
Zazwyczaj inwestor opisuje detale realizowanego przez siebie projektu i dostarcza zdjęcia poglądowe do Fabryki Ceramiki Budowlanej - jeśli dany projekt wymaga odtworzenia uszkodzonej części ceramiki. Jeśli mają być wykonane zupełnie nowe elementy wówczas producent polega na rysunkach technicznych wykonanych przez inwestora. Zadaniem działów projektowania, modelowania oraz produkcji firmy FCB Ceramika jest wybrać metodę wytwarzania zamawianego elementu. Ceramika jest wykonywana ręcznie, może być również wyprodukowana metodą wytłaczania, ciągnienia lub odlewania.
Na wstępie ocenia się stopień złożenia projektu i na tej podstawie, w krótkim czasie inwestor otrzymuje wycenę i propozycję terminu wykonania.
Dział modelarni FCB Ceramika przygotowuje rysunki techniczne detali, które mają być odtworzone. Następnie wykonuje się gliniany model. Poszczególne elementy muszą być wytworzone w odpowiednim powiększeniu, ponieważ glina kurczy się podczas suszenia i wypalania. Do takich rozmiarów przygotowuje się model i formy robocze, które są już ostatnim etapem organizowania produkcji. Wszystko odbywa się w sposób manualny i na każdym etapie przechodzi drobiazgową kontrolę jakości.
Według tak starannie przygotowanej formy, wytwarzane są zamówione elementy, które następnie trafiają do kontroli i ręcznej obróbki. Stąd, przenoszone są już do suszarni. Proces suszenia dobierany jest do wielkości i grubości wytwarzanych elementów - wydłuża się on wraz ze wzrostem tych parametrów.
Wysuszony element wyjmuje się ręcznie z suszarni i ponownie poddaje kontroli jakości. Kolejnym etapem jest malowanie, gdzie angoba lub glazura jest nakładana ręcznie za pomocą pistoletu natryskowego.
Czas na ostateczne wypalanie. W dalszym ciągu należy mieć na uwadze wielkość i grubość wytwarzanego elementu, aby zadać odpowiednią krzywą wypalania. Po wyjęciu z pieca gotowych już elementów, kontroluje się kolejny raz ich jakość. Tu sprawdza się tradycyjna metoda polegająca na ostukiwaniu każdego elementu i wsłuchiwanie się w wydawany dźwięk. Metaliczny oznacza, że nie ma uszkodzeń.
Podczas ręcznego pakowania wyroby poddawane są ogólnej kontroli organoleptycznej. Każdy etap produkcji jest więc jednocześnie częścią kontroli jakości. Taki proces realizacji zamówień specjalnych jest gwarantem dokładnego dopasowania ceramiki do zachowanej części zabytkowej.
Największy gąsior, jaki do tej pory został odtworzony w FCB Ceramika i prawdopodobnie jeden z największych na rynku ma prawie pół metra długości! Jego wymiary po wypaleniu to 460 mm długości, 380 mm szerokości i 173 mm wysokości. Projekt realizowany jest na rynek Unii Europejskiej.
Obecnie FCB Ceramika jest także w trakcie odtwarzania zabytkowych gąsiorów ceramicznych dla kościoła Św. Andrzeja wybudowanego w stylu romańskim w Krakowie. Ten projekt jest wyjątkowo ważny z uwagi na wspaniałą, zabytkową architekturę kościoła.
Tradycja zobowiązuje
Tak, jak przed wiekami wytwarzano ceramikę, tak dzisiaj w Fabryce Ceramiki Budowlanej odtwarza się ją z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów metodologicznych. Taki sposób produkcji gwarantuje, że odrestaurowana budowla będzie w całości spójna oraz odzyska dawne piękno.
Stara architektura jest ważną częścią dziedzictwa narodów. Polska firma ma w tej dziedzinie wiele do zaoferowania, ponieważ sam model biznesowy ostrzeszowskiej XIX-wiecznej fabryki jest dość unikatowy na skalę globalną.