. Dzisiaj kupując obuwie sportowe kupujemy adidasy – niezależnie czy są marki adidas, nike czy reebok. Natomiast jeśli jesteśmy bardziej świadomym konsumentem szukamy obuwia, które nie tylko będzie dostosowane do uprawianej dyscypliny sportu. Szukamy stroju, który nas wyróżni i podkreśli naszą indywidualność. Wtedy zazwyczaj sięgamy po markę Nike ID.
Spontaniczna świadomość marki ( z angielskiego spontaneous brand awareness) to etap nieco niższej rozpoznawalności marki. Pozwala umieścić ją na rynku docelowym, który jest właściwy dla produktu lub usługi oferowanej przez markę. Najczęściej ten etap rozpoznawalności charakteryzuje się rozpoznawaniem kilku marek (3-6). Wśród nich zawsze pojawia się marka top-of-mind. Spontaniczna świadomość marki pojawia się zazwyczaj, gdy potrzebujemy kupić określony produkt na konkurencyjnym rynku. Marka będąc na tym etapie powinna dbać o to, aby komunikować swoje wyróżniki, które mogą zadziałać na jej korzyść. Np. chcąc kupić obuwie sportowe mamy do wyboru marki Adidas, Nike, Reebok etc. O ostatecznym wyborze marki decyduje wiele czynników takich jak utożsamianie się konsumenta z wartościami marki lub nawet tak oczywista cecha jak obecność ulubionego sportowca w komunikacji marketingowej.
Najprostszym sposobem zbadania świadomości marki jest zrobienie ankiety wśród grupy docelowej z pytaniem „ Jaka marka obuwia sportowego przychodzi Ci na myśl jako pierwsza?” lub pytając o to „Jakie marki sportowego obuwia znasz?”. W im większej ilości odpowiedzi pojawia się dana marka tym większa jej rozpoznawalność. To oczywiście jeden z podstawowych sposobów na badanie rozpoznawalności marki wśród grupy docelowej.