O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Zimna woda, Negawaty, SmartGrid na upały potrzebne na wczoraj

komunikat na stronie  PSE
komunikat na stronie PSE www.pse.pl
I stało się co miało się stać, dzisiaj nie martwimy się ile kosztuje 1MWh energii w gniazdku. Martwimy się czy prąd w gniazdku będzie dostępny, bo .. polska energetyka jest na tyle innowacyjna, że nie musi korzystać z doświadczeń innych rozwiniętych krajów. My możemy cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz i zwyczajnie przez radioprijomnik ogłaszać stopnie zasilania mocą. Tymczasem mądrzejsi od nas inwestują w zarządzanie zużyciem energii,czyli wytwarzania negawatów. PSE ogłosiło prawie 2 lata temu pierwsze przetargi na wytwarzanie negawatów, ale warunki tych przetargów są tak sformułowane, że opłacalność wytwarzania negawatów w Polsce jest wątpliwa. Brakuje funkcjonującego na zachodzie Europy oraz w USA - finansowania gotowości do świadczenia usług świadomej chwilowej redukcji zapotrzebowania na energię. Dotychczasowe przetargi wygrały klasyczne przedsiębiorstwa energetyczne, m.in. należąca do PGE kopalnia w Bełchatowie i Enspirion z grupy ENERGA.


O wyniku pierwszego przetargu negawatowego można przeczytać na wnp.pl
Mechanizm negawatów wynika z potrzeby operatorów energetycznych, którzy biorą od nas pieniądze za zapewnienie nadwyżki energii dostarczanej nad konsumowaną w każdym gniazdku sieci energetycznej. W zwykłej procedurze nadwyżkę zapewnia się zamówieniem na dodatkową produkcję w konkretnej elektrowni, ale jeśli takich mocy dostępnych brak – to pozostają wyłączenia odbiorców. Wyłączenia mogą być w pewnym sensie bezkarne, co jest reliktem przeszłości, jeśli zostaną zachowane zapisane w prawie warunki, między innymi poprzez ogłoszenie stopni zasilania, co właśnie się stało. Alternatywnie na świecie powstają systemy Wirtualnej Elektrowni (Virtual Power Plant) sterowania konsumpcją w fabrykach, budynkach biurowych, na basenach, halach sportowych, centrach handlowych. Dzięki inteligentnemu sterowaniu i przesuwaniu w czasie wybranych energochłonnych procesów moglibyśmy dzisiaj zredukować w sposób właściwie niezauważalny dla większości Polaków zapotrzebowanie na energię nawet o 1GW..
Czytając komunikat PSE trudno nie zadać sobie pytania o (nie)zawodność polskiego systemu energetycznego. Czy grozi nam blackout z powodu upałów, bo jest za mało wody w rzekach chłodzących elektrownie w Kozienicach, elektro-ciepłownie stoją w planowanych remontach? Jak zarządzane są sieci dystrybucyjne? W tym kontekście warto sięgnąć do opracowania „Podsumowanie prac nad Mapą Drogową wdrożenia Inteligentnej Sieci Energetycznej do 2020 roku” przygotowanego przez Energa-Operator S.A., jednego z operatorów systemów dystrybucyjnych.


Autorzy analizy zwracają uwagę, że polskie sieci energetyczne charakteryzują się wysoką zawodnością dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Fatalnie wypadamy w badaniu niezawodności poprzez dwa wskaźniki: SAIDI (System Average Interruption Duration Index, wskaźnik przeciętnego /średniego/ systemowego czasu trwania przerwy długiej w dostawach energii elektrycznej) i SAIFI (System Average Interruption Frequency Index, wskaźnik przeciętnej systemowej częstości przerw długich w dostawie energii). W uwzględniającym 27 państw europejskich benchmarkingu CEER, porównującym wskaźniki SAIDI i SAIFI, jesteśmy prawie na końcu stawki. Lepsze od nas i to znacznie są nie tylko Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, ale również kraje nam bliższe jak Czechy, Estonia czy Chorwacja.


Powtórzę za autorami raportu wyzwania stojące w najbliższej przyszłości przed operatorami sieci dystrybucyjnych to m.in.:
− społeczne i środowiskowe ograniczenia hamujące budowę i modernizację infrastruktury sieciowej,
− brak przygotowania sieci do konieczności bilansowania systemu i zarządzania popytem, wynikającym z rozwoju źródeł rozproszonych i wzrostu znaczenia aktywnej roli odbiorców,
− lokalna kumulacja generacji rozproszonej,
− starzenie się infrastruktury,
− zagrożenia i trudności w zarządzaniu siecią związane z produkcją energii z OZE (w szczególności farm wiatrowych), które przejawiają się przeciążeniami elementów liniowych i problemami napięciowymi.


Jeśli spojrzymy na zachodnią Europę i dynamiczny wzrost wolumenu energii elektrycznej wytwarzanej z OZE w ostatnich latach, to jednym z największych – paradoksalnie – zagrożeń dla naszych sieci energetycznych może okazać się dynamiczny rozwój źródeł rozproszonych. Oczywiście niedostosowanie sieci do masowego podłączenia prosumentów do sieci nie może być argumentem za ograniczaniem energetyki prosumenckiej. Jednym z rozwiązań jest rozbudowa i unowocześnianie sieci energetycznych. Widzą to autorzy wspomnianego raportu, którzy stwierdzają, że odpowiedzią operatorów sieci energetycznych na obecne wyzwania powinno być, poza tradycyjnymi działaniami związanymi z utrzymaniem i rozwijaniem sieci elektroenergetycznych, wdrożenie inteligentnej sieci energetycznej.

Czym ma być SmartGrid w wykonaniu Energa-Operator? W raporcie znalazłem definicje : „sieć dystrybucyjna i powiązane z nią technologie informatyczno-telekomunikacyjne integrujące w sposób inteligentny działania uczestników procesów wytwarzania, przesył, dystrybucji i użytkowania energii elektrycznej w celu poprawy niezawodności dostaw i efektywności OSD oraz aktywnego angażowania odbiorców w podnoszenie efektywności energetycznej.”

Warto podkreślić ostatnią część definicji mówiącą o aktywizowaniu odbiorców, co obejmuje nie tylko prosumentów (czyli konsumentów i jednocześnie producentów energii), ale też otwiera drogę do wykorzystywania mechanizmów grywalizacyjnych z zmienianiu zachowań konsumenckich w obszarze energetyki.

Mamy w Polsce programy wdrażania inteligentnych sieci energetycznych. Ich celem podstawowym jest zwiększenie niezawodności sieci, aby w tak ekstremalnych sytuacjach, jak utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury, nie trzeba było ogłaszać apeli o ograniczanie konsumpcji energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. Na wczoraj potrzebujemy zweryfikować skuteczność mechanizmu negawatów. I na koniec wypada zadać pytanie kiedy w zakresie polityki bezpieczeństwa energetycznego Polak będzie mądrzejszy?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby