Krótkoterminowo nie możemy liczyć, że ceny jednostkowe energii elektrycznej, gazu, ciepła wrócą do poziomu poprzedzającego podwyżki. Dzisiaj naprędce szukamy sposobów na oszczędzanie, bo racjonalne zarządzanie mediami energetycznymi inaczej niż wcześniej zyskało nowy patriotyczny wymiar. Kraje takie jak Polska stają przed szansą efektywnych inwestycji w technologie zero lub niskoemisyjne. Możemy pobudzić pozytywne inicjatywy, wystarczy trochę niepoprawnej w zwykłych czasach – nadgorliwości?
Budynki wielkokubaturowe, w których spędzamy często nawet kilka godzin dziennie zazwyczaj nie są efektywne energetycznie w takim stopniu, w jakim mogłyby być przy stosowaniu dostępnej wiedzy z zakresu ekologicznego projektowania i eksploatacji. Istnieje wysoki (nawet powyżej 30%) potencjał obniżania śladu węglowego pływalni, biurowców, centrów logistycznych, centrów handlowych poprzez redukcję konsumowanej energii elektrycznej, ciepła, wody. Dowodzą tego wdrożenia rezultatów wieloletnich projektów przeprowadzonych przez Virtual Power Plant z dofinansowaniem NCBiR w konkursach Szybka Ścieżka.
Wojna zmienia spojrzenie na każdą sferę życia, zwłaszcza jeśli rozgrywana jest między sąsiadami. Benzyna, ciepła woda, prąd w gniazdku trwale podrożały. Wzrosty cen, z którymi mamy do czynienia w ostatnich miesiącach są obserwowane globalnie również w innych krajach w Europie i wojna na Ukrainie wzmocniła trend podwyżek wcześniej wywołany reakcją gospodarek na czasy post-pandemiczne. Tanio nie będzie – ale powinno być bardziej ekologicznie!
Szacuje się, że branża budowlana odpowiada za połowę globalnej emisji CO2, a także inne szkody środowiskowe. Nieruchomości generują ślad węglowy w trakcie budowy jak i podczas poźniejszej eksploatacji. Mowa tutaj o wykorzystaniu materiałów budowlanych, maszyn oraz o użytkowaniu systemów ogrzewania, oświetlenia, wymuszonej wentylacji, klimatyzacji a także konsumpcji wody. Od dawna są projektowane obiekty charakteryzujące się minimalizowaniem ich negatywnego wpływu na środowisko. Jak najlepiej wykorzystać ekologiczne trendy, w tym finansowanie zielonych inwestycji i przenieść wspomniane doświadczenia również nad Wisłę ?
Zapraszamy na dyskusję o Zielonym Budownictwie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 25 kwietnia 2022 r. | 16.30-18.00 |
Poniżej kilka przykładowych (ekologicznie zaprojektowanych i później eksploatowanych) budynków, którymi chwalą się ich projektanci, właściciele lub najemcy z różnych kontynentów.
The Edge, Amsterdam, Holandia The Edge jest ekologicznym biurowcem o powierzchni około 40 tys metrów kwadratowych. Jednym ze źródeł odnawialnej energii są panele fotowoltaiczne o powierzchni 5 900 metrów kwadratowych zapewniające ogrzewanie i chłodzenie kompleksu. Kształt i szklana fasada zapewniają optymalny dostęp do światła dziennego i neutralizują wpływ promieniowania słonecznego na temperaturę przestrzeni użytkowych wnętrza. Co ciekawe, ten budynek jest zasilany także energią ludzką, jakkolwiek to zabrzmi. Niektóre urządzenia na siłowni, w trakcie korzystania, produkują energię elektryczną.
Za sztuczne oświetlenie obiektu odpowiada inteligentny, energooszczędny system lamp LED. Za pomocą tysięcy sensorów monitorowane są również wilgotność, temperaturę, stężenie dwutlenku węgla, wyznaczana zajętość najważniejszych przestrzeni użytkowych budynku. Użytkownicy dysponują aplikacją mobilną dopasowującą działanie wentylacji lub oświetlenia do indywidulanych preferencji.
Spływająca z dachu woda jest gromadzona w zbiornikach, a następnie jest filtrowana i wykorzystywana w systemach ogrzewania i schładzania obiektu, spłukiwania toalet oraz podlewania obszarów ogrodowych otaczających biurowiec.
Pearl River Tower, Guangzhou, Chiny Pearl River Tower to połączenie ekologii z estetyką. Eksploatacja tego drapacza chmur może według deklaracji projektantów wymagać nawet 60% energii niż porównywalnego budynku wykonanego tradycyjnie. Wieżowiec wykorzystuje energię z wiatru oraz słońca w pomysłowy sposób. Zamiast korzystania z tradycyjnych źródeł energii - projektanci postawili na finezyjne technologie. W środkowej części budynku można zauważyć kilka przestrzeni, w których umiejscowione zostały turbiny wiatrowe. Pomysłowa cyrkulacja powietrza została zaprojektowana w celu minimalizacji działania energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych.
Na dachu budynku są zainstalowane panele fotowoltaiczne. Budynek wyposażony został w inteligentne żaluzje dopasujące swoje położenie względem słońca odpowiednio zmniejszając lub zwiększając wymianę ciepła, w zależności od warunków pogodowych. Żaluzje są pokryte ogniwami fotowoltaicznymi dzięki czemu, podobnie jak tradycyjne panele, produkują energię elektryczną. Budynek jest także wyposażony w zaawansowaną technologię podwójnych szyb, gdzie zewnętrzna warstwa przepuszcza ciepło do środka a wewnętrzna warstwa zapobiega jego stratom.
Pixel, Melbourne, Australia Pixel jest relatywnie niewielkim budynkiem biurowym o zerowym śladzie węglowym. W oczy rzucają się jego kolorowe panele, które nie są tam umiejscowione przypadkowo. W zależności od pory roku i ustawienia słońca, panele skierowane są tak aby jak najwięcej światła dziennego wpadało do budynku przez dłuższy czas, dzięki czemu oszczędzana jest energia na sztuczne oświetlenie budynku. Energii elektrycznej dostarczają obiektowi panele fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe na dachu. Źródła odnawialne generują więcej prądu niż wynosi zapotrzebowanie budynku.
Pixel jest również kompleksem samowystarczalnym w wodę. Retencjonuje wodę deszczową z dachu, która jest następnie rozlewana wokół elewacji budynku i wstępnie oczyszczana przez trzciny w donicach. Stamtąd może być już używana do podlewania roślin lub jest dalej kierowana do systemu filtrów, po którym służy w instalacjach łazienkowych o bardzo niskim zużyciu wody. Po przeprowadzeniu odwróconej osmozy, może służyć również jako woda pitna. Ścieki nie są poddawane oczyszczaniu. Także są zbierane i w procesie fermentacji beztlenowej, produkuje się z nich biogaz, który wykorzystuje się potem do ogrzewania lub chłodzenia budynku.
Analizując ślad węglowy zwrócono również szczególną uwagę na materiały wykorzystane podczas budowy. Niestety beton znajduje się w czołówce produktów emitujących CO2, a sam cement portlandzki odpowiada za ok. 6% emisji gazów cieplarnianych na świecie. Z tego względu firma Grocon opracowała nowy rodzaj betonu pod nazwą ,,Pixelcrete’’. Ten materiał budowlany zużywa o 60% mniej cementu i zawiera 100% kruszywa pochodzącego z recyklingu lub z odzysku. 92% pełnej masy betonu pochodzi z recyklingu lub z odzysku. Dodatkowo, Pixelcrete może pochwalić się taką samą wytrzymałością jak tradycyjny beton
One Angel Square, Menchester, Wielka Brytania One Angel Square jest wyjątkowym ekologicznym budynkiem biurowym, mogącym pochwalić się energooszczędnością na poziomie 50%, redukcją emisji gazów na poziomie 80% oraz 30%-ową redukcją kosztów operacyjnych. Wyjątkowym ekologicznym źródłem energii jest elektrociepłownia wykorzystująca odpady rolnicze czy olej rzepakowy.
Dwupowłokowa fasada posiada specjalne żaluzje w górnej części. W lecie żaluzje są otwierane, wypuszczając przy tym ciepło z budynku i zmniejszając koszty chłodzenia. Z kolei w zimę żaluzje są zamykane i zapobiegają przedostawaniu się ciepła na zewnątrz, zmniejszając koszty ogrzewania.
Kolejną zaawansowaną technologią jest system wentylacji. Świeże powietrze trafia do budynku z przestrzeni zielonej. Centrale wentylacyjne zostały wyposażone w wydajny system rekuperacji. Kompleks jest rónież wyposażony w system retencjonowania wody deszczowej, filtrowania oraz ponownego użytkowania.