O autorze
Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Karolina Cikowska urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 - 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Karolina i Zuzanna poznały się w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Realizując działania wspierające rozwój innowacji dostrzegły problem o zasięgu globalnym, jakim jest mały udział kobiet w branży IT. Postanowiły zmienić rzeczywistość, w której niewiele dziewczyn decyduje się na karierę związaną z nowymi technologiami. Założyły Girls Code Fun, aby uczyć dziewczynki programowania komputerowego i zachęcać do zdobywania umiejętności IT.

Zabawki na lepszy start

Photon to polski robot, który będzie dojrzewał razem z dzieckiem.
Photon to polski robot, który będzie dojrzewał razem z dzieckiem. www.facebook.com/meetphoton
Edukacyjne zabawki podbijają serce nie tylko rodziców, ale i dzieci. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na naukę, niż przez zabawę. W końcu jako rodzice możemy mieć poczucie, że te kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych wydanych na urodzinowy prezent nie będzie jedynie zabawką, ale narzędziem do rozwijania zdolności dziecka, dzięki którym zapewnimy mu lepszą przyszłość.


Nas, jako popularyzatorki nauk ścisłych wśród dzieci, szczególnie cieszy bogata oferta takich sklepów jak ScienceStore, obecnego na stałe w Centrum Nauki Kopernik. Ale zanim przejdziemy do nauk ścisłych, warto pomyśleć o najmłodszych, których rozwój wspierają zabawki sensoryczne (na przykład w Kabum!).


Dla chłopca czy dziewczynki?
Jesteśmy przyzwyczajeni, że sprzedawcy w sklepach chcąc pomóc w wyborze prezentu, pytają, czy to prezent dla chłopca, czy dziewczynki. To właśnie jeden z tych nawyków, które utrwalają stereotypowe myślenie o edukacji i wychowaniu ze względu na płeć. A przecież Lego Mindstorms może być równie fascynujące dla obu płci. W Stanach Zjednoczonych sieć sklepów Target postanowiła zrezygnować z oznaczeń działów ze względu na płeć. Furorę zrobiła tam także kampania zestawów edukacyjnych GoldieBlox, które chcą zaoferować dziewczynkom więcej niż lalki księżniczek.
Programowanie robotów
W końcu doczekaliśmy się na rynku pierwszych zabawek uczących dzieci programowania komputerowego, jednej z najbardziej pożądanych umiejętności w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Chociaż najnowsze produkty znajdziemy na rynku amerykańskim, to dzięki Internetowi możemy zamówić wymarzonego robota również do Polski.


I gdy mówimy o robotach, nie mamy na myśli zabawek, którymi można tylko sterować. Mówimy o takich, które dziecko może samodzielnie zaprogramować.

Jednymi z ciekawszych takich robotów są Dash i Dot firmy Wonder Workshop. Dzięki towarzyszącej aplikacji możemy zaprogramować ich zachowanie – będą tańczyć, reagować, śpiewać. Można z ich pomocą projektować własne gry. Dla miłośników klocków Lego naturalnym wyborem będzie Lego Mindstorms, pozwalające budować i programować roboty.

Robot, który rośnie z nami
W Polsce możemy się niedługo doczekać godnego konkurenta amerykańskich zabawek i to stworzonego przez młody zespół z Białegostoku: Marcina Jokę, Michała Grzesia, Krzysztofa Dziemiańczuka, Michała Boguckiego, Macieja Kopczyńskiego i Tomasza Gibasa. Robot Photon będzie pierwszym na świecie robotem, który rozwija się razem z dzieckiem – umiejętności robota będą zależeć od stopnia rozwoju dziecka. Photonowi towarzyszyć będą narzędzia edukacyjne wykorzystujące storytelling i grywalizację. Białostocki zespół, którego prace wspiera Microsoft, współpracuje także z psychologami. Chce uczyć dzięki Photonowi nie tylko kodowania, ale również umiejętności poznawczych, na przykład jak panować nad emocjami lub jak podejmować decyzję. Trzymamy za nich kciuki!

Jesteś ciekaw jak Fundacja Girls Code Fun zachęca dzieci do programowania komputerowego? Śledź nas na Facebooku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby