O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Moc, a dokładniej Rynek mocy już wkrótce z nami

http://www.eecpoland.eu/pl/
Dzisiaj startuje w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy, a jednym z ważniejszych dyskutowanych tematów będzie przyszłość polskiej energetyki. Od kilku lat przygotowujemy Wirtualną Elektrownię – otwartą platforme partnerską - opierającą się na instrumentach takich jak negawaty wytwarzane przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej, wśród których początkowo znajdą się sklepy wielkopowierzchniowe, biurowce, kina, hale sportowe, baseny. Wkrótce ruszą przetargi na negawaty na nowych korzystnych warunkach.


Jak donosi portal ekspercki „WysokieNapiecie.pl” gotowy jest już pakiet rozwiązań, które będą wpisane do ustawy wprowadzającej w Polsce - rynek mocy. Prawdopodobnie będzie wzorowany na modelu brytyjskim, zgodnie z którym żaden wytwórca nie uzyska pozycji preferencyjnej ze względu na technologię czy wiek elektrowni. Mam nadzieję, że jako jedne z pierwszych instrumentów zostaną wprowadzone długo oczekiwane usługi typu DSR (Demand Side Response), do których świadczenia przygotowuje swoich partnerów w oparciu o technologię Enabler DSR spółka Virtual Power Plant.


Przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki w poprzedniej kadencji parlamentu koncepcja rynku mocy została zarzucona ze względu na duże prawdopodobieństwo odrzucenia jest przez Komisję Europejską. Obecnie prace nad wypracowaniem zasad rynku mocy w Polsce przejęły Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a jednym z głównych założeń projektu jest wprowadzenie płatności za moc dla wytwórców wyłonionych w drodze aukcji. „Oferowanym produktem będzie dostępność mocy. To oznacza, że objęte rynkiem mocy elektrownie nie będą stały w rezerwie. Mogą cały czas pracować, ale przy założeniu, że w razie potrzeby dostarczą moc na zamówienie PSE” – czytamy w artykule „Polski rynek mocy - podejście drugie”, do którego lektury zachęcamy.


Kiedy ruszy rynek mocy w Polsce? „Bazując na dotychczasowych doświadczeniach w tej dziedzinie - przyjęcie odpowiednich przepisów w 2017 r. byłoby sukcesem. Przeprowadzenie pierwszej aukcji na dostawę mocy - jeszcze większym. Tymczasem PSE dla zapewnienia stabilnych dostaw będą używać dostępnych im tymczasowych narzędzi. W użyciu pozostaje krytykowana przez Brukselę ale łatwa we wdrożeniu operacyjna rezerwa mocy oraz interwencyjna rezerwa zimna” – pisze red. Justyna Piszczatowska na stronach WysokieNapiecie.pl.


Jednak już wkrótce mogą ruszyć przetargi na negawaty na nowych warunkach. Według doniesień portalu, Urząd Regulacji Energetyki wyraził zgodę na uwzględnienie w taryfie PSE płatności za gotowość do redukcji popytu na energię, co jest nowością na polskim rynku (dotychczas dostawcy usług DSR byli wynagradzani za faktyczną redukcję popytu).

To dobra wiadomość, że przyspieszają prace na rynkiem mocy w Polsce. Zagrożenie blackoutem w Polsce, z jakim mieliśmy do czynienia w sierpniu 2015 jest wciąż realne. Tylko dobra regulacja rynku mocy, uwzględniająca interesy jego wszystkich uczestników, a szczególnie przemysłowych odbiorców, właścicieli rozproszonych budynków komercyjnych, dużych tradycyjnych spółek energetycznych podniesie bezpieczeństwo polskiego systemu energetycznego.

Będę śledził EKG bezpośrednio z Katowic, zapraszam do oglądania relacji na stronie wnp.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe