O autorze
liczne integracje z systemami zewnętrznymi. Odpowiada za wizję produktu, zdobywanie nowych rynków oraz dystrybucję. Przedsiębiorca z czternastoletnim doświadczeniem. Tworzył strategie biznesowe i marketingowe, a z jego rozwiązań technologicznych korzystały firmy takie jak: T-Mobile, DDB Tribal, McDonalds, Starcom. Prelegent największych krajowych i międzynarodowych konferencji. Prowadzi stałą rubrykę o technologii reklamowej w ekosystemie Facebook w Magazynie Online Marketing. Jego artykuły są publikowane w wielu branżowych czasopismach takich jak Marketer+, Mensis i inne. Szkoleniowiec, wykładowca. Poza pracą można go spotkać na Akademii Morskiej w Gdyni, Wyższej szkole Europejskiej w Krakowie, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie dzieli się wiedzą z przyszłymi przedsiębiorcami i menadżerami.

Facebook
LinkedIn
Google Plus
email: daniel@fasttony.es

3 punktach: Czego możemy się spodziewać na Facebooku w 2019

Prognozy n 2018 rok
Prognozy n 2018 rok FastTony.es
Co w 2019 roku będzie rządzić w Social Mediach? Jak Facebookowa kryptowaluta wpłynie na Twój biznes? Co z presją płacową w branży reklamowej? Te i inne pytania będą pojawiać się w Twojej głowy po przeczytaniu tego artykułu. Jesteś gotowy by się z nimi zmierzyć?


Prognozy

1. Największe branżowe zaskoczenie w kategorii Facebook Ads w roku 2018

Zaskoczenie połączone z rozczarowaniem - rozczarowaniem ludźmi. Oczywiście chodzi o aferę z Cambridge Analityka, firmą która dzięki danym pozyskanym z Facebooka miała wpływać na wybory prezydenckie w USA. Nie będę spekulować czy ten wpływ był skuteczny czy nie ale skupię się na tym, że nie było żadnego wycieku danych z Facebooka. To zwykli użytkownicy logowali się do aplikacji i świadomie przekazywali swoje dane. Skala tego procederu była tak duża, gdyż media w pogoni za sensacją publikowały link do aplikacji. Setki publikacji zachęcających do tego by sprawdzić co wie o Tobie Facebook lub „zobacz, że za pomocą 5 postów można określić Twoje cechy charakteru”.
Przypomnę, że te same media później mówiły o wycieku, którego tak naprawdę nie było, a chodziło o zwykłą niefrasobliwość użytkowników. Z drugiej strony warto się zastanowić dlaczego prezydentowi elektowi zależało by eskalować ten problem. Część obserwatorów twierdzi, że nie był świadomy kogo atakuje – jednego z najpotężniejszych przedsiębiorców na świecie z dwoma milionami wyznawców. Inni mówią, że potrzebował pretekstu by wymóc na Facebooku pełny dostęp do danych. Prawdy pewnie nigdy nie poznamy. Bez względu na motywy, faktem jest, że FB medialnie wyszedł z opresji z tarczą, zyskując sprzymierzeńców niczym Donald przed komisją śledczą.2. Zmiany w Facebooku w 2019, których się spodziewam.

W 2019 na tablicach będą dominować treści z grup i marketplace (nowa zakładka z produktami podobna do polskiego OLX). Reklamodawcy zyskają nowe miejsca, w których będą mogli umieścić swoją reklamę – dzięki rozbudowanym algorytmom rozumiejącym treści, bardzo dobrze dopasowaną kontekstowo.
W Internecie pojawiają się też informacje o kryptowalucie, którą ma wypuścić sam Facebook. Nie wiem czy to prawda ale z przyjemnością zobaczyłbym wdrożenie kryptowaluty na dwumiliardowej platformie. Szyfrowanie per-to-per, z którego jest znane WhatsApp, pozwoliłoby tej platformie na szybkie i bezpieczne przesyłanie pieniędzy, a co za tym idzie, masową popularyzację tej aplikacji na całym świecie. Naturalną konsekwencją tego będzie łącznie fanpage z WhatsApp i obsługa wiadomości z panelu administratora.
Przewiduje również, że Facebook wprowadzi coś, co będzie odpowiednikiem direct Message (SMS). To naturalne, że mając dwie olbrzymie skrzynki odbiorcze (Messenger i WhatsApp) będzie starał się je bardziej skomercjalizować. Dla przedsiębiorców będzie to bardzo skuteczny sposób na follow up, a nawet zimny ruch. Ciekawi mnie, w jakiej formie Facebook zdecyduje się to wprowadzić.
Należy też pamiętać o jednym z niewielu produktów fizycznych jaki Facebook ma w ramach swojej organizacji. O produkcie, który na pewno zmieni postrzeganie rzeczywistości. Co to takiego? Oczywiście Oculus - dziecko Facebooka! Facebook nie pokazał jeszcze tego, w jakim kierunku Oculus ma zmierzać, co jednak nie oznacza, że zespół Marka Zuckerberga tego nie wie. Wie i bardzo konsekwentnie zmierza do tego, aby Facebook był domowym CRM`em, Instagram platformą zakupową, WhatsApp i Messenger w obecnej wersji platformą do komunikacji, a Oculus domowym centrum rozrywki i biznesowych meetupów.

Na koniec, warto przypomnieć o kolejnym fizycznym produkcie Facebooka – jest nim Portal. Cóż to takiego? To tablet do video konwersacji.Jak już wspomniałem, spodziewam się, że Facebook będzie domowym centrum rozrywki i CRM do centralizacji aktywności w ognisku domowym, a urządzenie Portal jest naturalnym rozwinięciem tej strategii. Oczywiście jest to tylko wstęp do tego, by wprowadzić na rynek konkurencyjne produkty do takich jak Amazon Echo i Google Home. Facebook wykorzystując to, w jaki sposób ludzie korzystają z jego platformy, da im kolejną rzecz, aby ułatwić dzielenie się z bliskimi swoimi emocjami.
Zwróćcie uwagę, że całość składa się w jeden konkretny i bardzo spójny produkt:


Facebook Twoje centrum rozrywki

Zacznijmy od samego telefonu:
Dziś z pochylonymi głowami ślęczymy nad ekranem telefonu, a nie jest to naturalna pozycja człowieka, w której powinien być wyprostowany i patrzeć przed siebie. Właśnie do tego potrzebne są soczewki z AR (rozszerzona rzeczywistość). Jest to na tyle silny trend, że praktycznie z każdej strony dowiadujemy się o potężnym zaangażowaniu w tą technologię Samsunga i innych technologicznych gigantów.

To pokazuje, że firmy będące pod presją rosnących wynagrodzeń, gdy tylko będzie okazja, zmienią pracowników na tańsze i efektywniejsze algorytmy. Zawodem przyszłości nie jest więc Social Media Ninja tylko Data Analyst lub FB Ads Specjalist.

Zródło: FastTony.es

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł