O autorze
Właściciel agencji Time4Mobi. Ekspert w obszarach: digital, online marketing, mobile marketing, content marketing (teksty, analizy, raporty)

Trener biznesowy. Prelegent na konferencjach branżowych. Analityk rynkowy i dziennikarz biznesowy. Autor artykułów, raportów i ekspertyz rynkowych. Wydawca magazynu cyfrowego #Time4Mobi - nowe technologie w życiu i biznesie.

Zrealizowane projekty min. dla: administracji publicznej, operatorów telefonii komórkowej, branży interaktywnej, sektora B2B i B2C.

Hobby: triathlon, sporty ekstremalne, dobra muzyka i literatura.

Credit Sesame – Chiny i Alibaba tworzą finansowe i szpiegowskie social media

Credit Sesame
Ten kto ma pieniądze, ten ma władzę i odpowiednie narzędzia do jej sprawowania. Zwłaszcza w Chinach. Z takiego założenia wyszli twórcy dosyć przedziwnego systemu Credit Sesame (https://www.creditsesame.com). Serwis powstał w Chinach. Zostaje tworzony przez chiński rząd, Ant Financial Services (Grupa Alibaba, 400 milionów użytkowników) i system randkowy Baihe (90 milionów użytkowników).


Credit Sesame jest naprawdę specyficzny. Stanowi integrację finansowego systemu kredytowego oraz narzędzia do totalnej inwigilacji mieszkańców Chin. Dodajmy, wszystkich obywateli. Do 2020 roku w jego strukturach znajdzie się obowiązkowo każdy mieszkaniec Chin. Każdy chińczyk będzie na odpowiednim miejscu w rankingu punktowym.

Na czym polega idea Sesame? W skrócie, każdy Chińczyk będzie miał tam stworzony swój profil, na którym będzie zbierał punkty. Oficjalnie, w fazie początkowej będą zbierane punkty z kanałów e-commerce, zakupów online realizowanych na stronach firm z Grupy Alibaba. Powiedzmy, że na zasadzie gamifikacji. Punkty będą przeliczane na zdolność kredytową i możliwość otrzymania pożyczki finansowej. Dokładne szczegóły nie są znane. Wiadomo tylko, że punkty będą naliczane dzięki specjalnemu algorytmowi. Ale nieoficjalnie mówi się, że system będzie także szczegółowo analizował zachowanie poszczególnych obywateli w kanałach social media. Punkty dodatnie i zdolność kredytowa będą naliczane za pozytywne wypowiedzi dotyczące rządu chińskiego, gospodarki, polityki. Aktywność negatywna będzie karana punktami ujemnymi i zmniejszeniem zdolności kredytowej. Czy będą się pojawiały naprawdę groźne konsekwencje, np. więzienie, kara śmierci, obóz pracy? Takim opiniom chiński rząd absolutnie i stanowczo zaprzecza.

Jak będzie to wszystko wyglądać w praktyce? Trudno powiedzieć. Pewnikiem jest, że system naprawdę powstaje i do 2020 roku będzie wdrożony. Z jednej strony mówi się, że to ucieleśnienie wizji Orwella. Big Brother, totalitarna inwigilacja. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że chińskie społeczeństwo potrzebuje takiego systemu. Wiele osób żyje w skrajnym ubóstwie. Wiele, zwłaszcza młodych osób, nie ma szans na zakup mieszkania, samochodu.


Osobiście, jestem zwolennikiem teorii, że Sesame Credit będzie wyjątkowo skutecznym narzędziem analitycznym. W pewnym sensie kanałem społecznościowym. Przy takiej skali chiński rząd zbuduje bazę większą niż Google i Facebook razem wzięte. Do tego ta Big Data zostanie wykorzystana w praktyce, pokażą najbliższe lata.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta