O autorze
Kierownik Internet of Things w DataArt. Ma 12 lat doświadczenia w branży IT, z czego większość poświęcił internetowi rzeczy i rozwojowi technologii w chmurze. Igor kieruje również zespołem R&D platformy open-sourcowej DeviceHive, dedykowanej przedsiębiorcom i twórcom start-upów.

Jak będą wyglądały inteligentne parkingi przyszłości

Wolne miejsce parkingowe - marzenie każdego kierowcy w dużym mieście.
Wolne miejsce parkingowe - marzenie każdego kierowcy w dużym mieście. Pexels.com
Jeśli żyjesz w mieście, wiesz że parkowanie potrafi być koszmarem. Znalezienie postoju dla auta czasami trwa tak długo, jak sam dojazd. Tymczasem liczba mieszkańców miast ciągle się zwiększa, a to oznacza, że problem będzie się pogłębiał. Zanim jednak wszyscy poddamy się zrozpaczeni i przeniesiemy się na wieś, zauważmy, że w zasięgu wzroku są ciekawe rozwiązania rozwiązanie.


Jedną z wiodących koncepcji jest integracja inteligentnego parkowania z technologiami zautomatyzowanymi. W ostatnich miesiącach intensywnie współpracowałem z kilkoma klientami, zarówno w celu zminimalizowania braku wydajności, jak i poprawy komfortu parkowania poprzez zaawansowane rozwiązania technologiczne.


Jedną z koncepcji jest wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego do analizy zachowania i preferencji kierowców. Pozwala na świadczenie spersonalizowanej usługi poprzez dokładniejsze przewidywanie liczby zajętych miejsc parkingowych przy jednoczesnym ograniczeniu marnotrawstwa zasobów. Ponadto, dzięki integracji różnych elementów sektora parkingowego, byliśmy w stanie opracować rozwiązania, które oferują klientom przyjazny interfejs, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych i poprawie ich dokładności.


Parking przyszłości

Jednak w miarę jak na całym świecie coraz więcej osób przenosi się do miast, koncepcje te muszą być rozszerzane poprzez dalszą integrację z technologiami zautomatyzowanymi. Prowadzone są już próby łączenia inicjatyw inteligentnego parkowania z samochodami autonomicznymi.


Przykładowo, w niedalekiej przyszłości mogą powstać w pełni zautomatyzowane parkingi, z systemami wykorzystującymi lasery do skanowania pojazdów, które następnie będą przenoszone przez zrobotyzowanego parkingowego na wybrane miejsce. Wstępne dane wskazują, że dzięki tej metodzie, parking o tej samej powierzchni będzie w stanie pomieścić czterokrotnie więcej aut niż jego tradycyjny odpowiednik. Głównie dzięki zminimalizowaniu odstępów pomiędzy pojazdami,

Wyobraźmy sobie zmianę, jaka nastąpiłaby w naszych miastach w wyniku tylko tej koncepcji, dodając ogromną liczbę miejsc parkingowych w czasie, gdy rozpaczliwie potrzebujemy ich więcej w praktycznie każdym obszarze każdego miasta na świecie.

Integracja może być podjęta również w wielu innych aspektach, a wszystko to w celu poprawy kwestii parkowania i jazdy dla mieszkańców miast, przy jednoczesnym zminimalizowaniu braku wydajności w zakresie powiązanych dostawców usług biznesowych i władz miejskich. Oprócz szeregu opcji płatności mobilnych i innych udogodnień dla kierowców, stosowanie systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych (LPR) może poprawić fizyczne bezpieczeństwo zaparkowanych pojazdów. Poza tradycyjnymi urządzeniami zabezpieczającymi na parkingach, LPR z monitoringu wizyjnego może rozwiązać utrzymujący się problem nielegalnego parkowania na miejscach do postoju długoterminowego lub na miejscach specjalnych, takich jak te zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, które często są nielegalnie zajmowane przez inne pojazdy.

Oczywiście, właściciele miejsc parkingowych również odniosą znaczne korzyści z tych usprawnień, ponieważ posiadanie dogłębnej wiedzy na temat wykorzystania miejsc parkingowych pozwala na opracowanie zaawansowanych strategii, które maksymalizują dochody poprzez gromadzenie i analizę danych.

To bardzo ekscytujący i wymagający czas w świecie transportu, ponieważ inteligentne technologie miejskie posuwają się naprzód, aby rozwiązać wiele problemów, które istnieją w dzisiejszych środowiskach miejskich. Integrując inteligentne parkingi z pojazdami samojezdnymi i innymi zautomatyzowanymi technologiami, poprawimy jakość życia mieszkańców miast, maksymalizując jednocześnie wartość dostępnych zasobów.

I w końcu wszyscy będziemy w stanie znaleźć miejsce parkingowe i dotrzeć na spotkania na czas!

Autorem wpisu jest Igor Ilunin, Kierownik Internet of Things w DataArt

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.