Czy polscy innowatorzy mają gdzie realizować swoje pomysły?
Enea
07 sierpnia 2015, 13:17·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 sierpnia 2015, 13:17Pieniądze. To na ich ciągły brak narzeka polska nauka. Brak funduszy i odpowiedniego zaplecza sprawia, że rodzima kadra naukowa ucieka za granicę. Światełkiem w tunelu są docierające z mediów informacje o młodych Polakach, którzy zrezygnowali z pracy w Google czy Facebooku na rzecz rozwoju własnego pomysłu w Polsce.
Jak wskazują statystyki z Doliny Krzemowej, zaledwie 10 proc. z podejmowanych tam przedsięwzięć kończy się sukcesem, a blisko połowa okazuje się całkowitym fiaskiem. Porażka też jest cennym doświadczeniem, w oparciu o które innowatorzy i startupowcy rozwijają kolejne pomysły i dążą do sukcesu.
Polacy są kreatywni. Problemem jest ich aktywizacja. Sukcesy polskich naukowców za granicą mówią jednak same za siebie. Dziś nie stać nas na nierozsądne wydawanie pieniędzy, musimy poszukiwać tego, co jest realne i dostępne. Jeśli świat odjechał nam ze swoimi technologiami, nie możemy sobie pozwolić na kolejne lata badań – postawmy na wdrożenia!
Chcąc mieć nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, powinniśmy myśleć o szybkim i praktycznym zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w energetyce. Wychodząc z takiego założenia, zorganizowaliśmy konkurs ENERGIA+ !nnowacje. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Szukamy technologii, które w krótkim czasie mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w naszej sieci elektroenergetycznej, obsłudze klienta albo obszarze wytwarzania. Czekamy na świetne pomysły, które są innowacją na skalę światową albo podobne do nich, choć jeszcze nieobecne w Polsce.
Jest milion złotych do wzięcia. Zwycięzca otrzyma wsparcie finansowe na inwestycję w spółkę, w której będzie rozwijana nagrodzona technologia. Będzie pochodziło z różnych źródeł. Enea, Giza Polish Ventures i Polski Instytut Badań i Rozwoju przekażą po 200 tys. złotych, w zamian za objęcie części udziałów w spółce technologicznej założonej przez zwycięzcę konkursu. Dodatkowo projekt otrzyma bezzwrotne finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 400 tys. złotych. Zwycięzca będzie mógł również testować autorskie technologie w strukturach Grupy Enea, korzystać ze wsparcia biznesowego Enei i funduszu Giza oraz wsparcia technologicznego Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju.
Zgłaszane pomysły powinny:
- być przygotowane do komercjalizacji w okresie 2-3 lat (poziom gotowości technologicznej TRL 4-7)
- posiadać zespół kompetentnych specjalistów
- mieć uregulowaną sprawę własności intelektualnej
- być przemyślane pod kątem budżetu potrzebnego na ich realizację
Na zgłoszenia czekamy do końca sierpnia. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić
formularz zgłoszeniowy. Trzeba w nim podać wszystkie kluczowe informacje, które będą miały wpływ na ocenę projektu. Dlatego lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Spośród wszystkich zgłoszonych zespołów we wrześniu wybranych zostanie dziesięciu finalistów. Zwycięzców poznamy do końca października.