Silna reprezentacja administracji europejskiej z wizytą na Uniwersytecie Warszawskim w Delab
Estonia – niewielki kraj wciśnięty między Rosje, Finlandię i Łotwę. Właśnie z tego kraju pochodzi Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip, który przyjeżdża do Warszawy 14 maja. Andrus Ansip jest odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy. W jakim celu odwiedza Polskę?
Estonia jest krajem totalnie eksploatującym osiągnięcia gospodarki cyfrowej. Gospodarka cyfrowa inaczej nazywana również gospodarką wiedzy - przesuwa geograficzne klasyczne granice funkcjonowania firm, wymusza specjalizację dzięki łączeniu nauk ścisłych, humanistycznych w aspekcie ekonomicznym.
Dlaczego przedsiębiorstwa w Polsce (lub innych zapóźnionych krajach EU) nie wykorzystują możliwości cyfrowych w prowadzeniu swojej działalności? Zacznij od siebie i swoich znajomych, zacznij od analizy w swoim zawodowym otoczeniu. Czy potrzebna jest pozytywistyczna praca od podstaw ? Jaka jest rola administracji europejskiej?
Telekonferencje, telemedycyna, telemetria, internet rzeczy, smartGrid, elektroniczny podpis, elektroniczna transakcja płatnicza, wirtualna elektrownia, chmura obliczeniowa.
Znasz znaczenie tych słów, ale jak często z nich korzystasz?
Często tracimy cenny czas na podróże służbowe, nawet jeśli osiągnięcia techniki takie jak popularny skype mogłyby skrócić przejazdy samochodami, pociągami i zaoszczędzone zasoby moglibyśmy wykorzystać na inne pożyteczne zajęcia albo .. spędzać więcej czasu z rodziną.
Bez-mózgowo eksploatujemy energię z transformatorów, za którymi stoją elektrownie zatruwające planetę (od razu przepraszam za górnolotność tego stwierdzenia) – chociaż korzystając z prostych zdobyczy cyfrowej gospodarki na basenach, w budynkach biurowych albo sklepach wielkopowierzchniowych możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30%.
Jak możesz zastosować osiągnięcia elektronicznej gospodarki, żeby egzystencja stawała się coraz silniej zrównoważona ekologicznie, a może w duchu twórczej przedsiębiorczości sam lub z przyjaciółmi znalazłeś już potrzebę, rynkową niszę, którą mógłbyś zaspokoić tworząc start-up?
W strukturze człowieka żyjącego między Bugiem i Odrą występują niewątpliwie niedobory utrudniające odnajdowanie się w zasięgu cyfrowej gospodarki. Polacy z dorobkiem ostatnich 25 lat przemian oraz bagażem uwarunkowań historyczno-ekonomicznych stają przed wyzwaniami, których sobie zazwyczaj nie uświadamiają. Według mnie kluczowe są:
• Brak odpowiedniej struktury wzorcowych wartości wpajanej od najmłodszych lat, jednocześnie respektowanej przez starszych.
• Brak ducha przedsiębiorczości budowanej w bazie racjonalizacji i kreowania wartości dodanej- zamiast pospolitej umiejętności kup taniej i sprzedaj drożej
Żeby rozwinąć nowe i lepiej wykorzystywać zdobycze gospodarki cyfrowej przez polskie przedsiębiorstwa, warto zdać sobie sprawę z otoczenia, w którym polscy przedsiębiorcy są osadzeni.
• gospodarka wiedzy - przesuwa geograficzne klasyczne granice funkcjonowania firm.
• wynikiem historycznych i demograficznych uwarunkowań polskie przedsiębiorstwa w znacznym stopniu koncentrują się na rynku lokalnym, zwyczajnie – do osiągnięcia satysfakcjonującego celu wystarczy zaadresować produkt, usługę w najbliższym otoczeniu.
• dojrzałe gospodarki zachodniej Europy wykształciły ewolucyjnie ekonomię mocno wyspecjalizowanych małych i średnich przedsiębiorstw, wysoki poziom penetracji rynku wymaga od przedsiębiorców częstego odświeżania portfela oferty, przedsiębiorcy w krajach zachodniej Europy systematycznie planują inwestycje, szczególnie korzystnie zwiększanie konkurencyjności osiąga się aplikując narzędzia internetowe i skalując zasięg działania przekraczając dotychczasowe bariery efektywności ekonomicznej, geograficzne.
W wielu wymiarach gospodarka cyfrowa powiększa dysproporcje między populacją jej aktywnych uczestników a ludźmi, którzy wyszli na margines gospodarki cyfrowej. Stąd w wielu wymiarach potrzebne są działania uzupełniające w Polsce lub innych zapóźnionych krajach EU. Wierzę, że cywilizacja rozwija się w dynamicznej równowadze humanistyczno-ekonomicznej utrzymywanej przez nierówne proporcje ludzi o kompetencjach humanistycznych lub z zakresu nauk ścisłych.
Polsce potrzebne jest otwarcie na rozwój przedsiębiorczości cyfrowej gospodarki specjalizowanych produktów, których atrybuty pozwolą wyróżniać się w globalizującej się gospodarce.