O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Skandynawski racjonalizm świeci mocno również nad Wisłą !

https://www.youtube.com/watch?v=RnQ4BW0pXQY
Pierwszy raz odwiedziłem Szwecję w wakacje po zdaniu egzaminów na studia. Był to mój pierwszy kontakt z zachodnią Europą, od razu uległem zauroczeniu skandynawskiemu stylowi życia oraz atmosferze otwartości w relacjach międzyludzkich. Dzisiaj Polacy zakochani są w szwedzkim wzornictwie. IKEA – skandynawska sieć sklepów z domowym wyposażeniem, jak wiele wyrazistych marek budzi emocje. Ma wielkich zwolenników, kupujących meble tylko w jej sklepach. Ma też przeciwników. Moją uwagę przyciąga jednak nie jako sklep (choć czasem również robię tam zakupy), lecz jako międzynarodowa korporacja posiadająca własną strategię zrównoważonego rozwoju, z akcentem na racjonalne korzystanie z energii, stosowaną globalnie we własnych oddziałach koncernu, a także oddziałującą na dostawców. Receptę ekologicznego naprawiania świata krok po kroku można przedstawić w stylu obrazkowym tak jak instrukcję do składania mebli z IKEA i namawiać do jej stosowania w budynkach innych sieci handlowych.


Wyczytałem w internecie, że grupa IKEA posiada 328 sklepów w 28 krajach. W 2012 r. IKEA przyjęła strategię „People & Planet Positive”, która określa działania firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2020 roku. Czym dla IKEA jest zrównoważony rozwój? Oznacza to, że – globalnie i lokalnie - działamy na rzecz zrównoważonego życia w domu, mądrego wykorzystania surowców, niezależności energetycznej i jak najlepszych warunków życia i pracy ludzi na całym świecie - czytam w jednym z materiałów informacyjnych.


Według mnie strategię IKEA wyróżnia podejście holistyczne. Zasady zrównoważonego rozwoju są uwzględniane zarówno w relacji w specyfikacji oferowanych produktów, jak również w podejściu do procesów produkcji i sprzedaży. Mnie interesuje najbardziej –szwedzkie podejście do korzystania z energii. Wyznaczono kilka wskaźników, które obejmują między innymi własną produkcję energii z odnawialnych źródeł oraz poprawę efektywności energetycznej.:
• w 2015 r. grupa IKEA będzie produkować z odnawialnych źródeł równowartość 70% zużywanej energii, a planach do sierpnia 2020 r. będzie produkować tyle samo energii, co jej zużywa,
• w 2015 r. wzrośnie o 20%, a do sierpnia 2020 r. o 30% efektywność energetyczna (w porównaniu do 2010 r.)


Jakie są dotychczasowe osiągnięcia? Właśnie został opublikowany raport z realizacji strategii za 2015 r. przedsiębiorstwo produkowało z własnych źródeł odnawialnych 53,4% energii, którą konsumowało. Globalnie IKEA zobowiązała się do kupienia na całym świecie 314 turbin wiatrowych oraz ma zainstalowane na własnych budynkach prawie 700 tys. kolektorów słonecznych. Do tego dochodzi wykorzystanie do produkcji ciepła biomasy będącej efektem ubocznym produkcji mebli.
IKEA realizuje z powodzeniem również swoje cele strategiczne w zakresie efektywności energetycznej, która w porównaniu do referencyjnego 2010 r. wzrosła o: 14,6% w sklepach, 26,8% w centrach dystrybucyjnych, 48% w IKEA Components, 12,6% w IKEA Industry Group Divisions Flatline and Solid Wood oraz o 4,6% w IKEA Industry Group Division Board.Według oficjalnych danych, IKEA zaoszczędziła od 2010 r. aż 133 mln euro dzięki wdrażaniu programów efektywności energetycznej!

W jaki sposób IKEA poprawia efektywność energetyczną? Najważniejszym dotychczasowym działaniem jest stopniowa wymiana systemów oświetleniowych na systemy LED. W sumie do 2017 r. zostanie zainwestowanych 100 mln euro w ramach wymiany oświetlenia, w efekcie czego spadnie zużycie energii średnio o 15% w każdym sklepie, co przyniesie oszczędność 15 mln euro rocznie – jak łatwo policzyć, inwestycja 100 mln euro zwróci się po 7 latach. W sklepach wymieniane są również systemy wentylacyjne w kuchniach, co przynosi średnio 25% oszczędności na zużyciu energii oraz aż 75% na ogrzewaniu.

Widoczne są również efekty działań IKEA wspierających i zachęcających bezpośrednich dostawców do podnoszenia efektywności energetycznej. Na koniec 2014 r. efektywność wzrosła o 17,6% (w odniesieniu do 2012 r.).

Jak wygląda na tym tle IKEA w Polsce? Według deklaracji Karola Gobczyńskiego, managera ds. energii i klimatu w Grupie IKEA w Polsce, przedsiębiorstwo jest niemal samowystarczalne w przypadku zaopatrzenia w energię cieplną, głównie dzięki wykorzystaniu do produkcji ciepła odpadów biomasowych powstających podczas produkcji mebli oraz stosowania pomp ciepła w niektórych sklepach. Ponadto, w sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi zainstalowane są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Obecnie IKEA posiada w naszym kraju 5 farm wiatrowych i jest w trakcie zakupu szóstej. Rocznie będą one produkować ponad 470 Gwh energii elektrycznej, co pokryje z pewnym zapasem zapotrzebowanie całej grupy w Polsce. Oznacza to, że IKEA Polska osiągnie samowystarczalność energetyczną 4 lata przed zaplanowanym w strategii terminem.

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, to podstawowe działania IKEA w Polsce są nastawione na zmniejszanie zużycia energii w procesach produkcyjnych u dostawców. Przykładowe działania to: modernizacja systemu wentylacji w lakierni, instalacja układów odzysku ciepła w suszarni, rekuperacja ciepła ze sprężarek w celu ogrzewania hali produkcyjnej i oczywiście zastępowanie tradycyjnego oświetlenia przez oświetlenie LED.

Przypominam, że kwestie energetyczne to tylko niewielki wycinek realizowanej przez IKEA strategii, która obejmuje wszystkie aspekty działalności od procesów produkcji, poprzez realizowanie dostaw i sprzedaż detaliczną, a kończąc na samych produktach. Efekt synergii tych działań już dziś przynosi gigantyczne korzyści biznesowe. Do tego dochodzi trudna do zmierzenia wartość związana ze wzmacnianiem wizerunku IKEA jako firmy podążającej za zmianami postaw coraz bardziej świadomych ekologicznie konsumentów. Europa się zmienia. Zacierają się dawne geograficzne granice. Skandynawski racjonalizm świeci przykładem również nad Wisłą. Może ekologiczne ratowanie świata nie jest bardziej skomplikowane niż składanie mebli z IKEA…

Źródło grafik: Raport Zrównoważonego Rozwoju 2015

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe