Reklama.
Szkodliwości THM jest opisywana w wielu polskich oraz zagranicznych publikacjach naukowych. Przykładem może być badanie wykonane przez A. Piotrowską i E. Szczechowiak pod tytułem „Wpływ systemu uzdatniania wody i układu wentylacji na obecność trihalometanów w środowisku krytego basenu kąpielowego”, gdzie zwrócono uwagę na istotność sprawnego oraz dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji hali basenowej i zapewnienie wysokiej jakości powietrza. W powyższym badaniu omówiono również proces powstawania THM’ów, czyli w jaki sposób chlor w połączeniu z substancjami organicznymi tworzy szkodliwe substancje, co jednocześnie powoduje spadek zawartości chloru w wodzie basenowej.
Do podnoszenia efektywności energetycznej basenów nie wystarczają narzędzia znane z innych wielkopowierzchniowych budynków. Sklepy, biura wystarczy wentylować z dokładnością do komfortu odczuwalnego przez ludzi (temperatura powietrza, stężenie CO2, wilgotność powietrza). Wiele publikacji o efektywności energetycznej na basenach koncentruje się na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji, temperatury i wilgotności powietrza. Jednak przed rozpoczęciem racjonalizacji zużycia prądu na basenach warto zacząć od analizy procesów utrzymujących czystość wody i powietrza.
Po zapoznaniu się z wieloma zagranicznymi opracowaniami dotyczącymi czystości wody w basenach jestem zaniepokojony, bo nie znalazłem opisu skutecznej bieżącej metody monitorowania i zapobiegania występowaniu nienormatywnych stężeń związków chloru w wodzie lub powietrzu. Tradycyjne oznaczanie ilościowe THM wykonuje się najczęściej kosztowna metodą chromatografii gazowej. Jest potrzeba monitorowania THM – teraz ruch dla innowatorów.
Zapraszam chemików do kontaktu z moją firmą, zbieramy zespół do rozwiązania problemu rakotwórczych trucizn i oszczędzania energii na basenach.
I jeszcze …rada: przed wejściem na pływalnie z chlorowaną wodą – weź głęboki oddech, zrezygnuj z pływania - jeśli zapach będzie mocno nieprzyjemny, bo może on oznaczać wysokie stężenie THM w powietrzu.