O autorze
Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Karolina Cikowska urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 - 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Karolina i Zuzanna poznały się w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Realizując działania wspierające rozwój innowacji dostrzegły problem o zasięgu globalnym, jakim jest mały udział kobiet w branży IT. Postanowiły zmienić rzeczywistość, w której niewiele dziewczyn decyduje się na karierę związaną z nowymi technologiami. Założyły Girls Code Fun, aby uczyć dziewczynki programowania komputerowego i zachęcać do zdobywania umiejętności IT.

Dziecko w sieci - warsztaty dla rodziców

Internet drastycznie zmienił sposób, w jaki dzieci komunikują się ze światem!


Jako matka dwójki dzieci, często martwię się o ich bezpieczeństwo w Internecie. Dorastają z Internetem i nie wiedzą, jak wygląda życie bez niego. Moja córka nauczyła się obsługiwać ekran dotykowy, zanim nauczyła się czytać i pisać.


Niezależnie od wieku naszych pociech, musimy zapewnić im bezpieczeństwo w sieci. Czas spędzony online to świetny sposób, by dzieci socjalizowały się, odkrywały świat i uczyły się. Jednocześnie jest to świat jest pełen niebezpieczeństw: cyberprzemocy, przestępców seksualnych, niewłaściwych dla dzieci treści, wirusów i pułapek zastawianych przez złodziei danych osobowych.


Będąc rodzicami, mamy za zadanie uczyć nasze dzieci, jak unikać tych zagrożeń - jest ono trudne i może przytłaczać, szczególnie gdy trendy zmieniają się z dnia na dzień. Poniżej znajdziecie kilka rad, jak dbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w Internecie.


1. Nie zabraniaj zupełnie dostępu do Internetu. Próba totalnego odcięcia dziecka od Internetu jest w dzisiejszych czasach wręcz skazana na niepowodzenie. Jeśli nie korzystają z niego w domu, najprawdopodobniej będą i tak korzystać, tylko gdzie indziej, gdzie nie mamy kontroli. Znacznie lepiej jest pozwolić dzieciom korzystać z Internetu pod waszym czujnym okiem.

2. Zacznij rozmawiać z dzieckiem o Internecie jak najwcześniej i jak najczęściej. Nigdy nie jest za wcześnie, by rozmawiać z nim o bezpieczeństwie w sieci. Będzie dorastać, a wraz z nim zmieniać będzie się sposób, w jaki korzysta z Internetu. Zadbaj o to, by rozmowa na ten temat również zmieniała się w zależności od potrzeb.

3. Wejdź w ich świat. Jednym z najlepszym sposobów na to, by czuć się swobodnie w świecie internetowym dziecka, jest uczestniczenie w nim. Dodaj go do swoich znajomych na Facebooku, obserwuj treści umieszczane przez nie na Instagramie. Znając dobrze strony i aktywności w Internecie, w których uczestniczy, będziesz mieć lepszą wiedzę o tym, jak chronić swojego podopiecznego przed zagrożeniami wynikającymi z korzystania z każdego z nich.

4. Wyznacz granice. To ważne - dzieci czują się bezpieczniej, gdy wiedzą, w jakich granicach mogą się poruszać. Dotyczy to między innymi: ilości czasu spędzanego przed ekranem, odwiedzanych stron, udostępnianych treści, pór dnia, podczas których mogą korzystać z sieci.

5. Korzystaj z kontroli rodzicielskiej. Rodzice powinni często sprawdzać historię wyszukiwarki, by wiedzieć, co dzieci robią online. Powinni także korzystać z narzędzi zapewniających dodatkowe bezpieczeństwo i prywatność.

6. Ucz, jak korzystać z Internetu jako narzędzia. Czas w sieci można spędzać w bardzo pozytywny i edukacyjny sposób. Naucz dziecko nie tylko grać, ale na przykład programować i tworzyć własne gry. Rozwinie to umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność i umiejętności komunikacyjne dziecka.

Pamiętaj, by często rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu z Internetu. Nie porzucaj nigdy tego tematu - dorastając, dzieci przyjmują coraz więcej odpowiedzialności. Jeśli będą komfortowo czuć się podczas takich rozmów, są większe szanse na to, że przyjdą do Ciebie, gdy natrafią na trudną sytuację w sieci.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci, zapisz się na warsztaty edukacyjne dla rodziców Fundacji Girls Code Fun, które odbędą się 13 i 14 czerwca w Warszawie. Zapisy na warsztaty

Autorka wpisu: Karolina Cikowska

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę