Dotacje na Centra Badawczo – Rozwojowe – konkurs już niedługo
Beata Tylman
16 lipca 2015, 14:55·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 lipca 2015, 14:55Coraz więcej przedsiębiorstw zauważa, że w badania i rozwój po prostu opłaca się inwestować. Firmy, które rozwijają się w tym zakresie wprowadzają na rynek więcej nowych produktów od swoich konkurentów i szybciej osiągają z nich zyski.
Konsekwencją tego jest, że przedsiębiorcy sukcesywnie zwiększają wydatki na B+R i jak pokazał raport PwC i NCBR „Opłacalność inwestowania w B+R” ponad 80% respondentów zakłada dalszy wzrost tego typu wydatków. W tym samym raporcie respondenci zadeklarowali, że aż 41% nowych produktów wprowadzonych na rynek w 2014 r. było wynikiem prac B+R.
Planowe i strategiczne podejście do działalności B+R powoduje, że przedsiębiorcy zaczynają bardziej świadomie zarządzać tym obszarem swojej działalności tworząc strategie, struktury i procedury, powstają departamenty B+R i samodzielne Centra Badawczo – Rozwojowe. Obecnie Ministerstwo Gospodarki przyznało ponad 40 statusów CBR zgodnie z Ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Dodatkowo podpisano ponad 80 umów o dofinansowanie na tworzenie lub rozbudowę CBRów w ramach działania 4.5.2 PO IG realizowanego w okresie 2007 – 2013. Jak więc widać jest to dość widoczny trend wśród przedsiębiorców.
Dotacje na CBRy
Obecnie oczekujemy na otwarcie konkursu dotacji na CBRy, który MG zamierza ogłosić z końcem lipca, a wnioski powinny być przyjmowane do końca października. Dotacja jest przyznawana na nieruchomości, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Na tę część można otrzymać od 15% do 70% w zależności od lokalizacji projektu oraz wielkości przedsiębiorstwa. Dodatkowo wspierane będzie prowadzenie prac rozwojowych i tu dotacja wyniesie 25%-45% w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
Kryteria wyboru
Kluczowe w całym konkursie są kryteria oceny i tutaj następują największe zmiany wobec analogicznego konkursu, który funkcjonował w ramach działania 4.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Dość istotne jest to, że projekt musi się wpisywać w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS) (Opis jest dostępny
tutaj), a nie wszystkie dziedziny znajdują się w tym zestawieniu. Dodatkowo duży przedsiębiorca musi obligatoryjnie współpracować z małymi i średnimi przedsiębiorcami (MŚP), organizacjami badawczymi lub NGO. Trzeba także pamiętać o zasadniczej zmianie przepisów dotyczącej województwa mazowieckiego, w którym to regionie duży przedsiębiorca chcąc otrzymać dotację, musi realizować inwestycję początkową związaną z nową działalnością gospodarczą wobec dotychczas prowadzonej.
Wyjątkowo ważne będzie opracowanie ambitnej agendy badawczej dla planowanego CBR, która powinna obejmować okres realizacji projektu, jak również jego trwałości. Agenda będzie oceniana pod kątem innowacyjności, kompletności i rezultatów, jakie przedsiębiorca zamierza osiągnąć w wyniku prowadzonych prac B+R.
Obligatoryjnie każdy beneficjent będzie musiał uzyskać pozytywną opinię ekspertów, co do posiadania potencjału do prowadzenia prac B+R, opłacalności i trwałości finansowej projektu.
Wśród kryteriów punktowanych najwięcej punktów będzie można zdobyć za udział nakładów na działalność B+R w całkowitych nakładach inwestycyjnych (do 8 pkt). Na drugim miejscu, z możliwością pozyskania do 5 pkt za każde z kryteriów, zaplanowano współpracę z jednostkami naukowymi, przyrost nowych miejsc pracy oraz posiadanie statusu MŚP. Jako ostatnie kryterium punktowane przewidziano przynależność do Krajowego Klastra Kluczowego (2 pkt.), które raczej nie będzie jeszcze obowiązywać w najbliższym konkursie.