O autorze
Best 2 Invest - System Wsparcia Rozwoju Biznesu to platforma, w której samodzielnie dokonasz analizy rynku, zapoznasz się z otoczeniem biznesowym w Polsce, a także znajdziesz przyszłych partnerów biznesowych.

Młodzi, zdolni, niepokorni w branży outsourcingu

W poprzednim wpisie pojawiła się kwestia stale rosnącego rynku pracy w branży nowoczesnych usług dla biznesu. Często mówi się, że jest to sektor „dla każdego”. Ale czy na pewno? Czy zatrudnienie w outsourcinu może być atrakcyjne dla wchodzących właśnie na rynek przedstawicieli pokolenia Y? Młodzi ludzie postrzegani są jako zdolni, ale wyjątkowo wymagający pracownicy, których niełatwo pozyskać, a jeszcze trudniej zatrzymać na dłużej.


Aby zatrudnić „millenialsa” należy go najpierw zrozumieć. Pamiętajmy, że przedstawiciele pokolenia Y dorastali w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego i to właśnie odegrało kluczową rolę w kształtowaniu ich umiejętności i wymagań. Technologia wykształciła w „millenialsach” zdolności dynamicznego działania i szybkiej adaptacji, co czyni ich bardziej otwartymi na zmiany niż ich rodzice czy dziadkowie. Z jednej strony są to osoby szukające wciąż nowych wyzwań (co w sferze zawodowej jest bardzo cenne), z drugiej jednak dość szybko się nudzą (co może być kłopotliwe dla ich pracodawców).

Jak wobec tego zatrzymać „igreka” na dłużej? Dać mu możliwość stałego rozwoju i zapewnić wiele różnych zawodowych wrażeń! Praca w firmie outsourcingowej, świadczącej usługi dla wielu podmiotów, daje szansę uczestniczenia w różnych, innych od siebie projektach. Pracownicy przemieszczają się w strukturze organizacji zarówno pionowo, jak i poziomo – pomiędzy działami obsługującymi różnych klientów. Umiejętność szybkiej adaptacji i chęć podejmowania nowych wyzwań to cechy idealnie predestynujące do kariery w nowowczesnych usługach dla biznesu.

Wychowani w globalnej wiosce „millenialsi” często poszukują możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z osobami różnych narodowości i kultur. Chętnie podróżują, podejmują zawodowe wyzwania za granicą, zdobywają doświadczenie na zagranicznych stażach. Warto zatem wziąć pod uwagę, że większość z firm BPO/SSC, to podmioty z międzynarodowym kapitałem, w których awansuje się zarówno wewnątrz jednego podmiotu, w grupie firm lub między organizacjami. W wielu przypadkach firmy umożliwiają podjęcie pracy w swoich oddziałach na całym świecie.


Sektor BPO/SSC dzieli się na wiele mniejszych branż mocno specjalizujących się w konkretnych procesach, tak więc, pracę mogą w nim znaleźć zarówno osoby po kierunkach filologicznych, finansowych, bankowych, zarządzania, jak również informatycznych, prawnych czy humanistycznych. Zdobywanie doświadczenia w tej branży sprzyja szybkiemu nabywaniu wielu umiejętności, które mogą być przydatne również w innych miejscach pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła