W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie rozwija się moda na biura coworkingowe. To inicjatywa niezwykle ciekawa z punktu widzenia młodych firm, lub osób, które chcą podróżować i rozwijać swój biznes. Większość z tych biur jest położona w dobrych lokalizacjach i jest wyposażona w większość potrzebnych zasobów do efektywnej pracy. Własne biurko, kuchnia z nielimitowaną kawa. Dostęp do stałego internetu. Przedsiębiorcze otoczenie nastawione na realizacje celu.
Pamiętam początki mody na biura coworkingowe. Byłem wtedy w okresie budowania jednej ze spółek telekomunikacyjnych a moja wspólniczka posiadała mieszkanie. Po szybkiej analizie okazało się, ze nie opłaca się wynajmować dla nas osobnego biura, bo niemal w pełni nasz budżet pokrywał się z wartością raty kredytu. Nasza firma zajęła drugie piętro tego mieszkania a cześć dolna została zagospodarowania jako coworking. W szybkim czasie zaczęły tam pojawiać się nowe osoby. Tam poznałem Web Dewelopera, z którym współpracuje do dzisiaj. W styczniu tego roku – po 3 latach znajomości – odkupiłem od niego jeden z moich portali. Obecnie pracujemy nad autorskim silnikiem dla innego projektu. W tym samym biurze pojawiła się osoba, którą chciałbym móc nazwać swoim mentorem, ale uczyłem się od niej tylko przy okazji. Po 3-4 miesiącach biuro całkowicie się zapełniło. Mieliśmy własną księgową, Web dewelopera, agencje PR, spółkę telekomunikacyjna (dobry dział sprzedaży), Radcę Prawnego i Biznesmena, o którego majątku krążyły tam legendy. Do dziś zresztą jest dla mnie nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji.
Dla kogo przestrzeń coworkingowa jest dobra?
Chciałbym znać obiektywną prawdę w temacie pracy w coworkingu, ale posiadam tylko własne doświadczenia i opinie klientów biura, o którym wspomniałem Tobie wcześniej. Z moich obserwacji wynika, że praca w coworkingu może być dobrym dla każdego, kto potrafi w czasie pracy wykazać się asertywnością. Biuro, w którym pracuję obecnie jest ciekawe pod kątem zachowań społeczności. Wiecznie ktoś zaprasza mnie, albo moich współpracowników, na kawę. Gdy idę do kuchni po wodę zawsze w niej ktoś jest i siłą rzeczy dobrze jest z każdym zamienić kilka słów. Atmosfera dużej mobilizacji, odnoszonych sukcesów przez firmy z naszego biura jest na prawdę przyjemna. Motywuje do działania i otwiera głowę na nowe możliwości. Ale zaraz po tym powinno wrócić się do pracy i zająć swoimi zadaniami.
Przestrzeń coworkingowa jest dobra rownież dla osób, które tworzą swój produkt w formie startupu. Mogą skonfrontować jego sens, funkcjonalność i pozyskać wiele ciekawych uwag od osób pracujących w biurze. To jest bardzo ważna cecha pracy w coworkingu. Transfer wiedzy. Transfer znajomości.
Pracując w coworkingu naucz się mowić o tym o czym marzysz.
Jedna z większych wartości coworkingu – w mojej ocenie – jest dostęp do ciekawych znajomości. Od 2-3 tygodni otwarcie wszystkim opowiadam o moich marzeniach. W tym czasie 4 z nich zostały zrealizowane przy pomocy osób z mojego biura. Dzięki dostępowi do tylu osób w jednym miejscu mogę przetestować każda zmianę, która wypracuję w moim projekcie. Zmiana kolorów, kroju pisma… I już robię rundkę po osobach, które wcześniej wyraziły chęć wspierania mnie i mojego projektu.
Dobry coworking zapewni Ci lokalizacje, na która nie byłoby Cię stać.
Ja, chcąc podnieść prestiż lokalizacji mojej firmy, postanowiłem wykupić jeden z pakietów w „akceleratorze”, który zgodnie z moimi przypuszczeniami, na etapie rozwoju mojego biznesu, nic do niego nie wniósł, oprócz dobrego adresu dla firmy. W moim otoczeniu znajdują się największe światowe koncerny. Dzięki umiejętnościom interpersonalnym poznałem kilka osób z niemal każdej z tych korporacji i uzyskałem ich opinie na temat sposobu zarządzania firma, istniejących w niej procedur oraz jej funkcjonalności.
Czy coworking to dobre miejsce dla dojrzałego biznesu?
Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, ze nie. Dojrzały biznes powinien za wszelka cenę zapewnić sobie dedykowana przestrzeń do rozwoju. Nie widzę powodu, aby rozpraszać pracowników wiecznymi propozycjami rozmowy, lub gry w piłkarzyki (a jest to swojego rodzaju przypadłość wszystkich coworkingów, w których miałem okazje pracować). W biurach, w których istnieje wiele firm trudno jest dbać o zachowanie tajemnic handlowych. Prawda jest taka, że każdy może przez ramię zaglądać w Twój monitor i słuchać rozmów, które prowadzisz. Uważam również, że osoba zajmująca się rozwojem strategicznym przedsiębiorstwa powinna posiadać osobny pokój w biurze.
Jakie zalety ma dla mnie praca w coworkingu?
Chcąc podróżować muszę nauczyć się pracować w różnorodnym środowisku, często pełnym wszelkiej maści dystraktorów. Choć mogę pracować z domu – zarówno teraz, jak i w podróży – to staram się wychodzić do ludzi, aby mieć jak największą ilość doświadczeń. Uczę się pracować w środowisku znacznie różniącym się od grona moich znajomych. Poznaje nowych ludzi i czasem zdarza się, ze dostaje ciekawe uwagi odnośnie tego co robię.
Dla mnie – osobiście – coworking to świetne miejsce do pozyskiwania klientów.
Usługi, które dostarczamy to kompleksowe budowanie obecności firm w internecie. Zajmujemy się budowaniem stron internetowych, prowadzeniem kampanii społecznościowych, pozycjonowaniem, brandingiem oraz doradztwem w zakresie optymalizacji modelu biznesowego.
Co jest najważniejsze podczas poszukiwania biurka w coworkingu dla siebie?
Zaleta biur coworkingowych jest możliwość pracy z ludźmi z podobnej branży do Twojej, lub praca z potencjalnymi Klientami. Wybieraj takie miejsca rozsądnie i zawsze staraj się dowiedzieć, kto prowadzi to biuro i jacy mentorzy w nim bywają. Pamiętaj, ze idea coworkingu jest znacznie szersza niż dostęp do taniego biurka, szybkiego internetu i spokojnego miejsca. Dobry coworking to dostęp do wiedzy. To dostęp do doświadczenia. Aby takie miejsce stworzyć trzeba być doświadczonym Przedsiebiorcą. Wierzę, że wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Gdybyś chciał ze mną skonsultować ten wybór to zapraszam do kontaktu.
Myślę, ze praca w coworkingu jest zdecydowanie lepsza i efektywniejsza niż praca w domu, lub kawiarni. Praca w Strefie Startup w gdyńskim Parku Naukowo Technologicznym wielokrotnie pozwalała mi zyskać nową motywację i świeże spojrzenie na sprawy zawodowe. Do dziś uwielbiam tam pracować. Łatwiej rozdzielić swoje strefy zawodowe i prywatne, a przez co, łatwiej jest zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Zauważyłem, ze od kiedy nie pracuje w domu, a kawiarnia przestała być moim biurem, żyje mi się przyjemniej.