O autorze
Best 2 Invest - System Wsparcia Rozwoju Biznesu to platforma, w której samodzielnie dokonasz analizy rynku, zapoznasz się z otoczeniem biznesowym w Polsce, a także znajdziesz przyszłych partnerów biznesowych.

Czy to nowy trend na polskim rynku BPO?


Polski rynek BPO rośnie. Mówiliśmy już o tym, że „Inwestorzy mają w czym wybierać” i, na złość sceptykom, naprawdę nie mamy się czego wstydzić! Funkcjonujące nad Wisłą międzynarodowe centra usług rozwijają się i otwierają nowe oddziały, a na polski rynek coraz chętniej wkraczają kolejni liczący się gracze. Czego tu szukają? Okazuje się, że coraz częściej okazji do przejęcia istniejących już centrów operacyjnych. Zjawisko to powszechnie znane jest w innych branżach, np. nieruchomości, gdzie deweloper po wypełnieniu budynku odsprzedaje nieruchomość zewnętrznemu inwestorowi. Czy przyszedł czas na sektor BPO? Czy niebawem czeka nas nowe otwarcie?
Według Wiktora Doktór, prezesa Fundacji Pro Progressio inwestorzy są na ogół zainteresowani przejmowaniem funkcjonujących centrów typu BPO oferujących usługi finansowo-księgowe lub w połączeniu z procesami IT i obsługi klienta. Poszukiwane są centra, które zatrudniają między 50 a 150 pracowników i świadczą usługi w oparciu o multijęzyczne kadry. Inwestorzy zagraniczni zainteresowani tego typu działaniami jak na razie w głównej mierze pochodzą z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Być może opisane powyżej zjawisko jest szansą dla projektów, które, mimo wielkich ambicji i solidnie przygotowanych business planów, nie są realizowane zgodnie z pierwotnymi założeniami? Co prawda przypadki, w których następuje konieczność zakończenia działalności i wycofania się inwestora z Polski są w branży BPO rzadkością. Niektóre centra usług, będąc w opałach, otrzymują finansowanie spółek matek i dają sobie czas na wprowadzenie zmian do założeń. Możliwość skorzystania z opcji doinwestowania lub przejęcia przez nowego inwestora może być jednak nową alternatywą rozwoju. Inwestorzy są gotowi dofinansować istniejące centra operacyjne i przekazać kolejne kontrakty do obsługi, co wpływa na dalszy rozwój przejmowanych podmiotów.
Czy trend ten okaże się przyszłościowy? Czas pokaże… Póki co, spółki BPO i SSC, które realizują swoje pierwotne założenia są jednak w Polsce w większości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła