O autorze
Zuzanna Kobrzynski pracowała dla New York University, gdzie zdobyła wykształcenie w zakresie administracji oświatowej. Współpracowała z Slate Magazine oraz IAC. Zajmuje się działaniami na rzecz innowacji społecznych i edukacyjnych. Mieszka w Warszawie z psem Francisem i jako była mieszkanka Nowego Jorku, wciąż ma nadzieję znaleźć tu porządnego bajgla.

Karolina Cikowska urodzona w Polsce i wychowana w Nowym Jorku psycholożka. W latach 1990 - 2009, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Obroniła tytuł magistra psychologii na Union College oraz na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Jest dumną matką dwojga dzieci.

Karolina i Zuzanna poznały się w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Realizując działania wspierające rozwój innowacji dostrzegły problem o zasięgu globalnym, jakim jest mały udział kobiet w branży IT. Postanowiły zmienić rzeczywistość, w której niewiele dziewczyn decyduje się na karierę związaną z nowymi technologiami. Założyły Girls Code Fun, aby uczyć dziewczynki programowania komputerowego i zachęcać do zdobywania umiejętności IT.

Czy wakacje szkodzą dzieciom?

Umysł, tak jak np. rower, nieużywany - rdzewieje. Niech wakacje będą dla dzieci czasem rozwoju na innych polach. Bez ocen, egzaminów czy konieczności siedzenia w ławkach.


Po całym roku nauki wydawałoby się, że dwa miesiące przerwy nikomu nie zaszkodzą. Jednak eksperci z National Summer Learning Association ostrzegają, że zupełnie beztrosko spędzone wakacje mogą przyczynić się do pogorszenia umiejętności matematycznych oraz czytania i pisania. W krajach anglosaskich ten problem naukowcy badają już od kilkudziesięciu lat.


Czy oznacza to, że dzieci powinny całe wakacje spędzić z nosem w książkach? Oczywiście, że nie! Wakacje od szkoły to czas magiczny, do którego, jako dorośli, wciąż chętnie wracamy myślami. Warto jednak przemyśleć, jak zorganizować dziecku wypoczynek, by do zabawy włączyć naukę.


Innymi słowy, każda praca męczy, także szkoła - nawet jeżeli jest w niej ciekawie i pożytecznie. A najlepszym odpoczynkiem po pracy jest praca o innym charakterze - na przykład na boisku, na spacerze albo przy nauce czegoś nowego: muzyki, języka, kreatywności?

Obozy letnie
Najpopularniejszym rozwiązaniem, jest zapisanie dzieci na kolonie lub półkolonie. Oddanie dzieci pod opiekę doświadczonych animatorów, którzy doskonale wiedzą, jak połączyć zabawę z elementami edukacyjnymi. Jest to z pewnością dobre wyjście. Należy jednak pamiętać, by wybrać takie obozy, które zawierają w swoim programie również zajęcia rozwijające kreatywność naszych dzieci. Może to być nauka języka, czy też obozy przedmiotowe z matematyki, informatyki, czy chemii.


Zrób to sama!
Obozy, to nie jedyne rozwiązanie. Poza tradycyjnymi pomysłami, takimi jak zachęcanie dzieci do czytania książek, czy organizowanie im interaktywnych wycieczek do muzeów, wakacje to doskonały okres na spędzenie czasu z dzieckiem na wspólnych zabawach.

My oczywiście zachęcamy do łączenia zabawy z nauką informatyki i programowania. Może wspólnie stworzycie komputer z papieru? Wcielicie się w roboty sterowane kodem? W sieci nie brakuje darmowych narzędzi i zasobów, z których można korzystać, by zorganizować dziecku czas w zabawny i pożyteczny sposób. Polecamy wspólne zabawy w Scratchu lub ScratchuJr – językach programowania zaprojektowanych dla dzieci. Pozwalają one w prosty sposób tworzyć z dzieckiem animacje czy gry. Rodzice nie muszą być programistami, by pomóc dzieciom - język jest bardzo intuicyjny, dorośli mogą się go uczyć razem z dziećmi.

Dzieciom do 5 roku życia polecamy zabawy w programowanie... bez komputerów! Na stronie Hello Ruby można znaleźć takie ćwiczenia jak sklejanie z papieru komputera czy pilota, za pomocą którego można się nawzajem "zaprogramować”. Innym cennym źródłem inspiracji jest Code.org - tu znajdziemy zebraną listę materiałów do uczenia dzieci programowania (materiały w jęz. angielskim).

Dzięki zaangażowaniu dziecka w edukacyjne zabawy możemy sprawić by powrót do szkoły nie był nieprzyjemnym przeżyciem, a kontynuacją miło spędzonego lata. Nie pozwólmy, by ich kreatywność poszła na urlop. Wakacje to wręcz idealny czas, by ją rozwijać!

Zapraszamy na nasze letnie półkolonie i warsztaty z programowaniem w Warszawie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby