O autorze
Ewa Turek – coach komunikacji, mówca, mentor. Współpracuję z korporacjami, organizacjami, stowarzyszeniami. Pomagam w zatrudnianiu najlepszych ludzi w firmach.

Od lat aktywnie działam w międzynarodowej organizacji szkoleniowej Toastmasters International. gdzie zdobyłam zaszczytny tytuł - Distinguished Toastmasters.

Jako trener prowadzę szkolenia, warsztaty, wykłady. Piszę przemówienia, wspieram w prezentacjach. Pomagam aby występ był z mniejszym stresem a większą skutecznością.

W 2013 roku miałam przyjemność wystąpić na scenie TEDx, od tego czasu jako Mentor wspieram kolejnych mówców na konferencjach TEDx.

Pracuję jako terapeuta. Jestem certyfikowanym trenerem metody „Radykalnego Wybaczania” Colina Tippinga, „The Journey” Brandon Bays oraz QHHT Dolores Cannon.

Od lat jeżdżę konno w stylu western. Dzięki pracy i wytrwałości kilka razy sięgnęłam po tytuł Mistrza Polski w tej dyscyplinie.

Moje motto: Świadoma komunikacja to realny wpływ. Twój potencjał - moje wsparcie.

Jak nie zanudzić słuchaczy na śmierć? Te proste rady pozwolą ci ich oczarować

Pixabay
W wielu przypadkach są poważne, oficjalne … i nudne. Nasz mózg najczęściej po kilku minutach wyłącza się, zapada w stan odrętwienia i niewiele pamięta. Jak przygotować laudację aby była dobra, wzruszająca i zapadła w pamięć?


Laudacja to mowa okolicznościowa wygłaszana z okazji uroczystości, np. wręczania nagrody, jubileuszu, nadania tytułu jak również podczas pogrzebu. To czas na podkreślenie zalet danej osoby, jej osiągnięć lub wspomnienie osoby.

Urodzinowe przyjęcie, pożegnanie zasłużonego pracownika, przejście na emeryturę, nadanie honorowego tytułu każda okazja do wygłoszenia mowy pochwalnej wymaga przygotowania, przemyślenia. Pójście na żywioł, rzadko się udaje. Kiedy okazją do wygłoszenia laudacji jest pogrzeb rodzi dodatkowo trudne emocje.


Przypomnij sobie przemówienia, które cię zainteresowały, poruszyły, które z ożywieniem komentowałeś. Były najczęściej osobiste, szczere, nie zawsze poważne.
Ręka w górę kto choć raz zachwycił się przemówieniem wygłoszonym w oglądanym filmie. Jakie było? Inspirujące, wzruszające, zabawne, osobiste?


Schemat wg. którego można przygotować każdą mowę pochwalną jest prosty.
Układ laudacji:
1. Zwrot do osób zgromadzonych („Szanowni Państwo”);
2. Powód spotkania (np. „Spotkaliśmy się tutaj, aby pożegnać…”);
3. Odniesienie do osoby przemawiającej („Z profesorem spotkałem się po raz pierwszy w…”);
4. Pochwała zasług, cech i wpływ na nas;
5. Zakończenie (podziękowania, wyrazy uznania, życzenia).

Metody tworzenia:

Najbardziej udane mowy pochwalne to te inspirujące, trafiające do serc. Przedstawiają one znaczenie danej osoby i wkład jaki wniosła w nasze życie. Można to osiągnąć na dwa sposoby:
Podejście biograficzne:
Wymieniamy najbardziej istotne wydarzenia z życia danej osoby, omawiając w jaki sposób każde z tych wydarzeń ukształtowało życie twoje lub innych.
Podejście personalne:
Wybierz jedną lub dwie charakterystyczne cechy, które najlepiej oddają osobowość tej osoby. Podaj przykład jak ta cecha wpłynęła na innych. Np. jeśli wspominana osoba była wrażliwa na los pokrzywdzonych, wspomnij jej wkład w poprawę losu środowiska, w którym była zaangażowana.


Wybór materiału
Którekolwiek podejście wybierzesz, pamiętaj aby je spersonalizować. Mów o osobowości i dokonaniach osoby, włączając:
- cechy szczególne, które czynią lub uczyniły tę osobę wielką lub godną pochwały
- osobiste źródło jej siły lub za co podziwiamy tę osobę
- nasz dług wdzięczności wobec tej osoby
- lekcje, które możemy otrzymać od tej osoby

Zilustruj te punkty osobistymi historiami, opowieściami, których może byłeś świadkiem, a które ukazują cechy takie jak mądrość, troska, poczucie humoru. Bądź szczery i życzliwy. Ale nie wybielaj! Możesz wspomnieć o jakiejś manierze, dziwactwie, drobnych grzeszkach, by uwydatnić człowieczeństwo i pokazać, że pomimo słabości lub wad osoba ta wciąż była lub jest dobrą osobą. Jeśli to możliwe, włącz trochę humoru. Śmieszna anegdotka o osobie mogą pomóc wprowadzić rozluźnienie podczas stresującego lub smutnego wydarzenia.

Kontrolowanie
Najtrudniejsza mowa to mowa pożegnalna. Pogrzeb w swojej naturze jest emocjonalnie wyczerpującym wydarzeniem, a przemawianie o utracie ukochanej osoby może podnieść emocje i sprawić, że nawet najbardziej doświadczony mówca straci pewność i równowagę. Warto mieć przygotowany tekst przemówienia. Jeśli jest bardzo trudno to warto przeczytać tekst.

Pięknie i wzruszająco w filmie "Cztery wesela i pogrzeb"


Pamiętaj by przećwiczyć wygłaszanie mowy. Jeśli jakieś elementy wywołują u Ciebie załamanie w trakcie powtarzania, pomiń je i pozostań tylko przy materiale, który będziesz w stanie wygłosić. Przemówienie zakończ czymś pozytywnym – anegdotą lub cytatem, który pasuje do okazji.
Jeśli twój głos zaczyna się łamać w trakcie wygłaszania mowy, zrób przerwę i weź
głęboki oddech. Skup się na swoich słowach, a nie na okazji lub własnych odczuciach.
Pamiętaj także, że roztrzęsiony głos nie oznacza, iż musisz przerwać przemowę – po
prostu staje się częścią twojego przemówienia.

Humor na pogrzebie? Tak jeśli żegna się członka grupy Monty Pythona

Ja osobiście po wygłoszeniu mowy pożegnalnej na pogrzebie mojej mamy, mogę już stanąć na każdej scenie. Po tym doświadczeniu wszystkie inne są łatwiejsze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Tak się to robi, bez rozkopywania drogi i chodnika. Łódź błysnęła przykładem
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"