O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Jeszcze raz o energetyce węglowej jako zabezpieczeniu dla energetyki ze źródeł odnawialnych?

Kilka dni temu, podczas obchodów Barbórki, po raz kolejny byliśmy świadkami powtarzania przez naszych polityków haseł o tym, że przyszłością polskiej energetyki może być wyłącznie węgiel. Nie jestem politykiem, więc nie potrafię sobie racjonalnie wytłumaczyć skąd takie przekonanie (ku sprawiedliwości dodam, obecne u polityków większości opcji). Bo obserwując świat energetyki poza naszymi granicami, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, widzę dokładnie coś odwrotnego: energia konwencjonalna jest wypierana przez odnawialne źródła energii. Najnowszym przykładem, że tak się dzieje jest niemiecka RWE AG, jedna z pięciu największych firm energetycznych w Europie.


Zachęcam do zapoznania się z artykułem opublikowanym w serwisie GreenTechMedia. W ubiegłym tygodniu władze RWE ogłosiły oddzielenie działalności biznesowej związanej z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych od tej związanej z paliwami kopalnymi. W 2016 r. powstanie spółka-córka, która przejmie działalność RWE w zakresie najbardziej perspektywicznych obszarów działalności: energii odnawialnej, sieci dystrybucyjnych oraz sprzedaży energii klientom detalicznym. Zgodnie z zapowiedziami, decyzja o restrukturyzacji jest efektem zachodzących zmian na rynku energetycznym, a wydzielenie wspomnianych trzech obszarów pozwoli pozyskać dodatkowe źródła finansowania inwestycji: poprzez publiczną emisję akcji oraz wejście na giełdę. W obecnej spółce pozostaną: energetyka konwencjonalna, w tym stopniowe wycofywanie się z energetyki jądrowej, a także dostawy surowców i działalność handlowa.


Ogłoszona przez RWE restrukturyzacja nie jest odosobniona w świecie największych korporacji energetycznych. Wcześniej podobne decyzje podjęły m.in. niemiecka E.ON oraz amerykańska NRG Energy. Również mniejsi gracze na rynku energetycznym, ale mający lokalnie duże znaczenie, wybierają taką drogę rozwoju. Przykłady podobnych działań znajdujemy w naszym kraju: Grupa RWE w Polsce, w której strukturze znajduje się wydzielona spółka RWE Renewables Polska, czy Grupa Kapitałowa PGE, w której działa spółka PGE Energia Odnawialna.


Gdyby ktoś chciał zinterpretować zachodzące zmiany w strukturze firm energetycznych jako wydzielanie z nich rzekomo ryzykowanych przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną, to warto uważnie wsłuchać się w słowa Petera Teriuma, CEO w RWE AG. Stwierdził on: „jesteśmy przekonani, że w nadchodzących dekadach wytwarzanie energii ze źródeł konwencjonalnych pozostanie niezastąpionym partnerem źródeł odnawialnych. Nasze konwencjonalne elektrownie są zabezpieczeniem dla źródeł odnawialnych.” Jasno określone priorytety: źródła odnawialne podstawą, a paliwa kopalniane jako zabezpieczenie.


Takie słowa wypowiedziane przez któregoś z szefów dużych firm energetycznych w Polsce byłyby na miarę rewolucji kulturowej. A przecież padły one nie na innej planecie, lecz w państwie sąsiadującym z Polską. Choć chyba wszyscy zgadzamy się, że węgiel jeszcze długo będzie znaczącym źródłem energii w Polsce, to warto zacząć też myśleć o przyszłości w kategoriach korzystania z doświadczeń innych, a nie uczenia się na własnych błędach. Nie możemy przymykać oczu na zmiany, jakie zachodzą w otaczającym nas świecie. Energia odnawialna to nie jest już projekt ideologiczny ekologów i zielonych, lecz projekt biznesowy podejmowany przez największych graczy na rynku energetyki na świecie.

Dzisiejsze decyzje o dalszym wspieraniu węgla w Polsce, za którymi być może stoją ważne motywy społeczne (miejsca pracy w górnictwie węglowym) czy polityczne (siła związków zawodowych), nie mogą przeczyć faktom. Świat odchodzi o energetyki konwencjonalnej i jądrowej na rzecz energetyki odnawialnej. Powodem tego jest i walka o czyste powietrze, czym zajmuje się konferencja klimatyczna w Paryżu, i chęć realizowania nowych celów biznesowych, do czego szykują się przechodzące restrukturyzację koncerny energetyczne w wielu miejscach na świecie. Gdzie dziś znajduje się Polska? I gdzie będzie za 5, 10 czy 15 lat?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0PiS wygrał, a świat się nie skończył. Ale teraz partia się namęczy, by to wszystko sfinansować
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu