O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Opalenica, czyli Energiewende po polsku

Czy w Polsce samorządy mogą realizować interesujące projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Oczywiście! Czy mogą to być projekty z wykorzystaniem nowych technologii, a w dodatku z tak trudnego i niepopularnego obszaru jak energetyka? Jak najbardziej! Brzmi niewiarygodnie? Przecież samorządowcy i przedsiębiorcy od lat narzekają na PPP, a teza o braku w Polsce nawet jednego udanego przedsięwzięcia PPP powtarzana jest przy każdej okazji.


Przed kilkoma dniami miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji „Smart City – założenia i perspektywy”. Dowiedziałem się więcej o projektach podnoszących efektywność energetyczną w Opalenicy. Od ubiegłego roku Opalenica do spółki z firmą ENGIE realizuje projekt modernizacyjny 8 budynków na terenie gminy i wprowadzenie zarządzania energią. Te budynki to: 6 obiektów oświatowych, centrum kultury wraz z biblioteką oraz urząd miejski. Projekt, z pozoru, wygląda jak setki innych realizowanych w całej Polsce ocieplenie, wymiana stolarki okiennej, modernizacja instalacji grzewczych oraz montaż energooszczędnego oświetlenia. Tak to działa standardowo.
W Opalenicy do problemu podeszli jednak innowacyjnie. Dwa obiekty zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Prace inwestycyjno-budowlane są tylko pierwszym, dwuletnim etapem całego projektu. W kolejnym etapie partner prywatny będzie odpowiadać za utrzymanie zmodernizowanych obiektów we właściwym stanie technicznym oraz – i to jest najważniejsze – za zarządzanie zużyciem energii przez kolejnych 14 lat przy pomocy dedykowanego nowoczesnego systemu komputerowego.


Współpraca samorządów z firmami prywatnymi w ramach PPP jest szansą na zastosowanie najnowszych efektywnych kosztowo technologii. Oczywiście, przed wyborem konkretnych rozwiązań urzędnicy analizowali różne technologie. W efekcie wybrano partnera, który zagwarantował obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej i cieplnej na poziomie 40%.
Projekt poprawy efektywności energetycznej w Opalenicy stał się jednocześnie projektem edukacyjnym, adresowanym do mieszkańców. Spotykam wielu samorządowców, których staram się namawiać do innowacyjnego podchodzenia do zagadnień energetycznych. Często spotykam się z niechęcią do zmiany albo brakiem zainteresowania optymalizacją korzystania z energii. Mam jednak nadzieję, że będzie coraz więcej samorządowców z podejściem takim jak w przypadku włodarzy Opalenicy. Przykład tego miasta Dariusz Szwed, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i doradca prezydenta Słupska Roberta Biedronia, nazwał „lokalną Energiewende po polsku”.


Opalenica jest jedną z niewielkich gmin w zachodniej Polsce. Mam nadzieje, że uda się podłączyć tworzoną nowoczesną infrastrukturę zarządzania energią również w tej gminie do Wirtualnej Elektrowni.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe