O autorze
Dariusz Szulc: ekonomista, dziennikarz, kulturoznawca.

Właściciel agencji ARTVENTURE, która łączy dwa światy: sztuki i biznesu. Światy te podlegają odmiennym porządkom. Z zaciekawienia tym, co powstaje na ich styku, z miłości do sztuki i ciekawości relacji międzyludzkich powstała oferta, która łączy obydwa światy i porządki w nich rządzące. Na ich styku tworzy się wartość dodana: wyróżniająca się swoją narracją komunikacja medialna.

ARTVENTURE Specjalizuje się w komunikacji międzykulturowej oraz w zarządzaniu prestiżem i reputacją osób i marek. Realizuje projekty dla firm, w dużej mierze rodzin biznesowych, instytucji kultury i niezależnych artystów.

ARTVENTURE promuje także sztukę, wspiera środowiska twórcze i wprowadza do obrotu rynkowego polską sztukę współczesną.

„Warsaw by Art” – projekt, który unieważnia schematy i tworzy zaplecze intelektualno-artystyczne

Warsaw by Art to z założenia cykliczne wydarzenie kulturalne stolicy. Jego pierwsza edycja będzie miała miejsce w dniach 22–24 września br. Projekt powstał z potrzeby solidarności wśród osób i instytucji działających na rynku sztuki; jest inicjatywą właścicieli i kuratorów warszawskich galerii sztuki przy aktywnym współudziale osób zaangażowanych w kształtowanie wizerunku i treści współczesnej kultury polskiej. Biorą w nim udział zarówno galerie prywatne jak również galerie o charakterze społecznym, a także instytucje związane z życiem kulturalnym stolicy. Bogaty program trzydniowego wydarzenia skierowany jest do wszystkich odbiorców sztuki. Na wszystkie imprezy i wystawy wstęp wolny.


Wspólnym celem organizatorów tego wydarzenia jest szeroko pojęta promocja sztuki współczesnej, budowanie wizerunku stolicy, jako metropolii bogatej kulturowo oraz wzmacnianie jej konkurencyjności w Europie.

Różnice, które łączą i stymulują rozwój
Organizatorzy chcą poddać rewizji stereotypy związane z galeriami i życiem artystycznym w Warszawie oraz pragną wykazać, że istnieje w mieście platforma dla prezentacji ogromnie różnorodnej oferty artystycznej.

Celem dla galerii, które z punktu widzenia rynkowego są dla siebie konkurencyjne, jest wypracowanie modelu współpracy poprzez który możliwe będzie wykazanie, że istnieje w mieście platforma dla prezentacji ogromnie różnorodnej oferty artystycznej. Ważne jest budowanie rynku sztuki, podnoszenie jego jakości, rozszerzanie zasięgu oraz konstruowanie jego zaplecza społecznego, intelektualnego i artystycznego.


Wydarzenie Warsaw by Art ma przyczyniać się do umacniania lub kreowania potrzeby i zwyczaju na odwiedzanie galerii i instytucji prezentujących wystawy współczesnych artystów. W dłuższej perspektywie ważne jest promowanie modelu postawy społecznej wyrażającej troskę, dbałość, a także odpowiedzialność za kształt i jakość sztuki.
Sztuka broni się sama, ale wsparcie edukacyjne jest nie do przecenienia

Podczas wrześniowego weekendu, wszystkie galerie biorące udział w projekcie otwarte będą w godzinach 11–21, a każda z nich, oprócz wystaw, zaoferuje gościom spotkania z artystami, kuratorami i właścicielami, a także wydarzenia specjalne, takie jak: wernisaże, happeningi, pokazy, projekcje filmów, dyskusje panelowe. Warsaw By Art w swoim założeniu jest projektem otwartym, który zakłada wpisanie się w stały kalendarz stołecznych imprez kulturalnych. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że ta inicjatywa zainteresuje wszystkich odbiorców sztuki by wspólnie przyczynić się do znacznego wzbogacenia warszawskiej oferty kulturalnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia do wszystkich galerii jest bezpłatny.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie katalog, na który składać się będą wybrane prace artystów, reprezentowanych przez poszczególne galerie. Stworzona została strona Warsaw by Art na Facebooku oraz witryna internetowa warsawbyart.pl. Informacje w internecie będą na bieżąco aktualizowane także po zakończeniu weekendowego wydarzenia. W ten sposób odbiorcy sztuki będą mogli w jednym miejscu odnaleźć aktualne informacje o tym, co tworzy warszawską ofertę kulturalną i jego dynamikę. Zwiedzanie galerii ma ułatwić mapa umieszczona w Google oraz szczegółowy program wydarzeń towarzyszących.


Sztuka wciąż czeka na indywidulane odkrywanie jej potencjału

Rzeczy naprawdę dobre powstają rzadko. Wymagają wielu talentów i głębokiego namysłu. Sztuka nie jest w tym względzie wyjątkiem. Rzeczy dobre są ważne i wartościowe. Są odkrywcze i zawsze niepowtarzalne. Zagłębić się może odbiorca w dzieło naprawdę głębokie. Wtedy odkodowuje on ukryty w niej sens. Doskonali się w sztuce sięgania głębiej, do podpowierzchniowych znaczeń. Sztukę odkrywa się powoli, ona zaś powstaje w ciszy. Sztuka i obcowanie z nią jest drogą. Celu nigdy się nie osiąga, ale mądrych podróże kształcą. W tę podróż wyruszać trzeba z pewnymi zasobami intelektualnymi. Potem się je powiększa i wyrabia smak – zmysł widzenia, bo patrzeć każdy potrafi.

Czy dzisiaj można mówić o obiektywnym zachwycie tzw. środowiska nad współczesnym dziełem, jeśli krytyka zniknęła ze świata sztuki, a współczesne prace czasami naśladują to, co już było? Odwiedzając kolejne galerie, poznając kolejne prace i ich autorów zobaczysz przekrój twórczości człowieka, jaka się dokonywała tak naprawdę od tysięcy lat – czyli od malarstwa prymitywizującego (niczym rysunki naskalne pierwotnego człowieka) po „plastikowe” artefakty powielane wciąż na nowo. Pośród tego wszystkiego zobaczysz coś, co do ciebie przemówi wartościowym językiem.

Galerie biorące udział w wydarzeniu Warsaw by Art.
101 Projekt
81 Stopni
Apteka Sztuki
aTak
Bohema
Galeria Delfiny
Galeria Ether
Galeria Fibak
Galeria Grafiki i Plakatu
Galeria Korekta
Milano
Galeria Mostra
Piękna Gallery
Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły
Pragaleria
Prom Kultury Saska Kępa
Stalowa
Wejście przez sklep z platerami
Alfa Studio
Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Gdzie znaleźć informacje o wydarzeniu:
Strona Facebook
Mapa Google
Strona internetowa

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby