VIII Forum Inwestycyjne w nowej odsłonie
Grzegorz Nowaczewski
22 sierpnia 2015, 09:04·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 sierpnia 2015, 09:04W dniach 7-8 września odbędzie się VIII Forum Inwestycyjne w Tarnowie. Polecam udział w tej imprezie nie tylko dlatego, że będę tam miał swoje wystąpienie – o czym wkrótce napiszę więcej – lecz przede wszystkim dlatego, że to wydarzenie, od kilku lat towarzyszące Forum Ekonomicznemu w Krynicy, zmienia swój charakter i staje się praktycznie samodzielną imprezą biznesową.
Do największych interdyscyplinarnych konferencji wpisujących się w kalendarz raz w roku należą te organizowane w Krynicy, Katowicach, Sopocie. Krynica ze swoimi imprezami towarzyszącymi jest wydarzeniem o najmocniej ugruntowanej pozycji.
Panele dyskusyjne kondensują aktualne cele przedsiębiorstw lub instytucji państwowych, które stać na ekspozycje swoich przedstawicieli przy zachowaniu poprawności politycznej. Najbliższe konferencje mogą być szczególnie ciekawe ze względu na zbliżające się wybory, bo wielu szefów przedsiębiorstw powoływanych w zależności od polityki państwowej znajdzie się na ostatniej prostej.
Mnie szczególnie interesują zmiany, jakich spodziewamy się w polskiej energetyce.
• Czy polskie przedsiębiorstwa energetyczne skorzystają z doświadczeń niemieckiego EON? Firma EON podzieliła swoje aktywa na 2 części, cześć związana z energetyką rozproszoną podnosi swoją wartość, odwrotnie część klasycznej energetyki - notuje spadki.
• Od kiedy i na jakich zasadach zacznie funkcjonować u nas premiowanie aktywnych odbiorców prądu i DSR?
• Co zrobi Ministerstwo Gospodarki, Polskie Sieci Elektroenergetyczne dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego konsumentów i odsunięcia zagrożenia blackoutami w przyszłym roku?
• Który z czeboli polskiej energetyki stanie sie liderem wdrażania innowacji - bo dotychczas polityka innowacyjności zaistniała raczej w prasowych deklaracjach.
W tym roku organizatorzy przewidzieli dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata nauki, biznesu, polityki połączone z wystąpieniem gościa specjalnego oraz prezentacjami praktycznego zastosowania rozwiązań innowacyjnych. Rozwiązania te zaprezentują przedstawiciele największych światowych firm doradczych, sektora IT i koncernów przemysłowych.
Szczególny nacisk zostanie położony na szanse jakie otwiera jednolity rynek cyfrowy w Europie przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także na problem wspierania innowacyjności i konkurencyjności. Nowymi tematami poruszanymi na konferencji będą także bioekonomia, telemedycyna, a także rozwój startupów. Aktualny program wydarzenia publikowany jest na
stronie internetowej organizatora.Jedną z nowości tegorocznego Forum Inwestycyjnego jest konkurs
START UP AWARD, w którym można wygrać 100 tys. zł.
Konkurs skierowany jest do młodych przedsiębiorców, którzy mają innowacyjne pomysły i szukają możliwości ich realizacji, jak również do osób niezależnych i kreatywnych, do programistów, ekspertów od nowych technologii. Konkurs promuje także społeczną i biznesową wartość startupów. Nagroda, która została ufundowana przez PGE Polską Grupę Energetyczną, Miasto Tarnów i Forum Ekonomiczne, wesprze zwycięski startup w dotarciu ze swoim projektem do szerszej grupy odbiorców.
Dodatkowo
Fundacja Startup Hub Poland zaprosi jeden projekt o największym potencjale międzynarodowej ekspansji do programu preinkubacyjnego BridgeAlfa. W ramach programu projekt poddany zostanie szczegółowej analizie technologicznej, biznesowej i prawnej o wartości 30 tys. złotych. Pomyślne przejście etapu proof of principle otworzy drzwi do inkubacji o wartości kolejnych 250 tys. złotych oraz dotacji bezzwrotnej NCBiR o wartości nawet do 1mln złotych. Program zwieńcza dodatkowa inwestycja funduszu
Giza Polish Venture. W programie BridgeAlfa bierze już udział kierowana przeze mnie firma
Virtual Power Plant – naprawdę warto startować w konkursie START UP AWARD.