O autorze
Dariusz Szulc: ekonomista, dziennikarz, kulturoznawca.

Właściciel agencji ARTVENTURE, która łączy dwa światy: sztuki i biznesu. Światy te podlegają odmiennym porządkom. Z zaciekawienia tym, co powstaje na ich styku, z miłości do sztuki i ciekawości relacji międzyludzkich powstała oferta, która łączy obydwa światy i porządki w nich rządzące. Na ich styku tworzy się wartość dodana: wyróżniająca się swoją narracją komunikacja medialna.

ARTVENTURE Specjalizuje się w komunikacji międzykulturowej oraz w zarządzaniu prestiżem i reputacją osób i marek. Realizuje projekty dla firm, w dużej mierze rodzin biznesowych, instytucji kultury i niezależnych artystów.

ARTVENTURE promuje także sztukę, wspiera środowiska twórcze i wprowadza do obrotu rynkowego polską sztukę współczesną.

Kreatywność Red Bull’a z drugiej strony kurtyny

Większość działań sponsorowanych przez Red Bull’a koncentruje się na sportach - w tym są wyścigi Formuły 1, piłka nożna i imprezy związane ze sportami ekstremalnymi - ale firma finansuje też udane programy z dziedziny sztuki i muzyki. Red Bull stworzył wyróżniający się przekaz marketingowy, który skierowany jest zarówno do podstawowej grupy docelowej, jak i szerszych kręgów odbiorców.


Najbardziej znanym projektem firmy poza sportem jest Red Bull Music Academy (RBMA) z siedzibą w Kolonii. Założona w 1998 r. RBMA stała się liderem w świecie muzyki elektronicznej i kultury. Jego działalność obejmuje festiwale, magazyn internetowy, stację radiową, kluby nocne, a także wykłady wpływowych muzyków, didżejów i wykonawców. Inicjatywy Akademii, w tym wykłady w formie opowieści, wpłynęły na świat muzyki tanecznej i pomogły włączać do kanonu niektóre skrajne podgatunki czarnej muzyki. Niemiecka gazeta Handelsblatt opisała szefa Red Bull’a, jako "budowniczego imperium mediów, aby reklamować napój energetyczny" Red Bull.


W Nowym Jorku, Red Bull prowadzi Red Bull Arts. Jest to dwupoziomowa przestrzeń zajmująca ponad tysiąc metrów kwadratowych. Na stronie internetowej Red Bull’a opisana jest ona jako "eksperymentalna, niekomercyjna przestrzeń artystyczna". W ciągu ostatnich trzech lat miały tam miejsce imponujące wystawy wielu artystów. Niestety „niekomercyjna” przestrzeń stała się miejscem zbiórki pieniędzy poprzez projekty artystyczne na kampanię prezydencką Hillary Clinton. Dużo w działaniach Red Bull’a i jego organizacji jest politycznego zaangażowania. Red Bull chce mieć wpływ na życie społeczne?


Takie spolaryzowanie Red Bull’a pojawiło się w czasach, gdy sponsorowanie sztuki przez korporacje zaczęło przyciągać wzmożoną kontrolę, szczególnie w Europie. Pojawiły się bowiem protesty przeciwko firmom naftowym, które wspierały muzea, w tym Luwr, Tate i Muzeum Brytyjskie. (Tate zakończył w zeszłym roku umowę sponsorską z BP). Zdecydowanie najlepiej byłoby, aby korporacje nie wykorzystywały kultury i sztuki do swojej aktywności politycznej lecz pozostawały apolityczne. Instytucje kultury wolałby zresztą pieniądze od kilku mniejszych firm-mecenasów, co wzmacniałoby ich niezależność artystyczną. Jest to pole do działania firm średnich, a także małych.


CEO Red Bull’a twierdzi, że platforma medialna, którą stworzył będzie finansowana przez jego prywatną fundację Quo Vadis Veritas i będzie działać niezależnie od Red Bulla oraz jego własnej stacji telewizyjnej Servus TV.

W ubiegłym roku Red Bull wyprodukował sześć miliardów puszek napoju energetycznego i osiągnął roczny przychód w wysokości 6 miliardów euro. Kreatywność pozostaje w centrum marki. CEO Red Bull’a twierdzi, że jedynym sposobem maksymalizacji zysków jest zmaksymalizowanie kreatywności, innowacji i inteligencji. Wszystko co genialne, wysokiej jakości, znaczące i przede wszystkim twórcze przynosi ponad przeciętne zyski.

To brzmi jak ostrzeżenie dla konkurencji, aby miała się na baczności. Każda firma musi znaleźć swój sposób na kreatywny marketing i zaangażowanie w imprezy kulturalne, które przyciągają odpowiednie grupy docelowe. Wszystko, czym żyje miasto, może być platformą komunikacyjną dla firm – a te należy tworzyć indywidualnie.

www.facebook.com/ds.artventure

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili