O autorze
Kierownik Internet of Things w DataArt. Ma 12 lat doświadczenia w branży IT, z czego większość poświęcił internetowi rzeczy i rozwojowi technologii w chmurze. Igor kieruje również zespołem R&D platformy open-sourcowej DeviceHive, dedykowanej przedsiębiorcom i twórcom start-upów.

Smart manufacturing w branży motoryzacyjnej

Technologia i przemysł motoryzacyjny coraz bardziej się zazębiają - to fakt. Dlatego koncepcja smart manufacturing staje się czołowym elementem innowacji w branży automotive.


Jesteśmy u progu głębokich zmian w sposobie wytwarzania towarów, które prowadzą do zmian na globalnym, silnie konkurencyjnym rynku. Wielu ekspertów zgadza się, że firmy motoryzacyjne, które jako pierwsze przesuną się w kierunku smart manufacturing osiągną długoterminową przewagę konkurencyjną w przyszłości.

Prawdą są słowa: W Niemczech wszyscy dyskutują o Industrie 4.0, a w ciągu ostatnich dwóch lat temat ten stał się również istotny w USA, gdzie znany jest pod nazwami smart manufacturing lub advanced manufacturing - powiedział Siegfried Russwurm, członek Siemens Managing Board oraz przewodniczący rady administracyjnej platformy Industrie 4.0.

Nadrzędną koncepcją smart manufacturing w branży motoryzacyjnej jest integracja i harmonizacja poszczególnych etapów produkcji. Cel to oczywiście wyższa wydajność na poziomie całej fabryki. Obecnie tradycyjna fabryka używa wielu systemów, takich jak: systemy informatyczne, inteligentne silniki, czujniki, skomputeryzowane kontrolery oraz systemy zarządzania produkcją, których działanie wspiera produkcję towaru na każdym etapie. Problemem, który może być tu widoczny jest jednak to, że każdy z tych systemów działa do pewnego stopnia osobno.

Smart manufacturing ma za zadanie integrować te systemy, pozwalając na dzielenie się danymi pomiędzy wszystkimi elementami fabryk pojazdów. I, o ile transformacja cyfrowa w branży samochodowej obniży koszty wytwarzania poprzez zwiększenie wydajności, o tyle to tylko jedna z korzyści, które mogą być wynikiem tej rewolucji. W rzeczywistości smart manufacturing może być bazą wielu nowych modeli biznesowych i poprawić jakość i dokumentację pojazdów. Fabryki samochodów, które bazują na systemach cyfrowych i centralnym zarządzaniu danymi są w stanie dostarczać klientom precyzyjne informacje związane z produkcją. Dzięki temu, w przyszłości będzie można znaleźć skuteczne rozwiązanie każdego problemu technicznego.


Podczas, gdy technologia staje się nieodzowną częścią pojazdów, od inteligentnych samochodów aż po przyszłą bezzałogową komunikację, smart manufacturing jest kluczem do ogromnej rewolucji rozgrywającej się za kulisami, w wyniku której zwiększą się obroty firm w branży, ulegnie poprawie poziom bezpieczeństwa pracowników i będziemy mogli mówić o zrównoważonym rozwoju.

Autorem wpisu jest Igor Ilunin, Kierownik Internet of Things w DataArt
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TECH 0 02 facetów z komputerem zawstydziło sondażownie. Sztuczna inteligencja przewidziała wynik wyborów
NAUKA 0 0Chodzimy po zaginionym kontynencie. To efekt globalnej kolizji, która zajęła miliony lat
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Tak się to robi, bez rozkopywania drogi i chodnika. Łódź błysnęła przykładem
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"