O autorze
Beata Kenig od stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku związana z Fundacją Ashoka - Innowatorzy dla dobra publicznego, gdzie odpowiadała za koordynowanie programów, m.in. Społeczny StartUp oraz działania promocyjne i komunikacyjne.

Zanim nawiązała współpracę z Ashoką, wspierała inne organizacje pozarządowe w kontaktach z mediami i promocji ich działalności. Przedsiębiorczość i innowacje społeczne to główny obszar jej zainteresowania. Z wykształcenia anglistka i amerykanistka, od wielu lat zajmuje się szkoleniami i tłumaczeniami.

Obecnie, od października tego roku prowadzi Fundację Wega, której cele będzie przybliżanie i zachęcanie do nauk ścisłych oraz promocja wiedzy na temat ludzi nauki, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

O kosmosie słów kilka

Co krąży wokół Ziemi? Księżyc? A może jednak Słońce? Wszyscy ci, którzy uznaliby te pytania za obrażające ich inteligencję, mogliby się bardzo zdziwić, oglądając odcinek francuskiej edycji Milionerów. Właśnie w tym programie, w 2017 roku, kilkaset lat po Koperniku, facet zaznaczył „Słońce”.A zatem być może nie powinien dziwić, ba, powinien cieszyć wysyp książek dla młodszych i starszych na temat astronomii i innych nauk przyrodniczych, jaki obserwujemy od niedawna. W czasach tak niebywale łatwego dostępu do informacji pewne znane od setek lat podstawy naukowej wiedzy jednak wypadałoby mieć. To, że są komputery, iPhony, kalkulatory nie zwalnia istoty myślącej i racjonalnej (a za takie my, ludzie, siebie uważamy) z obowiązku znajomości tabliczki mnożenia; umiejętności obliczenia, ile to jest 5 razy 10 bez kalkulatora; wiedzy, co krąży wokół Ziemi. Słońca zresztą też. Szokuje to, że nie dla wszystkich jest to oczywiste. Ale czy to oznacza, że nie warto próbować tego zmieniać?
Wciąż wierzę, że warto, i dlatego postanowiłam dołożyć swoją małą cegiełkę do tej budowli zwanej „Zachęcanie dzieci do przyjęcia do wiadomości, że matematyka i logiczne myślenie nie gryzą”. W tym celu dosłownie przed miesiącem założyłam fundację, która będzie, w dużym skrócie, promować nauki ścisłe i wiedzę o ludziach nauki, koniecznie zarówno mężczyznach, jak i kobietach. A zaczynamy od książki, która zabiera młodszych czytelników w podróż do historii astronomii. Jak każda historia, także ta tworzona była przez ludzi. Wierzę, że łatwiej zrozumieć, jak ludzie zorientowali się, że Droga Mleczna to nie jedyna galaktyka we Wszechświecie lub co to jest efekt Dopplera kiedy poznamy konkretnych ludzi stojących za tymi odkryciami. I dlatego książka O kosmosie słów kilka czyli o znanych i mniej znanych astronomach i astronomkach to zbiór krótkich opowieści o 26 kobietach i mężczyznach, którzy objaśniali nam, jak działa Wszechświat. Czytając te historie dowiemy się, dlaczego planety nie wypadają ze swoich orbit; co to są Prawa Keplera; z jakich pierwiastków składają się gwiazdy; co to jest ciemna materia i czarna dziura; jak powstaje zorza polarna; jaka jest różnica między mgławicą a galaktyką. I jeszcze kilka innych rzeczy. No i oczywiście dowiemy się, że historia astronomii, podobnie jak wszystkich innych nauk, to opowieść o mężczyznach i kobietach, którzy przełamywali bariery, przekraczali granice i stawiali czoła stereotypom.
I nawet jeśli tylko jedna dziewczyna lub jeden chłopak dzięki tej książce zachęci się do oglądania nieba przez teleskop (który przecież sam lub sama może sobie zbudować), to warto było tę książkę napisać, zilustrować, i wydać!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła