O autorze
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na początku kariery zawodowej związany z informatyką w branży motoryzacyjnej i FSO na Żeraniu. Po 1998 roku pionier zastosowań bezprzewodowego Internetu w telemetrii i bankowości miedzy innymi dla AMS, Lotos, Pekao S.A., Wincor-Nixdorf. Odpowiedzialny za wdrożenia innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dla banków spółdzielczych. Szef projektów technologicznych w polskich telewizjach.

Aktualnie prezes spółki innowacyjnej Virtual Power Plant oferującej inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach. Na blogu pisze o innowacjach, o potrzebie racjonalizacji w energetyce, o przełamywaniu przesądów oraz inteligentnych sposobach oszczędzania wynikających ze zmiany zwyczajów konsumpcji prądu lub dzięki zastosowaniu technologii.

Opalenica, czyli Energiewende po polsku

Czy w Polsce samorządy mogą realizować interesujące projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Oczywiście! Czy mogą to być projekty z wykorzystaniem nowych technologii, a w dodatku z tak trudnego i niepopularnego obszaru jak energetyka? Jak najbardziej! Brzmi niewiarygodnie? Przecież samorządowcy i przedsiębiorcy od lat narzekają na PPP, a teza o braku w Polsce nawet jednego udanego przedsięwzięcia PPP powtarzana jest przy każdej okazji.


Przed kilkoma dniami miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji „Smart City – założenia i perspektywy”. Dowiedziałem się więcej o projektach podnoszących efektywność energetyczną w Opalenicy. Od ubiegłego roku Opalenica do spółki z firmą ENGIE realizuje projekt modernizacyjny 8 budynków na terenie gminy i wprowadzenie zarządzania energią. Te budynki to: 6 obiektów oświatowych, centrum kultury wraz z biblioteką oraz urząd miejski. Projekt, z pozoru, wygląda jak setki innych realizowanych w całej Polsce ocieplenie, wymiana stolarki okiennej, modernizacja instalacji grzewczych oraz montaż energooszczędnego oświetlenia. Tak to działa standardowo.
W Opalenicy do problemu podeszli jednak innowacyjnie. Dwa obiekty zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Prace inwestycyjno-budowlane są tylko pierwszym, dwuletnim etapem całego projektu. W kolejnym etapie partner prywatny będzie odpowiadać za utrzymanie zmodernizowanych obiektów we właściwym stanie technicznym oraz – i to jest najważniejsze – za zarządzanie zużyciem energii przez kolejnych 14 lat przy pomocy dedykowanego nowoczesnego systemu komputerowego.

Współpraca samorządów z firmami prywatnymi w ramach PPP jest szansą na zastosowanie najnowszych efektywnych kosztowo technologii. Oczywiście, przed wyborem konkretnych rozwiązań urzędnicy analizowali różne technologie. W efekcie wybrano partnera, który zagwarantował obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej i cieplnej na poziomie 40%.
Projekt poprawy efektywności energetycznej w Opalenicy stał się jednocześnie projektem edukacyjnym, adresowanym do mieszkańców. Spotykam wielu samorządowców, których staram się namawiać do innowacyjnego podchodzenia do zagadnień energetycznych. Często spotykam się z niechęcią do zmiany albo brakiem zainteresowania optymalizacją korzystania z energii. Mam jednak nadzieję, że będzie coraz więcej samorządowców z podejściem takim jak w przypadku włodarzy Opalenicy. Przykład tego miasta Dariusz Szwed, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i doradca prezydenta Słupska Roberta Biedronia, nazwał „lokalną Energiewende po polsku”.

Opalenica jest jedną z niewielkich gmin w zachodniej Polsce. Mam nadzieje, że uda się podłączyć tworzoną nowoczesną infrastrukturę zarządzania energią również w tej gminie do Wirtualnej Elektrowni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.