O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Zadaj pytanie uczestnikom Forum Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Energii

http://www.proinwestycje.pl/pl/transmisja-online
Znowu zrobiło się cieplej. W weekend odwiedziłem sklep IKEA i pomyślałem jak niewesoło może się czuć klient sklepu, jeśli w labiryncie uliczek sklepowych zgaśnie na dłużej oświetlenie. W sklepach spędzamy niewiele czasu. Miliony ludzi europejskich miast żyje jak w pułapce, ale dowiedzą się o tym dopiero wtedy kiedy zacznie się... black-out.


Jaka jest relacja pomiędzy czasem kiedy energię elektryczną konsumujemy, a czasem kiedy energia elektryczna jest produkowana przez elektrownie? Energia elektryczna, która dostarczana jest do naszego gniazdka w domu lub pracy może być wyprodukowana w elektrowniach przy istotnie różniących się kosztach jej wytworzenia w różnych godzinach doby. W ostatnich latach w Polsce najtańsza w produkcji była energia wytwarzana w elektrowniach spalających węgiel brunatny. Takie elektrownie pracują przez największą liczbę godzin w roku. Jedną z wad elektrowni węglowych jest stosunkowo niski zakres regulacji i dłuższy czas potrzebny do uruchamiania bloków produkujących energię elektryczną w porównaniu z innymi typami elektrowni – przykładowo w porównaniu z elektrowniami gazowymi. Do najdroższych źródeł należą elektrownie szczytowo-pompowe, które pracują w ciągu doby krócej niż elektrownie węglowe. Rolą elektrowni gazowych lub szczytowo-pompowych jest dostarczanie energii w tych godzinach doby, kiedy jest najwyższe zapotrzebowanie w krajowym systemie energetycznym lub kiedy zagrożone jest zapewnienie bilansowania tego systemu wynikające z niestabilności źródeł odnawialnych. Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, którego wspólnym mianownikiem stanie się przeciwdziałanie niekontrolowanym niedoborom prądu. Przedsmak dały nam letnie upały w 2015...

W najbliższych latach stracimy moce wytwórcze wyeksploatowanych elektrowni węglowych – zapraszam do lektury artykułu na portalu wysokie napięcie. Wzrośnie wówczas liczba godzin w ciągu roku, w których energia będzie wytwarzana drożej. Czy podniesie się też ryzyko chwilowych niedoborów energii i black-outów?

Takie oraz inne pytania możesz zadać oglądając transmisje internetową - ekspertom uczestniczącym w dzisiejszej konferencji zatytułowanej „Rozwój inteligentnej gospodarki niskoemisyjnej w Polsce przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju kraju”. Ja również zostałem zaproszony do udziału i będe wypowiadał się podczas 2go panelu poświęconego inteligentnym sieciom.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.