O autorze
Best 2 Invest - System Wsparcia Rozwoju Biznesu to platforma, w której samodzielnie dokonasz analizy rynku, zapoznasz się z otoczeniem biznesowym w Polsce, a także znajdziesz przyszłych partnerów biznesowych.

Szukasz pracy? A może BPO?

Prosty sposób na znalezienie pracy? Szukaj tam, gdzie istnieje popyt pracowników. Zatrudnienie w branży BPO/SSC w Polsce jest najwyższe w Europie, a jego wzrost utrzymuje się na poziomie 15-18% rok do roku. Tendencja ta stanowi istotną wskazówkę dla wszystkich przygotowujących się do wejścia na rynek pracy lub rozważających zmianę zatrudnienia. Czy wiesz jak zwiększyć swoją konkurencyjność?


Sektor nowoczesnych usług dla biznesu według różnych szacunków zatrudnia w Polsce między 150, a 180 tysięcy osób, dorównując w tej dziedzinie tradycyjnym sektorom gospodarki, takim jak na przykład motoryzacja. Rozkład procesów jakie są realizowane przez firmy outsourcingowe wskazuje, iż prace znajdą tu zarówno absolwenci kierunków filologicznych, finansowych, bankowych, zarządzania, jak również IT, prawnych czy humanistycznych. Ale czy silne kompetencje merytoryczne zagwarantują sukces w najdynamiczniej rozwijającej się branży w Polsce?


Ze względu na swoją specyfikę sektor BPO/SSC kładzie równie mocny nacisk na kompetencje miękkie. Praca w grupie, samodzielność, przejmowanie inicjatywy, kreatywność to niewątpliwie cechy osobowości które ułatwiają pracę w tej branży. Konieczna jest również otwartość na zmiany i łatwość w dostosowaniu się do obsługi kolejnego nowego procesu.


Większość usług świadczonych w centrach operacyjnych jest kierowana do klienta zagranicznego, koniecznością staje się dobra znajomość języków obcych. Obecnie trzeci język w CV kandydata (angielski traktujemy jako standard) jest już nie tyle „mile widziany”, co stanowi w wielu przypadkach warunek zatrudnienia. Najbardziej pożądane przez sektor BPO/SSC są języki: hiszpański, norweski, szwedzki, niderlandzki duński i fiński. Przy dokonywaniu wyboru dotyczącego nauki języka warto wziąć pod uwagę również lokalizację miejsca, w którym będziemy poszukiwać pracy. W cenie jest znajomość języka sąsiadów, którzy chętnie lokują swoje inwestycje w Polsce.

Wynagrodzenia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu zaczynają się mniej więcej od kwot 2500 PLN brutto na stanowiskach, gdzie nie jest wymagane większe doświadczenie. Górna granica w zasadzie nie istnieje. Ciężko jest określić standard zarobków, gdyż różnią się one w ramach tych samych stanowisk w zależności od lokalizacji centrów operacyjnych. Przykładowo według danych systemu www.Best2Invest.org odchylenie średniego wynagrodzenia w Trójmieście od wynagrodzenia średniego krajowego wynosi +3%, podczas gdy w Bydgoszczy czy Lublinie blisko -13%. Duży wpływ na wysokość pensji ma również wspomniana wcześniej znajomość języków obcych, która różnicuje zarobki na tych samych stanowiskach. Bydgoski księgowy znający język angielski może liczyć na pensję ok. 4325 zł brutto. Pracownik na tym samym stanowisku władający niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim lub włoskim zarobi średnio 5000 zł brutto. Język holenderski lub szwedzki „podbija stawkę” do 6000 zł. Taka sama prawidłowość dotyczy zawodów wykonywanych w ramach sektora BPO również w innych miastach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"